Jak zapsat dítě do mateřské školky?

Před nástupem dítěte do předškolního vzdělávání je třeba dítě do vybraného zařízení zapsat. Dítě může do mateřské školy přihlásit rodič, resp. zákonný zástupce. 

Jak dítě zapsat? 

K zápisu je třeba vyplnit tiskopis, které má každá školka vlastní a přiložit k němu potvrzení o zdravotním stavu dítěte. To vystavuje na požádání rodiče za poplatek dětský lékař, který má dítě v evidenci. 

 

Kde můžete přihlásit své dítě do mateřské školy? 

Dítě můžete přihlásit do mateřské školy u ředitele zařízení. Místo a čas podání přihlášky zveřejní ředitel na budově předškolního zařízení nebo jiným obvyklým způsobem nejpozději do 15. února. 

Dítě může navštěvovat školku dle výběru rodiče, avšak na umístění dítěte do zařízení předškolního vzdělávání neexistuje nárok ze zákona. Je proto dobré začít se zajímat o mateřské školy v okolí již s dostatečným předstihem. 

Nezanedbatelná je zde otázka poplatků. Ty mohou být velmi odlišné od jednoho zařízení k druhému a závisí na rozhodnutí zřizovatele. Je třeba se na ně zeptat přímo ve školce. Kolem 1000 Kč měsíčně vás vyjde péče o vaše dítě i se stravou v městské či obecní školce. Orientační částky pro soukromá zařízení se pohybují od 3.000 do 20.000 Kč za měsíc (některé dokonce i více). 

Před přihlášením dítěte do mateřské školy si zjistěte i to, jaké doplňkové aktivity nabízejí. Může to být výuka cizích jazyků, sportovní aktivity (lyžařský či plavecký výcvik), hudební a taneční nauka. Plusem je, když škola pro děti organizuje různé výlety, navštěvuje dětská představení nebo s dětmi připravuje příležitostné programy pro rodiče. Tyto aktivity mohou být v ceně nebo za další poplatek. 

Při návštěvě si všímejte, jak se chová ředitel školy a pracovníci, nejen k Vám, ale i k dětem v mateřské škole. Zeptejte se na maximální počet dětí ve třídě, stravování ve školce, na odpočinek, denní program a provozní doba zařízení (některé školky jsou otevřené do 16.30, jiné až do 19.00, což může být pro Vás vzhledem k vašemu zaměstnání dost podstatná informace. 

 

Kdy přihlásit dítě do mateřské školy? 

Standardně se děti přihlašují do školek v březnu před zahájením školního roku, kdy má dítě do ní nastoupit. Můžete však přihlášku podat i mnohem dříve. Aktuálně je to v zařízeních, o které je zvýšený zájem a kde se přijímá jen málo dětí. Při vyšším počtu přihlášených dětí, než je možné přijmout, ředitel přednostně přijímá všechny děti s odloženou povinnou školní docházkou a děti, které dovršily pět let věku (předškoláci). Mateřská škola může mít vlastní podmínky pro přijímání dětí, v závislosti na jejím zaměření a rozhodnutí zřizovatele. V některých školkách přijímají děti i v průběhu celého roku, je proto třeba se informovat u ředitele na podmínky přihlášení. 

 

Co v případě, že má dítě speciální potřeby na péči? 

Do speciální třídy mateřské školy nebo do speciální mateřské školy se zařazují a přeřazuje děti, které vzhledem k jejich postižení nelze vychovávat spolu se zdravými dětmi. O zařazení nebo přeřazení dítěte do speciální třídy mateřské školy nebo do speciální mateřské školy rozhoduje ředitel předškolního zařízení, do kterého má být dítě zařazeno nebo přeřazeno, po projednání s rodičem dítěte na základě vyjádření speciálního pedagoga, psychologa a praktického lékaře pro děti a dorost. Pro zařazení dítěte do speciální mateřské školy při zdravotnickém zařízení je potřebný souhlas rodičů a ošetřujícího lékaře. Rozsah výchovné činnosti stanoví ředitel po dohodě s ošetřujícím lékařem. 

 

Dobré rady 

Pokud vaše dítě začne navštěvovat předškolní zařízení (jesle, školku), jehož zřizovatelem je obec, či město (tedy dotované zařízení), ztrácíte nárok na rodičovský příspěvek, který máte nárok do tří let věku dítěte. O rodičovský příspěvek nepřijdete pouze v případě, pokud si vyberete zařízení soukromé. 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Mateřská školka

Ani jste se nenadáli a z vašeho malého miminka se během pár let stal "velký" školáček. Pro všechny rodiče je...
více…

Jak připravit dítě na školku?

Nástup do školky je nejen velkým mezníkem v životě dítěte, ale i pro rodiče je to významná změna. Některé děti...
více…

Lezení - úvazky neboli sedáky

Lezení je krásný sport, ale má také svá rizika, stejně jako všechny adrenalinové sporty. Ta lze přitom hodně...
více…

Dětské sedačky

Turistika, to není jen výšlap ve skupině nebo dvojici. To jsou i příjemné chvíle s rodinou a dětmi. Jenže, ne...
více…

Dětské batohy

Dítě není zmenšený dospělý, ale rádo dospělé napodobuje. Proto když jde rodina na výlet a balí objemná...
více…

Turistické a trekové batohy

Turistika a treking, to jsou zdravé pohybové aktivity, které vyžadují zdánlivě minimum vybavení. Ale zcela...
více…

Jak vybrat přebalovací pult a komodu

Když se připravujete na příchod miminka a zařizujete pokojíček, při výběru dětského nábytku narazíte jako první...
více…

Bezpečná domácnost pro naše nejmenší

Jakmile spustíme malé dítě na chvíli z dohledu, může se stát neštěstí. Proto je vhodné připravit předem...
více…

Hračky, které zabaví děti na dlouhé hodiny

Hračky a děti patří odjakživa k sobě. Ať už jsou to panenky, autíčka, plyšáci, různé stavebnice, domečky,...
více…

Zábava pro velké kluky aneb RC letadla

Který kluk nesnil o tom, že se stane pilotem. Ať už to byl kolíček na prádlo, papírová vlaštovka či cokoli jiného,...
více…