Jak naučit dítě chodit na nočník?

Jak můžete dítěti pomoci, aby pochopilo, co od něj chcete a připravilo se na novou "životní etapu"?

 

Vezměte ho s sebou na toaletu, máma nebo starší sestra může vzít děvčátko a tatínek nebo starší bratr dát příklad chlapečkovi. Vyprávějte mu, co děláte. Ostýchavost nechte stranou, malé dítě zatím nepociťuje ostudu a nechápe ji ani u druhých. Když je vaše soukromí pro vás důležité, poproste známých, sousedů, aby jejich děti - vrstevníci vašeho dítěte, předvedli tomu vašemu, co se od něj očekává. Výzkumy potvrzují, že děti se nejrychleji učí od svých vrstevníků.

Vyměňujte dítěti plenky na místě, kde stojí jeho nočník, aby pochopilo spojitost s tímto místem.

Když víte, že dítě udělalo potřebu do plenek, upozorněte ho na to, aby si dokázalo uvědomit rozdíl mezi suchými a mokrými plenkami a na činnost, která změně předchází

Nechte dítě běhat v létě nahé, hlavně když jste na zahradě nebo v přírodě, abyste ho věděli upozornit na jeho potřebu a pomohli rozlišit význam mezi slovy, které na to poukazují

Pomozte dítěti pochopit rozdíl mezi "budu čůrat", "teď čurám" a "vyčůrat (a) jsem se". Povzbuzujte dítě, aby vás na to upozorňovalo samo, ale zatím bez toho, abyste jej dávali na nočník. Klidně používejte dětskou terminologii, dítě ji chytne rychleji.

Vyvarujte se používání slov, aby si vaše dítě myslelo, že jeho tělo nebo jeho funkce jsou odporné nebo špinavé (např. "smradlavý", špinavý "," fůůj "apod.)

Kupte knihy, kde jsou obrázky zvířátek nebo dětí, které sedí na nočníku, prohlížejte si spolu obrázky a povídejte si o tom. Vyzvedněte, že děti jsou velké, proto mohou používat nočník (je to určitá vymoženost), ale nedejte dítěti pocítit, že je horší, protože má pleny.

Seznamte vaše dítě s nočníkem, posaďte spolu na nočník jeho oblíbenou hračku.

Když dítě jeví zájem, nechte ho nočník vyzkoušet, ale nesvlékejte ho. Nebo ho do něj nakrátko položte a hned zvedněte.

Zkuste dát nočník na toaletu a nechte dítě, aby vás napodobovalo, kým jste tam. Dovolte mu spláchnout záchod místo vás, pokud se nebojí tohoto zvuku.

Mluvte s dítětem o velkém dobrodružství a zábavě, kterou spolu podstoupíte a výhodách - žádné mokré plenky, žádné vyměňování plenek, radost z toho, že bude čisté a suché. Možná máte pocit, že to vaše malé dítě nemůže chápat, ale v každém případě, pokud to popisujete s radostí a nadšením, bude se na nové dobrodružství s nočníkem těšit.

 

Jak učit?

1) Promyslete si plán nácviku

2) Učte dítě kontrole vyprazdňování

3) Učte dítě kontrole močového měchýře

 

Plán nácviku

Než začnete, zvažte, zda vaše dítě splňuje většinu předpokladů na to, aby bylo úspěšné.

Rozmyslete si, kdy začnete, hlavně první dny byste se měli dítěti více věnovat, proto začátek byste měli stanovit na dobu, kdy budete mít čas, vyhnete se tak zbytečným stresům a napětí.

Ideální je, pokud toto období vychází na pozdější jaro nebo léto, kdy můžete dítě nechat běhat bez plenky. Rozhodněte se, zda budete používat nočník nebo začnete nácvik přímo na záchodě s dětskou deskou. Volba je závislá na věku dítěte, vašich, ale i jeho preferencí.

Počítejte s tím, že dítě nemusí s vaší volbou souhlasit, některým dětem nočníky "nesedí" a budou chtít chodit přímo na záchod. Jiné budou na velkém zařízení bát a vyžadovat nočník.

Pokud volba padla na nočník, vyberte jej spolu s dítětem. Vezměte ho do obchodu, nechte ho vybrat si z více typů, vzorů a barev. Možná si ho rádo i vyzkouší. Takto bude nočník od začátku pokládat za "jeho" věc a bude na něj patřičně pyšné. Se svým plánem seznamte rodinu a ty, co s dítětem přicházejí do častého kontaktu a poproste je, aby vám pomohli, resp. v učení podpořili.

 

Kontroly vyprazdňování a močení

Toto "umění" se získává obvykle s následující časovou posloupností.

Nejprve přijde pravidelnost vyprazdňování stolice, často následovaná kontrolou vyprazdňování.

Kontrola močení během dne přijde později, ale je mnoho dětí, které získají tuto "dovednost" současně s kontrolou vyprazdňování.

Na závěr, často mnohem později, následuje noční kontrola močovodu. Samozřejmě, ne každé dítě se řídí touto posloupností, je známo, že dívky dosáhnou obě kontroly spíše než chlapci a není ojedinělé, že chlapci starší než tři roky dosáhnou kontrolu vyprazdňování, ale ne močení. A jsou i děti, které získají současně denní i noční kontrolu močení.

Před samotným učením připravujte dítě na učení podle našeho návodu.

 

Jak dosáhnout kontroly vyprazdňování?

