Jak si poradit s jízdou na sněhu a ledu

Vždy, když sněží, těším se jako malá. Ale po pár dnech, když se krásný bílý sníh změní na kluzký led, nebo hnědou mokrou břečku, radost mě přejde.

Večer, když jsem šla z práce domů, jsem se díky tomu s autem docela slušně klouzala z jedné strany na druhou a naopak. Téměř celou cestu domů mi kola prokluzovala a kontrolka ASR tento fakt neustále potvrzovala na palubní desce, která mi blikala jako vánoční stromeček. A aby toho nebylo málo, na parkoviště jsem se nevyšplhala. Ve dvou třetinách kopce  jsem se začala pohybovat bokem, přičemž jsem skoro faceliftovala auto "šikovně" zaparkované v zatáčce (jak je to v našich končinách zvykem). Je to docela adrenalin, když jezdíte ve městě, kde téměř na každém cm2 parkuje nějaké auto a plechy toho vašeho se s ním nechtějí setkat. Tak jak vlastně na to?

Důležité jsou pneumatiky

To, že na jiných, než zimních pneumatikách se v takových podmínkách nemáte šanci někam dostat, se asi nemusíme bavit. Výběr je velký a správné zimní pneumatiky jsou důležitým prvkem při jízdě v zimě - pokud teploty klesají pod 7 ° C. Proto bychom jim měli věnovat patřičnou pozornost a dbát na to, aby nebyl dezén příliš opotřebený a aby byly nahuštěny na správný tlak. Opotřebované a příliš podhuštěné nebo přehuštěné pneumatiky ztrácejí své vlastnosti.

Přizpůsobení rychlosti

V zimních podmínkách rozhodne o rychlosti platí - méně je více, to Vám jistě potvrdí i každý automobilový závodník. Raději si ještě před zatáčkou trochu přibrzděte a podřaďte - pokud na brzdu skočíte v zatáčce, auto se začne neovladatelné klouzat směrem ven, případně mu ujede zadek. Takové situace dokáže zvládnout jen opravdový profík, ať už s použitím ruční brzdy, nebo rychlou prací s volantem - pokud za sebou nemáte speciální výcvik, raději se o to ani nepokoušejte. Proto dejte raději nohu z plynu dříve a nevšímejte si "magora" tlačícího se zezadu ...

O vzdálenosti od auta před vámi platí opačné pravidlo - dodržujte raději větší odstup. Hlavně při snížené viditelnosti nemusíte vidět, co se odehrává před autem jedoucím vpředu. Brzdná dráha je na zledovatělém povrchu někdy až neuvěřitelně dlouhá a to i tehdy, pokud máte v autě všechny možné pomocné elektronické systémy.

Plynulá a předvídavá jízda bez prudkých změn rychlosti a směru je předpokladem, že se auto nedostane do smyku.

Sněhové řetězy a jiní pomocníci

Sněhové řetězy, kapsa se solí nebo pískem, lopatka. Možná je nikdy nevyužijete a možná jen díky nim jednou dorazíte do cíle vaší cesty. Ať už jedete do hor nebo jen na cestu, jejíž trasa prochází přes horský průchod.
Dejte si pozor na to, abyste nekoupili řetězy, které nakonec nepoužijete, protože jsou malé a na kola je ani nenasadíte. Přesně to se stalo jednomu známému. Prodejce Vám samozřejmě bude tvrdit, že řetězy budou na auto pasovat, ale ne vždy je to tak. Ideální je, pokud je hned po koupi odzkoušíme a zároveň se ukáže, zda je umíte nasadit. Přibalte si k nim případně nějaké ty pracovní rukavice - zima a špína za nehty vědí rozladit nejen ženy a například i výměna píchnutého kola se nemusí stát noční můrou …

A na závěr

Abyste tyto situace zvládli relativně bezpečně, měli byste si je reálně vyzkoušet. Samozřejmě na bezpečném místě, nejlépe s někým, kdo vám umí poradit.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Auta ničí ovzduší, způsobují řadu vážných nemoci, a my se přesto rádi vozíme!

Auta všude kolem nás, to není je znak toho, že jsme bohatí a máme na to. Množství aut, to znamená také znečištěný...
více…

Současný super hit – kamery do auta!

Stále častěji jsou auta vybavována palubními kamerami, a to z mnoha důvodů. Jedním z nich je možnost zachytit na...
více…

Jak opravit škrábance na světlech automobilu?

Na design předních světlometů jsou kladeny stále větší nároky, stejně jako na snižování výrobních nákladů a...
více…

Kdy je třeba vyměnit chladicí kapalinu, brzdovou kapalinu a vzduchové filtry?

Chladicí kapalina pro automobily je nemrznoucí směs, která má několik úkolů. Nejdůležitější je odvádění tepla z...
více…

Oprava poškozeného disku

V případě používání klasických plechových disků chrání jejich povrch před drobnými poškozeními plastová...
více…

Rezervní kolo - ohrožený druh

Pokrok nám často přináší věci, které kvalitu našeho života spíše snižují, než zlepšují. Příkladem může...
více…

Výměna oleje svépomocí a v servisu

Výměna oleje je často podceňovaný úkon, a přitom zejména u moderních motorů je velmi důležité dbát kromě...
více…

Omezení rychlosti na silnicích nevede ke snížení nehodovosti

Dva roky probíhající dánský výzkum o vlivu rychlosti jízdy na počet dopravních nehod má šokující výsledek....
více…

Jízda v zimě - nebezpečí černého ledu

Ačkoli se vám to nebude zdát, černý led existuje od té doby, kdy se začalo jezdit po asfaltových silnicích. Přesto...
více…

Diagnostika závad na vozidle, které poznáte podle zvuku

Co to klepe? Co to bouchá? Co to hučí? Podobné otázky nejednou zaznívají z úst našich motoristů. Mnozí si za...
více…