Prázdniny u babičky a dědečka

Pro spoustu rodičů znamenají prázdniny dětí sice radost, že si děti odpočinou, ale i otázku, jak to zařídit, aby nebyly samy. Problém nedělají jen dlouhé letní prázdniny, ale i množství vícedenních během roku. Proto rádi uvítají pomoc svých rodičů.

děti, prázdniny, volný čas,prarodiče, hlídání dětí

Kdy ano a kdy ne

Aby byly prázdniny u prarodičů opravdu zdařilé, je důležité, aby je dítě dobře znalo. Aby bylo seznámeny s prostředím ještě před tím, než ho tam necháte delší dobu. U babičky a dědečka by si dítě mělo přivykat postupně. Nemá smysl chtít, aby byla vaše ratolest šťastná a spokojená někde, kde to nezná a s lidmi, které vidí jednou ročně. Na druhé straně vy musíte posoudit, zda jsou vaši rodiče schopni postarat se o vnoučátka. Zda jim to dovolí jejich věk, zdravotní stav, zda jsou podmínky, ve kterých žijí vhodné i pro malé dítě. Třeba přihlížet i na věk dítěte a posoudit, zda je schopno strávit bez vás delší dobu. Pokud je citově velmi navázané na vás, bude se cítit opuštěné a může to vnímat velmi negativně. Proto je třeba začít postupně. Nechat ho se babičky na pár hodin, den a pak déle. Své ratolesti byste měli přivykat na osamostatňování a pobyt u prarodičů je ideální způsob. Jsou to lidé, kterým můžete nejvíce důvěřovat.

Babičky mohou rozmazlovat, nemusí vychovávat

Vztah prarodiče a vnoučete je pro obě strany obohacující. Prázdniny u babičky naučí dítě přizpůsobovat se odlišnému prostředí. Bude jíst jinou stravu, bude spát v jiné posteli a poslouchat jiné pohádky. Děti by měly znát starší generaci. Pozorovat jejich způsob života, režim a dát se jimi hýčkat. To je výsada babičky a dědečka. Rodiče musí děti vychovávat, ale prarodiče je mohou hýčkat, užívat si je a dovolit zůstat vzhůru i po večerce. Nemusíte se obávat, že vaše dítě rozmazlí. Při krátkém prázdninovém pobytu nebo víkendu to nestihnou. Pokud máte rodiče na venkově, je to výhoda. Venkovské prostředí nabízí možnosti na zážitky, jaké mohli přožít před lety i jejich rodiče. Děti byste měli namotivovat, aby chtěly s babičkou sbírat houby, lesní plody, toulat se po místech, které znáte ještě ze svého dětství. Takto bude pobyt u babičky a dědečka přidanou hodnotu. Může i vás poznávat přes vyprávění vašich rodičů. Děti vycítí, že babičky mají na ně čas a chtějí s nimi zažít něco hezkého. To umí ocenit.

Pro mnohé prarodiče jsou prázdniny časem, kdy přestávají být osamělí,

nemyslí na vlastní trápení a nemoci. Dopřejte jim přítomnost vnoučátka, i když vaše vztahy nejsou zrovna ideální. Nechte ho, ať si společnost babičky a dědečka užije. Buďte ke svým rodičům velkorysí. Nemluvte o nich hanlivě před dítětem. I když máte pocit, že ho příliš rozmazlují, oceňte jejich ochotu starat se.Prarodiče jsou těmi osobami, při kterých děti poznávají nové způsoby trávení volného času a jiné podoby výchovy. Někdo má štěstí na pohádkových prarodiče, kteří jsou usměvaví, plní dobré nálady a dobrosrdeční. No jsou i babičky a dědečkové přísní, ubručení s touhou naučit "nevychované dítě" disciplíně. Není neobvyklé, že děti i tyto "morousy" milují.

