Problémy dětí při komunikaci s okolím

Některé děti mají problémy komunikovat se širším okolím, stydí se. Při kontaktu s cizími lidmi zčervenají, klopí oči a znejistí. Rodiče by toto měli řešit již v útlém věku, aby z dítěte nevyrostl silný introvert, kterému bude dělat problém i sdělit své přání obsluhující prodavačce.

děti, výchova dětí, komunikace dětí s okolím, rodina

Nejde ani tak o povahu, důležitý je vztah ke světu

To však neznamená, že jako obvykle - všemu jsou na vině rodiče, ale že rodiče mohou a měli by dítěti pomoci stydlivost překonat. Stydlivost v dítěti narůstá na základě vztahu dítěte k vnějšímu světu. Dítě, které se vůči svému okolí chová ostýchavě, chce zůstat jakoby izolované, nebo lépe řečeno chráněné od okolního vnějšího světa, z něhož má obavy ..

Jak dítěti pomoci?

Jako u všech psychologických problémů neexistuje jedna rada, nebo poučka vhodná pro všechny. Matky se většinou snaží dodávat odvahu svým stydlivým dětem tak, že je násilím "tlačí" do hry s jinými dětmi, slovně je provokují a narážejí na jejich stydlivost. Jedna názorná situace za všechny: Máma jde na ulici ke své přítelkyni, její synek předvede klasickou stydlivou reakci - schová se rychle za máminy nohy. A máma zareaguje: "Ale vždyť se už tolik nestyď, pěkně pozdrav tetu Katku". Mamina reakce byla zcela pochopitelná, ale i zcela nesprávná. Ptáte se proč? Máma svým upozorněním na stydlivost dítěti jeho nejistotu ještě zhoršila - "prozradila celému světu" jak se jí synek stydí. Není však vhodné ani chovat se k dítěti v podobných situacích přehnaně úzkostlivě a ochraňovat ho "před celým světem" nebo naopak nevšímavě, či dokonce výsměšně. V takových případech by mohla stydlivost přerůst až do stavu, který může dítě zcela paralyzovat a ono se bude cítit dotčené, ponížené či dokonce, což je ještě horší nemilované. Snadno se to řekne, ale jaké chování rodiče je v podobných situacích vhodné? Jak může rodič vystihnout, kdy je ta správná chvíle vhodným způsobem dítě povzbudit nebo naopak nezasahovat do situace?

Pokud máte pocit, že i vaše dítě patří mezi malé "stydlíny"

snažte se vyhnout tomu, že mu rozplánujete celý den na činnosti, které musí vykonávat. Nechte mu i volný čas na vlastní hry, snění. Ale buďte mu vždy nablízku, ochotni zapojit se do jeho hry. Zkuste komunikovat s dítětem přes jeho svět pohádek, vymyšlených příběhů a hlavně nezapomeňte použít velkou dávku humoru: prohánějte, rozesmějte ho - humor určitě uvolní i toho největšího stadlína. a tak mu můžete pomoci překonat jeho komunikační problémy s okolím. Stydlivé děti mají často problémy s projevováním negativních emocí jako je například strach, vztek, hněv, nenávist. Je třeba naučit je tyto emoce dostat na povrch a nedusit je v sobě. Zde také může být velkým pomocníkem humor. Jestliže např.. stydlivost dítě vznikla z jeho strachu z cizích dospělých, nenechávejte ho s nimi samotné, alespoň ze začátku se snažte jakoby dítě "uvést" do jejich společnosti. Řekněte mu např.. nějakou vtipnou příhodu o strýci Janovi, prostě něco, co v očích dítěte zmenší respekt nebo dokonce strach, který může vyvolat např.. strýcovy velké vousy.

V kolektivu jde všechno snadněji

Veďte dítě ke sportu. Musí to být samozřejmě činnost, která ho baví a rád se jí věnuje. Úplně nejideálnější je kolektivní sport, kde se musí spoléhat jeden na druhého a výsledek závisí na spolupráci celého týmu. Čas strávený mezi dětmi s podobnými nebo stejnými zájmy působí na stydlivé dítě velmi pozitivně, dítě se mezi kamarády dokáže lépe uvolnit. Nesmíme zapomenout ani na fakt, že sport nebo jiná činnost, které se věnuje a má v ní dobré výsledky povzbuzuje sebevědomí dítěte.

Rada na závěr

Nejvíce, co můžete pro své dítě udělat je vaše podpora, váš zájem. Ukažte mu, jak se dají některé situace překonat s humorem a nadhledem. Naučte ho zasmát se samo sobě. Podpora rodiny je nejúčinnější "antistydlínum".

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Chcete poslat své dítě na letní tábor? Nenuťte ho, ale svědomitě připravte!

Přestože prázdniny ještě tak úplně neklepou na dveře, starost kam v tomto období s dětmi je již zcela na místě. A...
více…

Jak nevychovávat děti, pokud chcete, aby byly v životě spokojené?

Jak vychovat dítě se zdravým sebevědomím, dítě které se nebude cítit ukřivděné nebo naopak nebude nebezpečně...
více…

Děti vychovávané mazlením, budou duševně vyvinutější než děti, na které se křičí

Objímáte často svoje děti a mazlíte se s nimi? Tak to svým dětem pomáháte ke správnému duševnímu vývoji. A...
více…

Televize malé děti rozvíjí, ale může jim i škodit!

Televizní programy vychovávají naše děti za nás. Ale jak? Je to ta správná výchova? A je v pořádku, že často i...
více…

Nebezpečné výzvy na sociálních sítích, které teenageři plní

Výzvy na internetu. Nové nebezpečí, které ohrožuje naše děti. Děti a mladiství neodhadnou nebezpečí internetových...
více…

Co si přejí děti, jejichž rodiče se rozvedli?

Pro většinu dětí je rozvod hodně špatným obdobím a velkou neznámou. Ale rodiče mohou zvládnout tento náročný čas...
více…

Osm vět, které vám pomohou zvládnout hněv vašeho dítěte

Ať už máte děti temperamentní nebo spíše klidnější, zvládnout svůj hněv se musí naučit všechny. Pravidla jak...
více…

Ideální rodič není ten, který obětavě ometá dítěti cestu, ale ten, který ho učí samostatnosti!

Všichni bez rozdílu milujeme své děti. Ale občas by se hodilo trochu méně lásky a opečovávání. Často ve svém...
více…

Děti učí žít své rodiče

Rodiče se snaží své děti vychovat a jít jim příkladem. Ale napadlo vás někdy, že i vy, rodiče, se můžete od...
více…

Deprese žen, které chtějí být super matkami, pracovnicemi a manželkami

Být super matkou, skvělou pracovnicí, manželkou a navíc zvládat péči o domácnost? Ano, jsou mezi námi super ženy,...
více…