Jakou životnost má airbag

Má vaše auto více než 15 let? Pokud ano a má stále původní airbagy, za jejich správnou činnost už nikdo ruku do ohně nedá.

Airbagy se do evropských osobních aut montují již od počátku osmdesátých let minulého století. Po cestách se tedy dnes pohybuje mnoho aut s nafukovacími polštáři, které jsou starší než dvacet let. Zamysleli jste se však někdy nad tím, zda jejich airbagy stále fungují?

Když doslouží spojka, majitel ji okamžitě vymění. Neúčinné tlumiče, výfuk, dvouhmotový setrvačník nebo ztrátu kompresních tlaků ve válcích také každý hned nechá opravit. Dokonce i výměnou směsi v klimatizačních okruzích se nespokojený majitel zabývá, jakmile se v létě nedočká svého vytouženého chladného vzduchu. Co však s airbagy? O jejich přítomnosti nás informují jen nápisy SRS (Supplemental Restraint System), SIPS (Side Impact Protection System), SRP (Supplemental Restraint Protection) nebo AIRBAG "rozházený" po vnitřním obložení a potazích sedadel. K jízdě nejsou nutné a tak se o ně dále téměř nikdo nestará. Častým argumentem proti jejich výměně je správně pohasínající kontrolka aibagu na přístrojovém panelu. Stárnutí materiálu nafukovacích polštářů a náplně pyrotechnických nábojů však žádná kontrolka diagnostikovat nedokáže.

Výrobci navrhují životnost 10 až 15 let s velkou rezervou, takže nafukovací polštáře budou pravděpodobně plně funkční i v dvacetiletém či dokonce starším autě. Nemusíte se bát ani náhodného vystřelení během jízdy. Když však při nehodě nastane problém s nevystřeleným airbagem po životnosti, žádný argument vám nepomůže a automobilka se k vám otočí zády. Zjistěte si proto, jaká je výrobcem předepsána životnost nafukovacích polštářů ve vašem autě. Předejdete tak pozdějším možným nepříjemným překvapením.

Výměna airbagů je drahá i pro samotný značkový servis

S rostoucím množstvím airbagů v autě rostou i náklady na jejich výměnu. A nejen pro vás, ale i pro servis. Demontáž nevystřelených airbagů totiž musí realizovat speciální školený personál a nedají se vyhodit do běžného odpadu. Vymontované airbagy by měli být skladovány na bezpečném místě a odstraňovány v ochranných klecích. Nevybuchlé airbagy se musí speciálním zařízením "odpálit" i na autech, které jsou určeny k sešrotování.

Jak pracuje airbag

Po automobilu jsou rozmístěné různé druhy senzorů sledujících zpomalení. Pokud zpomalení překročí stanovenou hranici, snímače okamžitě vyšlou signál řídící jednotce airbagu, která pomocí elektrického impulsu zapálí hnací náplně příslušných airbagů.

Pokud při nehodě dojde ke zničení elektrických obvodů ještě před aktivací airbagů, roli řídící jednotky vysílající elektrický impuls (v té době už nefunkční) na sebe přebírá nárazový kondenzátor. Ten v sobě ještě před nárazem preventivně akumuluje potřebnou elektrickou energii. Nárazový kondenzátor je zároveň důvodem, proč se před začátkem oprav airbagů musí po odpojení akumulátoru ze sítě počkat přibližně 15 - 20 min. Tento čas je potřebný k bezpečnému vybití nárazového kondenzátoru.

Za vznik airbagů může pohodlnost Američanů

Airbagy k nám přišli z USA, kde se stali nezbytnou výbavou snižující počet mrtvých na silnicích. Američtí řidiči totiž často nepoužívali bezpečnostní pásy, proto bylo třeba vymyslet systém, který je ochrání i bez bezpečnostních pásů. Výsledkem byl airbag - nafukovací polštář, který se dokázal nafouknout dříve, než nepřipoutané tělo řidiče narazilo na volant. Zatímco v Evropě jsou airbagy bezpečnostním doplňkem bezpečnostních pásů, v Americe musel nafukovací polštář ochránit i posádku, která se nepřipoutala. Proto byly první americké airbagy silnější a o třetinu objemnější.

Na jeho rychlé nafouknutí stlačený vzduch nestačil, proto se uplatňuje pyrotechnický náboj, který svým zapálením airbag nafoukne za přibližně 45 ms. Výstřel pyrotechnického náboje je doprovázen výrazným akustickým projevem, vystresovaná posádka však jeho hluk ve shluku momentálních negativních událostí nevnímá. Samotný výstřel airbagu je však dost ohlušující.

Nafukovací polštář je vybaven vypouštěcím ventilem, který po prvním nárazu uvolní tlak v airbagu a ten při následném vystoupení (případně vyprošťování) posádky z havarovaného auta nepřekáží. Moderní airbagy mají tzv.. dvoufázové vypouštění tlaku, takže k úplné ztrátě tlaku v airbagu dojde až později. Toto je důležité například při nehodě, během níž se auto několikrát otočí přes střechu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak správně vybrat kryty kol a ofuky na okna

Nedílnou součástí každého moderního vozidla jsou kvalitní kryt na kola a okenní ofuky. Plní především funkci...
více…

Povinná výbava auta v roce 2019? Přečtěte si, co mít musíte a co se vám může hodit

Jistě víte, že existuje něco jako povinná výbava motorového vozidla. Ale co konkrétně zahrnuje? Od 1. října 2018...
více…

Víte, na jakém principu fungují různé převodovky?

Když se řekne převodovka, většina z nás si představí klasickou převodovku v autě. Víte ale, kde se ještě...
více…

Každé auto potřebuje údržbu

Pokud jste majitelem auta, jistě jste si všimli, že potřebuje pravidelnou údržbu. Bez toho se bohužel neobejdeme a...
více…

Ochrana vašeho auta je důležitá

Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak je vaše milované auto zabezpečené? Možná si říkáte, že vašeho miláčka...
více…

Chcete ušetřit na povinném ručení? Podat výpověď je snadnější, než si myslíte

Čím dál více řidičů zjišťuje, že i na povinném ručení mohou výrazně ušetřit. Online kalkulačky řidičům...
více…

Povinná výbava aut pomůže řidičům, ale bezpečně řídit je nenaučí!

Počet mrtvých na silnicích rok od roku stoupá, přestože se vyrábějí stále bezpečnější auta. Bezpečností provozu...
více…

Auta ničí ovzduší, způsobují řadu vážných nemoci, a my se přesto rádi vozíme!

Auta všude kolem nás, to není je znak toho, že jsme bohatí a máme na to. Množství aut, to znamená také znečištěný...
více…

Současný super hit – kamery do auta!

Stále častěji jsou auta vybavována palubními kamerami, a to z mnoha důvodů. Jedním z nich je možnost zachytit na...
více…

Jak opravit škrábance na světlech automobilu?

Na design předních světlometů jsou kladeny stále větší nároky, stejně jako na snižování výrobních nákladů a...
více…