Jak vybírat mateřskou školku?

Jelikož je to velká změna pro celou rodinu, určitě si zaslouží patřičnou pozornost. V dnešní době jsou nároky na naše děti stále vyšší, a proto, ač se to nemusí zdát, je výběr školky velmi důležitý. Dobrý výběr bude odrazovým můstkem pro vaše dítě a určitě ovlivní i jeho další vývoj.

Do jaké školky dáte své dítě, záleží především na vás, ale možná vám při výběru pomohou některé mé postřehy.

Rozhovor s paní ředitelkou a učitelkou 

První člověk, se kterým se setkáváme, je paní ředitelka. Pokud si najde čas na osobní rozhovor s vámi, bude to dobrý začátek. Na vaši žádost vás provede po školce a seznámí vás s třídní učitelkou - to je druhý důležitý bod. Ona bude trávit s dítětem podstatnou část dne, proto by měla mít vaši důvěru. Je zřejmé, že si za tu chvíli neutvoříte o ní kompletní názor, ale určitě vás to ovlivní. Ve velkých školkách se najde pravděpodobně více sponzorů z řad rodičů, proto bývají obvykle lépe vybaveny (není pravidlem).

 

Doplňkové aktivity 

Dnes nabízí mnoho školek různé doplňkové aktivity. Seznamování dětí s cizími jazyky (angličtina, němčina), různé kroužky na rozvíjení jemné motoriky, jako např. keramický, výtvarný, navštěvování sauny a různé kurzy-plavecký, základy bruslení atd. To vše je dnes ve většině školek samozřejmostí. Pak jsou tam ještě různé jiné akce: školky v přírodě, výlety, návštěvy divadel a organizování představení pro děti - zkrátka je toho opravdu hodně, čím více možností školka nabízí, tím se její ohodnocení zvyšuje. 

 

Základní pravidla 

Základní pravidla mají školky stanoveny. Příjezd do školky bývá obvykle do 8. hodiny, ale po dohodě s ředitelkou se určitě dá přizpůsobit vašim potřebám. Otevřené bývají obvykle do 17.00 hodiny. Ptejte se na vše, co vás zajímá. 

Co se týče stravování, dodržují všechna alergická omezení, která samozřejmě nezapomeňte uvést do přihlášky. Jelikož jídelníček patří mezi základní informace, můžete sami zvážit, zda je pro vaše dítě vyhovující. Rozvrh denních činností by měl být zobrazen na nástěnce, také rozvrh témat na jednotlivé dny v týdnu. Jelikož školky nemají mnoho financí, musíte počítat s pololetními výdaji na toaletní papír, sirup, papírové kapesníky, v některých školkách je povinný i zubní kartáček a pasta (což je určitě přínosem). 

 

Tak tedy která školka? 

Soukromá školka je pro mnohé jakousi zárukou kvality, je třeba si však uvědomit, že výdaje jsou podstatně vyšší a možná budete vaše dítě vozit do ní delší vzdálenosti. Velkou roli hraje i okolí, ve kterém se školka nachází, možnosti vycházek do přírody, sluneční a stinná místa na hřišti. 

 

Reference 

Dobré je se zeptat maminek dětí, které již vybranou školku navštěvují na jejich zkušenosti a názory. Určitě to bude pro vás přínos. 

 

Na závěr chci zdůraznit to, co jsem už zmínila, že výběr školky závisí jen a jen na vás. Čím více školka nabízí, tím lépe pro vaše dítě. Pokud si na důkladné zvážení najdete čas a zhodnotíte všechna pro a proti, určitě se vám to vyplatí. Věřte, že spokojenost vašich dětí, a to, že se do školky těší, bude důkazem správnosti vašeho rozhodnutí.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Mateřská školka

Ani jste se nenadáli a z vašeho malého miminka se během pár let stal "velký" školáček. Pro všechny rodiče je...
více…

Jak připravit dítě na školku?

Nástup do školky je nejen velkým mezníkem v životě dítěte, ale i pro rodiče je to významná změna. Některé děti...
více…

Lezení - úvazky neboli sedáky

Lezení je krásný sport, ale má také svá rizika, stejně jako všechny adrenalinové sporty. Ta lze přitom hodně...
více…

Dětské sedačky

Turistika, to není jen výšlap ve skupině nebo dvojici. To jsou i příjemné chvíle s rodinou a dětmi. Jenže, ne...
více…

Dětské batohy

Dítě není zmenšený dospělý, ale rádo dospělé napodobuje. Proto když jde rodina na výlet a balí objemná...
více…

Turistické a trekové batohy

Turistika a treking, to jsou zdravé pohybové aktivity, které vyžadují zdánlivě minimum vybavení. Ale zcela...
více…

Jak vybrat přebalovací pult a komodu

Když se připravujete na příchod miminka a zařizujete pokojíček, při výběru dětského nábytku narazíte jako první...
více…

Bezpečná domácnost pro naše nejmenší

Jakmile spustíme malé dítě na chvíli z dohledu, může se stát neštěstí. Proto je vhodné připravit předem...
více…

Hračky, které zabaví děti na dlouhé hodiny

Hračky a děti patří odjakživa k sobě. Ať už jsou to panenky, autíčka, plyšáci, různé stavebnice, domečky,...
více…

Zábava pro velké kluky aneb RC letadla

Který kluk nesnil o tom, že se stane pilotem. Ať už to byl kolíček na prádlo, papírová vlaštovka či cokoli jiného,...
více…