Kontrola vyprazdňování se většinou dosáhne dříve než kontrolu močení. Rodič dokáže podle chování dítěte dostatečně dopředu zjistit, že se dítě chystá vyprázdnit. Dítě se obvykle přestane hrát, některé se stáhne do rohu místnosti nebo jiného pokoje, přešlapuje na místě, zrudne v obličeji atd. Navíc v určitém věku se vyprazdňování stane zásadně denní záležitostí a mnoho dětí mívá stolici pravidelně - např. ráno po krmení. Existuje opravdu hodně identifikačních znaků, podle kterých rodič ví, že je čas posadit dítě na nočník.

 

Jak dosáhnout denní kontroly močení?

Dejte dítě na nočník hned ráno po probuzení, vždy před zdřímnutím i po něm, po jídle, po pití, vždy když dvě hodiny zůstane suché a večer před spaním. Čtěte mu během sezení knížky, prohlížejte si obrázky. Knížky, kde děti nebo zvířátka sedí na nočníku, mějte v těchto situacích vždy po ruce, jsou výbornou motivací. Nebuďte netrpěliví, zpočátku je i sezení více než 15 sekund velkým úspěchem, zejména pokud máte živé dítě. Můžete si vypomoci puštěním vody z kohoutku, tekoucí voda "vyvolává" močení. Nechte dítě na nočníku pít z pohárku, vůbec v období učení ho podporujte v pití. Oznamujte dítěti úmysl posadit nebo upozornit ho, že je čas jednou a touž větou (např. "Teď půjdeme na nočník").

 

Stejnou rutinu musíte používat několik týdnů, než se dítě nenaučí samo. Každé vybočení z rutiny ztěžuje nácvik. Základ úspěchu je chválit, chválit, chválit. Nejen za každý úspěch, ale i samotné sezení na nočníku. Úspěch může následovat během dne, po několika týdnech, ale i měsících. Každé dítě je jiné, ale vaše trpělivost musí zůstat taková, jako na začátku. Pokud jste postupovali podle těchto rad a nezaznamenáte žádný pokrok, případně dítě nočník odmítá, přestaňte s nácvikem a vraťte se k němu až o několik týdnů. Nezlobte se na dítě, nemůže za to, že jeho svaly na svěrači konečníku nebo močovodu nejsou ještě dostatečně vyvinuté a neví je ovládat.

 

Jak dosáhnout noční kontroly močení?

Je podstatně komplikovanější než dvě předchozí, vy totiž žádáte od dítěte, aby mělo své svaly pod kontrolou i tehdy, když spí. A nemáte to v moci velmi ovlivnit. Dávejte dítěti na noc plenu, dokud nebude několik dní po sobě suché. Chvalte dítě, když se probudí se suchou plenkou a nekárejte ho, když tomu tak není. Před spaním upozorněte dítě na použití nočníku. Nočník se snažte nechávat nedaleko postele dítěte a Nepřesouvat ho. Dávejte dítěti hodně pít během dne, tak abyste to nedoháňeli večer. Pokud jste ještě neodložili láhev, teď je na to nejvyšší čas (mj. dítě z láhve vypije více než poháru).

 

Na druhé straně dávejte pozor, aby dítě nešlo do postele žíznivé. Nejenže to není pro jeho organismus vhodné, ale podle psychologů dosáhnete opak - dítě bude před spánkem myslet na pití a o to je větší šance, že se v noci počůrá. Když dítě uložíte do postýlky, povídejte si s ním o tom, že zanedlouho "to" zvládne a ráno bude budit suché jako velké děti.

 

Dokud bude dítě úspěšné i v noci, většinou projdou měsíce a někdy i roky od momentu jak zvládlo denní kontrolu. Jsou děti, které mají problémy s nočním občasným "počůráváním" ještě v prvních letech školní docházky. 

 

A na závěr jedna moudrost: Raději šťastné dítě v plenkách jak nešťastné na nočníku.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jaké jméno vybrat pro dítě?

Jak vybrat mezi spoustou jmen to nejlepší? To je otázka, která bývá občas i předmětem hádek mezi rodiči a...
více…

Řeč a její složitý vývoj u dítěte do jednoho roku

Řeč u dítěte do jednoho roku věku nelze rozvíjet samostatně, ale musí současně probíhat i rozvoj ostatních...
více…

Jak cestovat s miminkem letadlem?

Chcete letět s miminkem na dovolenou, nebo jen na návštěvu k příbuzným za hranicemi a nechcete se trmácet spoustu...
více…

Kojení očima miminka

Instrukce kolem kojení bývají většinou zaměřeny na to, jak a co má dělat maminka. Ale napadlo vás někdy, že...
více…

Kolik hodin spí děti podle věku?

Nedostatek spánku způsobuje poruchy koncentrace, ale i hyperaktivitu a agresivní chování. Není tomu jinak ani u...
více…

První dětský pokoj a jeho zařízení

Před příchodem miminka na svět je třeba vyřešit v bytě několik důležitých věcí. Před vámi stojí i otázka...
více…

Jak poznat, že se má miminko dobře a chce komunikovat?

Přestože malá miminka neumějí mluvit, snadno se dá z jejich chování vycítit co chtějí. Rodiče jejich jazyku...
více…

Miminka a náušnice - propíchnout, nastřelit nebo nechat na později?

Po narození děvčátka řeší rodiče kromě budoucích nákupů sukní a šatiček i zásadnější investice. Koupit a...
více…

Kdy jít s miminkem ven a jak ho obléci?

Kdy jít s děťátkem ven? Co mu obléci, aby mu nebylo zima, ale ani se nepřehřálo? Jít ven, když prší či...
více…

Jednorázové pleny zatěžují životní prostředí - vyzkoušejte proto šetrnější alternativy.

Nejdůležitějším kusem "oblečení" pro dítě do 1 roku je určitě plena. Dítě odchované na jednorázových...
více…