Příprava dítě na první zubní vyšetření

Na první návštěvě zubního lékaře závisí, jaký vztah s ním bude vaše dítě mít i do budoucna. Je to i vaše přání, aby vše proběhlo jak má a proto je potřeba dítě na vyšetření předem připravit. Přinášíme pár tipů, které by se vám mohly hodit.

děti, zuby, zubní vyšetření dětí, péče o chrup dítěte

Čím dříve, tím lépe

Člověk má vždy strach z neznámého. Proto pomůžete svému dítěti nejlépe tak, že ho na první návštěvu zubního lékaře připravíte. Neboť dítě, které ví, že všechno bude v pohodě, se nebude bát.Vezměte ho proto spíše s sebou, když půjdete ke svému zubnímu lékaři na preventivní prohlídku.Dokud vás budou ošetřovat, může dítě sedět na židli v ordinaci. Tímto způsobem postupně poznává ordinaci, lékaře i sestřičku a zjistí, že kontrola zubů je právě takovou samozřejmou záležitostí, jakou je nákup v supermarketu. Při druhé nebo třetí návštěvě můžete děťátko zkusit posadit do zubařského křesla - takto jej opatrně připravíte na jeho opravdový první termín. Atmosféra mu už bude dobře známá a nebude se tak velmi bát.

Žádné hororové příběhy

To, že byste dítěti neměli vyprávět o vašich bolestivých zážitcích u zubaře, by mělo být jasné. Vyhněte se před termínem návštěvy i větám jako "To nebolí" nebo "Nemusíš mít vůbec strach". V podvědomí malého dítěte jsou totiž výrazy jako "bolet" a "strach" hluboce zakořeněné - často právě na základě zmínění těchto slov přicházejí na myšlenku strachu.

Jak to dítěti říct

V případě, že vaše dítě už zubního lékaře zná, neboť bylo přítomno při vašich prohlídkách, bude pravděpodobně stačit, když mu řeknete, že je už dost velké na to, aby absolvovalo svou vlastní prohlídku. Pokud bude chtít vědět víc, vysvětlete mu, co se bude v ordinaci dít: "Pan doktor se ti podívá na zoubky a spočítá,  jestli už všechny vyrostly a které ještě chybí a určitě ti ukáže i to, jak je třeba si zoubky správně čistit." Na seznámení se s problematikou jsou vhodné i různé rolové hry, při kterých budete hrát zubního lékaře. Tímto způsobem si může vaše dítě návštěvu u zubního lékaře "nacvičit". Kromě toho v knihkupectví jsou k dostání různé obrázkové knihy, které názorně vysvětlují, co se v zubní ambulanci děje. Prohlédněte si knížku spolu s dítětem a objasněte mu vše, na co se bude ptát.

Žádné odměny

Navzdory všem přípravám nestavte termín u zubního lékaře příliš vysoko, ale berte ho takovým, jakým vlastně je: něčím naprosto samozřejmým. Věty jako: "Když otevřeš pěkně ústa, dostaneš dárek" nejsou adekvátní, neboť způsobují u dětí nedůvěru. V jejich uších to zní jako "Bude to sice strašné, ale když to vydržíš, dostaneš odměnu!" Samozřejmě, můžete po návštěvě zubního lékaře dopřát dítěti zmrzlinu - neměli byste ji však dopředu avizovat jako odměnu.

Jen kontrola

Důležité jsou první dojmy. Proto by měla být premiéra u zubního lékaře bezpodmínečně jednoduchou kontrolní prohlídkou. Ve věku dva a půl, nejpozději ve třech letech je ten správný čas. Nenechte to zajít až tak daleko, že spojíte první návštěvu zubního lékaře s ošetřením kazu na zoubku nebo jeho vytržením. Za takových podmínek je totiž velmi obtížné rozvíjet důvěryhodný vztah k zubnímu lékaři.

Zůstaňte klidní

Nezapomeňte zůstat sami klidní - zejména v ordinaci. Děti si rychle všimnou, když mají rodiče obavy a pak samy dostanou rychle strach. Tedy: Nehoupejte se nervózně na židli, dýchejte zhluboka a mluvte klidným hlasem. Pokud vaše dítě nebude chtít otevřít ústa, nedělejte na něj nátlak, ale nechte to na zubním lékaři. ale i tak je možné, že se dítě zapře a nic s tím vy, ani lékař neuděláte. Nechte to být a dítě objednejte na příště. Nic se neděje. Dítě se uklidní a příští návštěva již bude i včetně vyšetření.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Nákup školního batohu: Ergonomie a design v hlavních rolích

Letošní prázdniny byly opravdu vcelku dlouhé. Tedy v případě, že počítáme i ty koronavirové. Aktuálně se...
více…

Schleich: Hraní si s koňmi děti zabaví

Svět opravdových koní je kouzelný. Ostatně mnohé dívky se již v útlém věku zamilují do některého z koní a...
více…

L.O.L. Surprise: Překvapení v kouli děti milují

Každá dívka má ráda panenky. Tato skutečnost je neoddiskutovatelná. Když se navíc ke všemu ještě přidá...
více…

Lego Technic: Malí montéři si přijdou na své

Víte, jak efektivně rozvíjet schopnosti a dovednosti vašeho dítěte? Správně, stačí jenom vhodná stavebnice. Na trhu...
více…

Lego: Stavebnice, se kterou se bavilo už několik generací dětí

Najít někoho, kdo by neznal lego, je dnes fakticky nemožné. Tato stavebnice, která se začala vyrábět po druhé...
více…

Ledové království 2: Hračky inspirované filmem prostě baví

Příběh Anna a Elzy se stal po dlouhá léta inspirací pro spousty malých dětí, ale i teenagerů. Ledové království je...
více…

Kdo by neznal krtečka? Dětský hrdina si zaslouží pozornost

Pohádkových postaviček je v současné době takřka nepřeberné množství. Přesto mezi nimi vyniká jedna, která je...
více…

Albi tužka jako nedílná součást Kouzelného čtení

Znáte Kouzelné čtení? Pokud ne a máte doma malé děti, rozhodně se vyplatí něco málo o tomto fenoménu současnosti...
více…

Nákup dětského kočárku pro panenky: Tyto aspekty nelze opomenout

Každá malá holka sní o kočárku pro panenky. Vybrat pro ni tedy správný dárek nemusí být vůbec složité. Současný...
více…

GraviTrax: Inovativní zábava s gravitací

Gravitační sílu zná snad úplně každý. Většinou se s ní spousta lidí seznámí ve škole. Je to škoda, protože ji...
více…