Proč nezakazovat malým dětem počítač?

Jste na sebe pyšní, že chráníte své děti před výdobytky techniky, které jejich zdraví škodí? Ale tím svým dětem moc neprospějete! Všeho moc škodí, platí i v tomto případě. Napadlo vás někdy, jak se potom vaše dítě cítí v kolektivu?

děti, výchova dětí, telefony a tablety v rukách malých dětí

Proč?

Určitě jste i vy slyšeli o tom, jaké je špatné nechávat děti vysedávat před monitory, jak je pro jejich sociální dovednosti a celkový vývoj nevhodné, když tráví spoustu času u tabletů či smartphonů. Pokud ale jde o zdraví, opravdu - všeho moc škodí a rozhodně nic není třeba přehánět, ale ukázalo se, že i opak - tedy zakazování dítěti používat počítač - může způsobit problémy. V moderní době je důležité, aby děti trávily jistý čas i u počítačů či tabletů, podporuje to totiž jejich dovednosti, i inteligenci.

Ochrana a problém?

"Jsem proti tomu, aby malé děti používaly moderní výdobytky techniky. Vím, že vrstevníci mé pětileté dcery tráví hodně času na tabletech, či u televize. Já to Natálce nedovolím, protože si myslím, že je to škodlivé. Raději ať se hraje jako já kdysi - s kostkami, panenkami a prohlíží si knihy, "říká maminka Jana. Problém může nastat ve školce a později ve škole, kde se děti chlubí jedno před druhým svými zkušenostmi s technikou, a to, které je nemá je dětmi považováno za méněcenné. V mnoha školách se již na prvním stupni využívá tablet jako učební pomůcka a děti, které jsou méně zručné v této oblasti, mohou trpět.

Věčné pro a proti

Navíc, někteří odborníci tvrdí, že dnes jde technika tak rychle dopředu, že děti, které zameškají základy nejpozději na základní škole, mohou mít později problém dohnat ostatní. Samozřejmě, je to kontroverzní téma, která jako všechny podobné má své příznivce, ale i kritiky. Určitě také není dobré, aby dítě trávilo všechen volný čas s tabletem nebo počítačem a zanedbávalo tak jiné druhy aktivity.

Z tabletů se rychleji učí

Velmi překvapivý výsledek přinesla nejnovější studie, která se zabývala vlivem používání, iPadů, tabletů a počítačů malými dětmi. Přinesla opačné výsledky než předchozí, které poukazovaly na to, že dětem je třeba výrazně omezit čas před obrazovkou, protože tak přicházejí o sociální dovednosti. Nový výzkum ukazuje, že děti se učí mnohem rychleji z elektronických zařízení než z knih a ty, které k nim mají přístup jsou inteligentnější a moudřejší.

S technikou od narození?

Podle výsledků nové studie, bychom měli děti seznamovat s moderními technologiemi prakticky od narození. Samozřejmě v dávkách a takovým způsobem, které jsou pro ně a pro jejich zdraví přijatelné. Je překvapující jak rychle se děti učí pracovat s elektronickými zařízeními. Dokonce, mnohem rychleji než dospělí. Například, pokud jde o takové rolování textu nahoru a dolů. Knihy jsou statické. Když budeme pozorovat děti, které si dívají na knihy, uvidíme, že je rychleji omrzí a nejsou pro ně tak přitažlivé jako vizuální systém, který je dynamický.  Děti jsou přitahovány pohybem, a proto se v tomto věku mnohem lépe učí z tabletů, obrazovek, iPadů.

Co přinesou velká studia?

Vědci dokonce zjistili, že děti ve věku 6 až 10 měsíců dříve rozeznají číslo 3 na iPadu než v knize. Aktuálně výzkum vědci rozšiřují na ještě větší skupinu dětí, která má přístup k obrazovkám prakticky od narození. Chtějí jejich schopnosti a dovednosti porovnat s dětmi, které mají zákaz používání tabletů a elektronických zařízení vůbec. Vedoucí studie je přesvědčena, že i budoucí velká studie potvrdí, že děti, které mají dovoleny tablety od raného věku se vyvíjejí rychleji. Jednoznačně tvrdí: "Vše, co víme o vývoji dítěte nám říká, že tabletové počítače by neměly být miminkům a batolatům zakazovány."

Ohrožen vývoj mozku?

Neurologové však odporují a varují rodiče, že když dětem dovolí elektronická zařízení používat bez omezení, výsledkem může být něco jako "dočasná demence", protože některé důležité nervové dráhy se nevytvoří, respektive budou se tvořit zpomaleně. Dříve studie také ukázaly, že starší děti, které tráví příliš mnoho času u obrazovek mají problém identifikovat z výrazů obličeje lidské emoce a školáci mohou mít potíže se čtením. Co z těchto protichůdných zjištění vyplývá? Že všeho moc škodí, ale zase také není třeba zakazovat úplně - důležitá je míra. A hned od začátku si stanovit určitá pravidla, která budou vaše děti dodržovat.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak má správně sedět dítě v lavici, aby si nedeformovalo páteř?

Škola, to znamená hodiny a hodiny sezení. Bylo to tak vždy, ale dříve děti po dlouhém sezení ve škole doslova...
více…

Chcete poslat své dítě na letní tábor? Nenuťte ho, ale svědomitě připravte!

Přestože prázdniny ještě tak úplně neklepou na dveře, starost kam v tomto období s dětmi je již zcela na místě. A...
více…

Jak nevychovávat děti, pokud chcete, aby byly v životě spokojené?

Jak vychovat dítě se zdravým sebevědomím, dítě které se nebude cítit ukřivděné nebo naopak nebude nebezpečně...
více…

Děti vychovávané mazlením, budou duševně vyvinutější než děti, na které se křičí

Objímáte často svoje děti a mazlíte se s nimi? Tak to svým dětem pomáháte ke správnému duševnímu vývoji. A...
více…

Televize malé děti rozvíjí, ale může jim i škodit!

Televizní programy vychovávají naše děti za nás. Ale jak? Je to ta správná výchova? A je v pořádku, že často i...
více…

Nebezpečné výzvy na sociálních sítích, které teenageři plní

Výzvy na internetu. Nové nebezpečí, které ohrožuje naše děti. Děti a mladiství neodhadnou nebezpečí internetových...
více…

Co si přejí děti, jejichž rodiče se rozvedli?

Pro většinu dětí je rozvod hodně špatným obdobím a velkou neznámou. Ale rodiče mohou zvládnout tento náročný čas...
více…

Osm vět, které vám pomohou zvládnout hněv vašeho dítěte

Ať už máte děti temperamentní nebo spíše klidnější, zvládnout svůj hněv se musí naučit všechny. Pravidla jak...
více…

Ideální rodič není ten, který obětavě ometá dítěti cestu, ale ten, který ho učí samostatnosti!

Všichni bez rozdílu milujeme své děti. Ale občas by se hodilo trochu méně lásky a opečovávání. Často ve svém...
více…

Děti učí žít své rodiče

Rodiče se snaží své děti vychovat a jít jim příkladem. Ale napadlo vás někdy, že i vy, rodiče, se můžete od...
více…