Není babička jako babička

Ne všechny děti znají prarodiče jako z pohádky. Jsou babičky a dědečkové, kteří jsou stále v aktivním věku. Zaměstnání, vytížení, mají své vlastní zájmy. Vnoučátka pohlídají pokud je to nutné, ale nejsou ochotni přizpůsobit jim svůj volný čas úplně. Během prázdnin a dovolené mají svůj vlastní program. Je zbytečné tlačit na vlastních rodiče, aby se o vaše dítě museli starat. Není to jejich povinnost, ale dobrá vůle. Vztahy s prarodiči bývají v rodinách rozdílné. Závisí to od způsobu života jedněch i druhých, od vazeb, jaké si mezi sebou vytvořili. Jsou rodiny, které jsou pevně semknuté a jejich členové jsou si nápomocní ve všem. A jsou takové, jejichž členovi mají mezi sebou odstup. Vztah prarodič - vnouče je podmíněn i časem, který spolu strávili. Jsou babičky, které přiběhnou z druhého konce republiky, když je zavoláte a pečou fantastické koláčky nejen na narozeniny. Najdou se i takové, které bývají v sousedním městě a zapomínají na narozeniny vlastních vnoučat. Prvorozený mrňous se většinou těší největší pozornosti a stejně i nejmladší člen rodiny. I pohlaví vnoučete dokáže ovlivnit vztah a chování prarodičů. Občas se stává, že některá vnoučata bývají upřednostňována před ostatními. Vy, jako rodiče, na to můžete upozornit, pokud to vaše dítě vnímá a trápí ho to. Ale láska se nedá přikázat. Nejen babičky z venkova, ale i ty "městské" mají šanci být pro své vnouče jedinečné. Pokud už na to není čas během běžného roku, alespoň během prázdnin dopřejte dětem babičku a naopak. Prožijí s nimi úplně jiná "dobrodružství", na která budou rády vzpomínat.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak má správně sedět dítě v lavici, aby si nedeformovalo páteř?

Škola, to znamená hodiny a hodiny sezení. Bylo to tak vždy, ale dříve děti po dlouhém sezení ve škole doslova...
více…

Jak nevychovávat děti, pokud chcete, aby byly v životě spokojené?

Jak vychovat dítě se zdravým sebevědomím, dítě které se nebude cítit ukřivděné nebo naopak nebude nebezpečně...
více…

Děti vychovávané mazlením, budou duševně vyvinutější než děti, na které se křičí

Objímáte často svoje děti a mazlíte se s nimi? Tak to svým dětem pomáháte ke správnému duševnímu vývoji. A...
více…

Televize malé děti rozvíjí, ale může jim i škodit!

Televizní programy vychovávají naše děti za nás. Ale jak? Je to ta správná výchova? A je v pořádku, že často i...
více…

Nebezpečné výzvy na sociálních sítích, které teenageři plní

Výzvy na internetu. Nové nebezpečí, které ohrožuje naše děti. Děti a mladiství neodhadnou nebezpečí internetových...
více…

Co si přejí děti, jejichž rodiče se rozvedli?

Pro většinu dětí je rozvod hodně špatným obdobím a velkou neznámou. Ale rodiče mohou zvládnout tento náročný čas...
více…

Osm vět, které vám pomohou zvládnout hněv vašeho dítěte

Ať už máte děti temperamentní nebo spíše klidnější, zvládnout svůj hněv se musí naučit všechny. Pravidla jak...
více…

Ideální rodič není ten, který obětavě ometá dítěti cestu, ale ten, který ho učí samostatnosti!

Všichni bez rozdílu milujeme své děti. Ale občas by se hodilo trochu méně lásky a opečovávání. Často ve svém...
více…

Děti učí žít své rodiče

Rodiče se snaží své děti vychovat a jít jim příkladem. Ale napadlo vás někdy, že i vy, rodiče, se můžete od...
více…

Deprese žen, které chtějí být super matkami, pracovnicemi a manželkami

Být super matkou, skvělou pracovnicí, manželkou a navíc zvládat péči o domácnost? Ano, jsou mezi námi super ženy,...
více…