Příprava dítě na první zubní vyšetření

Na první návštěvě zubního lékaře závisí, jaký vztah s ním bude vaše dítě mít i do budoucna. Je to i vaše přání, aby vše proběhlo jak má a proto je potřeba dítě na vyšetření předem připravit. Přinášíme pár tipů, které by se vám mohly hodit.

děti, zuby, zubní vyšetření dětí, péče o chrup dítěte

Čím dříve, tím lépe

Člověk má vždy strach z neznámého. Proto pomůžete svému dítěti nejlépe tak, že ho na první návštěvu zubního lékaře připravíte. Neboť dítě, které ví, že všechno bude v pohodě, se nebude bát.Vezměte ho proto spíše s sebou, když půjdete ke svému zubnímu lékaři na preventivní prohlídku.Dokud vás budou ošetřovat, může dítě sedět na židli v ordinaci. Tímto způsobem postupně poznává ordinaci, lékaře i sestřičku a zjistí, že kontrola zubů je právě takovou samozřejmou záležitostí, jakou je nákup v supermarketu. Při druhé nebo třetí návštěvě můžete děťátko zkusit posadit do zubařského křesla - takto jej opatrně připravíte na jeho opravdový první termín. Atmosféra mu už bude dobře známá a nebude se tak velmi bát.

Žádné hororové příběhy

To, že byste dítěti neměli vyprávět o vašich bolestivých zážitcích u zubaře, by mělo být jasné. Vyhněte se před termínem návštěvy i větám jako "To nebolí" nebo "Nemusíš mít vůbec strach". V podvědomí malého dítěte jsou totiž výrazy jako "bolet" a "strach" hluboce zakořeněné - často právě na základě zmínění těchto slov přicházejí na myšlenku strachu.

Jak to dítěti říct

V případě, že vaše dítě už zubního lékaře zná, neboť bylo přítomno při vašich prohlídkách, bude pravděpodobně stačit, když mu řeknete, že je už dost velké na to, aby absolvovalo svou vlastní prohlídku. Pokud bude chtít vědět víc, vysvětlete mu, co se bude v ordinaci dít: "Pan doktor se ti podívá na zoubky a spočítá,  jestli už všechny vyrostly a které ještě chybí a určitě ti ukáže i to, jak je třeba si zoubky správně čistit." Na seznámení se s problematikou jsou vhodné i různé rolové hry, při kterých budete hrát zubního lékaře. Tímto způsobem si může vaše dítě návštěvu u zubního lékaře "nacvičit". Kromě toho v knihkupectví jsou k dostání různé obrázkové knihy, které názorně vysvětlují, co se v zubní ambulanci děje. Prohlédněte si knížku spolu s dítětem a objasněte mu vše, na co se bude ptát.

Žádné odměny

Navzdory všem přípravám nestavte termín u zubního lékaře příliš vysoko, ale berte ho takovým, jakým vlastně je: něčím naprosto samozřejmým. Věty jako: "Když otevřeš pěkně ústa, dostaneš dárek" nejsou adekvátní, neboť způsobují u dětí nedůvěru. V jejich uších to zní jako "Bude to sice strašné, ale když to vydržíš, dostaneš odměnu!" Samozřejmě, můžete po návštěvě zubního lékaře dopřát dítěti zmrzlinu - neměli byste ji však dopředu avizovat jako odměnu.

Jen kontrola

Důležité jsou první dojmy. Proto by měla být premiéra u zubního lékaře bezpodmínečně jednoduchou kontrolní prohlídkou. Ve věku dva a půl, nejpozději ve třech letech je ten správný čas. Nenechte to zajít až tak daleko, že spojíte první návštěvu zubního lékaře s ošetřením kazu na zoubku nebo jeho vytržením. Za takových podmínek je totiž velmi obtížné rozvíjet důvěryhodný vztah k zubnímu lékaři.

Zůstaňte klidní

Nezapomeňte zůstat sami klidní - zejména v ordinaci. Děti si rychle všimnou, když mají rodiče obavy a pak samy dostanou rychle strach. Tedy: Nehoupejte se nervózně na židli, dýchejte zhluboka a mluvte klidným hlasem. Pokud vaše dítě nebude chtít otevřít ústa, nedělejte na něj nátlak, ale nechte to na zubním lékaři. ale i tak je možné, že se dítě zapře a nic s tím vy, ani lékař neuděláte. Nechte to být a dítě objednejte na příště. Nic se neděje. Dítě se uklidní a příští návštěva již bude i včetně vyšetření.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Děti ve škole špatně sedí a zakládají si tak na problémy s páteří

Sezení ve škole má na děti špatný vliv. Nejhůře jsou na tom prvňáčci a děti v pubertě. Ale chodit do školy musí,...
více…

Jak vybrat dětské lyžařské brýle

Máte doma malého lyžaře nebo lyžařku? Možná ani to, ani to, třeba dítě jezdí na snowboardu! Ne, teď vážně. Ať...
více…

Bílé zuby jsou výsledkem správného čištění, ale také omezením některých potravin a nápojů

Věkem zuby viditelně žloutnou. S tím nic nenaděláme. Ale proč si kazit bělost zubů zbytečně brzy? K bělosti zubů...
více…

Spokojený život bez dětí? A proč ne!

Mít nebo nemít děti, to je pouze soukromá a intimní věc každého páru. Pokud se dva lidé rozhodou, že budou rodiče,...
více…

Jak zařídit bydlení, když chceme vychovávat děti metodou Montessori?

Montessori systém výchovy dětí, to není jen návštěva školky a školy s tímto názvem, ale je to především výchova...
více…

Deset rad rodičům, kteří učí děti psát

Prvňáčci se ve škole potýkají s mnoha novými věcmi. Musí se naučit psát, číst, počítat a další a další...
více…

Milujete své dítě? Tak ho nechraňte před problémy!

Každý dospělý se ve svém životě občas setká s neúspěchem a měl by se s ním umět vyrovnat. A pokud se jedná o...
více…

Zánět dásní - léčba, prevence a změna životosprávy

Zánět dásní může na první pohled vypadat jako sice bolestivá, ale banální záležitost. Ale pravda je, že...
více…

Proč jsou escape roomy tak populární?

Popularita escape roomů od jejich vzniku v roce 2007 strmě stoupá. To, co dříve začalo jako několikaminutové...
více…

Milujete všechny své děti stejně?

Milujete všechny své děti stejně a chováte se k nim pokaždé tak, aby vaši lásku cítily? Pravda je, že by rodiče...
více…