Jak bezpečně tankovat pohonné hmoty

Umíte bezpečně tankovat? Jistě vám to přijde jako rutinní záležitost, ale nedávný průzkum dospěl k překvapivým zjištěním. Až 54 procent dotázaných uvedlo, že si na čerpací stanici vůbec nevšímá bezpečnostních symbolů.

Méně než polovina nepovažuje tankování se zapnutým motorem za nebezpečné a až 65 procent si vůbec neuvědomuje rizika spojená s používáním mobilního telefonu na čerpací stanici. V odpovědi, co považují za nebezpečné, zcela chyběla rizika spojená s tankováním paliva do nevhodných nádob, nošení oblečení náchylného k elektrostatickému výboji či pobíhání dětí v prostoru čerpací stanice. Jak už to bývá, upozornění považujeme za přehnané nebo dokonce úplně zbytečné. Jednoduše si řekneme, že nám se to určitě nemůže stát. Ale i když jste si jisti, že víte jak bezpečně tankovat, přinášíme vám pár užitečných rad.

1. Všímejte si bezpečnostních symbolů

Nové čerpací stanice jsou většinou vybaveny speciálním bezpečnostním značením, které je snadno rozpoznatelné a srozumitelné. Jeho dodržováním můžete předejít nebezpečným situacím.

2. Nepijte a nekuřte

Přísný zákaz kouření a požívání alkoholických nápojů neberte jako zbytečnou "buzeraci". Pohonné hmoty jsou hořlavé nebo dokonce výbušné. Při tankování se část pohonných hmot odpařuje a právě tato směs vzduchu a paliva je velmi nebezpečná. Asi netřeba rozebírat, jaké následky by mohl mít na čerpací stanici vznik požáru.

3. Nepoužívejte mobilní telefony

Možná to nevíte, ale modernější mobilní přístroje, s displejem, který se rozsvítí při zapnutí nebo při příchozím hovoru, vydávají dostatek energie pro vznik výboje. Ten může způsobit vznícení. Proto na čerpací stanici raději mobilní telefon nepoužívejte nebo jej raději před vystoupením z vozidla vypněte.

4. Nerozlévejte pohonné hmoty

Tankujte klidně doplna, ale ne tak aby vám z nádrže vytékaly pohonné hmoty. Totéž se vám může stát na začátku tankování nebo i během něho pokud se nesoustředíte a zaseknutá tankovací pistole vypadne z hrdla nádrže. V takovém případě vozidlo nikdy nestartujte. Událost nahlaste zaměstnanci čerpací stanice. Vozidlo nejprve odtlačte z prostoru stojanu a dobře ho vyvětrejte. Včetně zavazadlového prostoru.

5. Dbejte na děti

Děti na čerpacích stanicích vyžadují vaši pozornost. Nikdy je nenechávejte bez dozoru dospělých. Před tankováním paliva by měli všichni cestující opustit vozidlo, nemluvě o dětech. Ale i když vystoupí mějte je na očích. Volně pobíhající dítě vystavujete velkému riziku úrazu.

6. Tankujte správné palivo

Zejména v případě půjčeného vozidla se občas stává, že zákazník natankuje nesprávné palivo. Naftu místo benzínu a naopak. Zvláště citlivé na tuto změnu jsou naftové motory. I když jste do nafty natankovali jen malé množství benzínu, nikdy motor nestartujte. V takovém případě je nutné vypustit celou palivovou nádrž. U moderních autech totiž sítko palivového hrdla nádrže znemožňuje vytáhnout palivo podtlakem. Nevhodné palivo vám přitom může zničit celý palivový systém.

7. Chraňte si osobní věci

Čerpací stanice je objekt se zvýšeným pohybem lidí, což s sebou přináší riziko krádeže. Proto si sami chraňte vaše osobní věci, nikdy nenechávejte cennosti v prázdném autě a před placením ho vždy zamkněte.

8. Při loupežném přepadení zachovejte klid

Je to sice jen málo pravděpodobné, ale stát se to může. V takové situaci jsou všichni pachatelé nervózní a nevypočitatelní. Je to těžké ale přesto se snažte zachovat klid. Kriminalisté řadí hovořit pouze tehdy, když budete osloveni. Řiďte se pokyny pachatele a nedívejte se mu upřeně do očí. Zapamatujte si nápadné podrobnosti u pachatelů jako například výšku, věk, nebo oblečení. Při dalším postupu důvěřujte zaměstnancům čerpací stanice, kteří by měli být vyškoleni pro podobné situace.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak správně vybrat kryty kol a ofuky na okna

Nedílnou součástí každého moderního vozidla jsou kvalitní kryt na kola a okenní ofuky. Plní především funkci...
více…

Povinná výbava auta v roce 2019? Přečtěte si, co mít musíte a co se vám může hodit

Jistě víte, že existuje něco jako povinná výbava motorového vozidla. Ale co konkrétně zahrnuje? Od 1. října 2018...
více…

Víte, na jakém principu fungují různé převodovky?

Když se řekne převodovka, většina z nás si představí klasickou převodovku v autě. Víte ale, kde se ještě...
více…

Každé auto potřebuje údržbu

Pokud jste majitelem auta, jistě jste si všimli, že potřebuje pravidelnou údržbu. Bez toho se bohužel neobejdeme a...
více…

Ochrana vašeho auta je důležitá

Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak je vaše milované auto zabezpečené? Možná si říkáte, že vašeho miláčka...
více…

Chcete ušetřit na povinném ručení? Podat výpověď je snadnější, než si myslíte

Čím dál více řidičů zjišťuje, že i na povinném ručení mohou výrazně ušetřit. Online kalkulačky řidičům...
více…

Povinná výbava aut pomůže řidičům, ale bezpečně řídit je nenaučí!

Počet mrtvých na silnicích rok od roku stoupá, přestože se vyrábějí stále bezpečnější auta. Bezpečností provozu...
více…

Auta ničí ovzduší, způsobují řadu vážných nemoci, a my se přesto rádi vozíme!

Auta všude kolem nás, to není je znak toho, že jsme bohatí a máme na to. Množství aut, to znamená také znečištěný...
více…

Současný super hit – kamery do auta!

Stále častěji jsou auta vybavována palubními kamerami, a to z mnoha důvodů. Jedním z nich je možnost zachytit na...
více…

Jak opravit škrábance na světlech automobilu?

Na design předních světlometů jsou kladeny stále větší nároky, stejně jako na snižování výrobních nákladů a...
více…