Sedm otázek, které trápí maminky malých dětí

Sedm nejčastějších starostí maminek dětí do dvou let? Oslovili jsme dvacet mladých maminek a zde jsou otázky, které je trápí. Otázky jsme seřadili podle stadia vývoje dítěte.

děti, miminka, výživa malých dětí, kojení

1. Budu moci své děťátko kojit?

Kojit své děťátko a dávat mu mateřské mléko touží mnohé maminky. Je úžasné, když se jim to daří. Téměř každá z oslovených žen si dosud pamatuje chvíli, když to společně zkusila s děťátkem ještě v porodnici. Ne však každá si na tuto chvíli vzpomíná s radostí. Některé dětičky se neumí přisát, maminky se obávají, zda mají dost mléka, prsa bolí ... i toto jsou úskalí, která musí maminka s děťátkem překonat. Ale každá z maminek shodně tvrdí, že to stojí za to. Z dvaceti oslovených mám se tomu těšilo 18 a některé kojí dosud.

2. Jak přijme moje děťátko první příkrm?

Několik maminek se přiznalo, že v době, kdy miminku stačil k obědu příkrm a děťátko si svou dávku mléka nevybralo, přepadla ​​je nostalgie. Cítily, že miminko ztrácí úplnou závislost na matce a začaly mít pocit, že je to počáteční fáze osamostatňování jejich malého drobečka. Maminky často zažívaly stres a byly nervózní, když je miminko spapalo málo nebo naopak příliš mnoho ovoce a zeleniny. Ale nakonec se svorně shodly, že při jídle je třeba vyzkoušet několik možnosti podávání příkrmu (co nechutná jednomu miminku, druhé sní s velkou radostí), a důležité je nechat hlavní slovo děťátku. Bez křiku, bez zbytečných negativních emocí.

3. Dokdy bude moje dítě potřebovat při usínání společnost?

To je zcela individuální. Někdy dětem stačí nechat rozsvícenou lampičku a pootevřené dveře, ale některé děti neusnou samy ještě v předškolním věku. Ale na druhou stranu, je to přece krásné, když s ním můžete usínat.... Určitě lepší pocit, než když někteří "moderní" rodiče nechají děťátko před usnutím plakat, dokud neusne vysílením.

4. Jak odstavovat děťátko od prsu?

Všechno má své "pro" a "proti". Stejně to platí i při kojení a paradoxem je hlavně to, že po příchodu děťátka touží každá maminka své miminko kojit a po jistém čase začíná řešit, do jakého věku s tím pokračovat a především, jak odstavování zvládnout. Bez zbytečného stresu jak pro maminku i pro dítě. Mezi maminkami byly i ty, které to řešily radikálně, potřebovaly však pomoc partnera. Většina však volila možnost vysvětlování - maminka už nemá mlíčko, nyní musí děťátko pít mlíčko od kravičky. Ta má mlíčka dost. Samozřejmě, že více dětem bylo úplně jedno, že kravička má dost mléka. A tak maminkám pomáhaly domácí recepty - jako například ocet na prso. Mlíčko bylo najednou kyselé a tak se pokazilo.

5. Jak naučím dítě pít jiné než mateřské mléko?

Kojící maminky přiznávají, že s tímto měly někdy opravdu problém. Některé dětičky nechtěly žádné mléčné výrobky - sýry, jogurty, tak se jim snažily často vařit alespoň mléčné polévky, a pudink nebo jinou mléčnou kaši. Některé přijaly pokračovací mléko z hrnečku, jiné děti musely vyzkoušet několik druhů pokračovacích mlék. Takže zde znovu platí - zkoušet, netlačit na dítě a být v pohodě.

6. Kdy je správný čas začít používat nočník?

S touto otázkou si lámou hlavu zejména ty maminky, na které tlačí okolí - babičky, tchýně, případně kamarádky těch chytřejších dětí. Proč ještě tvoje dítě nosí pleny? Když byl jeho otec v jeho věku, už dávno je nepotřeboval. To jsou komentáře, které si vyslechnou maminky plenkových dětiček. Je zajímavé, že babička pěti dětí přesně pamatuje, které z jejích ratolestí přesně v kterém období chodilo na nočník, povídalo, či dělalo jiné věci. Dobré je, když maminky nenutí děti sedět na nočníku, pokud to děťátko odmítá. Po dovršení jednoho a půl roku se však snaží sezení na nočníku zahrnout do denního režimu, aby si dítě začalo zvykat jej používat. Pokud to však dítě nadále samo nechce, netřeba ho nutit, ale vyzkoušet to například za týden. Maminky však věří, že jim v tom pomůže léto. 

7. Jak odnaučit děťátko od dudlíku?

Miniprůzkum ukázal, že 15 dětí potřebovalo ke zklidnění dudlík a dosud dudlík používá 12 dětiček ve věku do dvou let. Většina pouze na spánek, ale některé děti milují svůj dudlík i venku na houpačkách. Pouze 3 dětičky odmítly "dudu" po ukončení kojení. Takže tato otázka zůstává pro maminky stále otevřená a postupně začíná být její řešení aktuální. Může ho odnést třeba oblíbená pohádková postavička.....

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Ideální rodič není ten, který obětavě ometá dítěti cestu, ale ten, který ho učí samostatnosti!

Všichni bez rozdílu milujeme své děti. Ale občas by se hodilo trochu méně lásky a opečovávání. Často ve svém...
více…

Děti, které trpí nadváhou, často měly nízkou porodní váhu

Obezita má kořeny ještě před narozením. Proto, milé maminky, stravujte se zdravě nejpozději během těhotenství,...
více…

Podzim s dětmi je nejlepší, když vyrazíte do přírody

Babí léto a slunečné podzimní dny, kdy již slunce nemá takovou sílu je ideální na výlety a další aktivity v...
více…

Kdy je čas mít další dítě?

Máte doma jedináčka a uvažujete do dalším děťátku do rodiny? Rádi byste, aby vaše dítě nevyrůstalo samo, ale...
více…

Tip na skvělou dovolenou pro rodiny s dětmi - agroturistika

Už máte dost povalování se na písku u moře, náročné cesty a navíc vás děsí i infekční choroby, které občas...
více…

Proč děti tolik milují babičku a dědu?

Babička a dědeček si nemusí budovat autoritu, přesto je vnoučata poslouchají, respektují a milují. Proč tomu tak je?...
více…

Jak se zaručeně ztrapnit před dospívajícím dítětem?

Máte doma děti pubertálního věku a chcete s nimi vycházet? Teď jde o to, jestli na to nejdete tak, že zkoušíte své...
více…

Co dělat, když dítě neumí prohrávat?

Děti si rády užívají pocit vítězství, ale je důležité, aby uměly i prohrávat. A to je většinou musí někdo...
více…

Výchova malých dětí k samostatnosti - chválit, ale nepřehánět!

Jak vychovávat dítě k samostatnosti, poskytnout mu bezpečí a přitom mu ponechat pocit, že může samo rozhodovat?...
více…

Výchova dětí a rozdílné názory rodičů

Výchova dětí je v mnoha rodinách příčinou sporů. Každý partner si nese do života způsob, jakým byl vychováván a...
více…