Stěhování s malými dětmi musí mít řád, aby se dalo v klidu zvládnout

Stěhování je vždy velká a poměrně náročná akce. Navíc, když jde o stěhování rodiny s dětmi. Je třeba promyšleně balit, zbavovat se nepotřebných věcí a zároveň hlídat malé děti, aby se v tom zmatku také někde “nezabalily”. Důležitá je organizace práce, aby nedocházelo ke zbytečným prostojům, které by v konečné fázi mohly ohrozit časový harmonogram anebo i celé stěhování.

stěhování, bydlení, děti, rodina, hračky

1. Berte to zároveň i jako velký úklid

Nestěhujte vše jako mechanický stroj. Berte to také jako další příležitost na velký úklid. Zbavte se všech zbytečností, které se vám doma nasbíraly. Malé šatstvo darujte dětem ve vaší rodině nebo kamarádkám, hračky zredukujte pouze na ty, se kterými si děti opravdu hrají a nestojí vám již několik let v koutě a všechny staré zbytečnosti, které už možná ani nefungují, vyhoďte. Při stahování tak budete tahat s sebou méně věcí, což vám alespoň trošku ulehčí situaci.

2. Alespoň z části angažujte i děti

Pokud se stěhujete se staršími potomky, automaticky je zapojte do stěhování. Ti si už dokážou sbalit nějaké věci do krabic a udělat si se svými věcmi pořádek. Minimálně vám mohou vyskládat věci z poliček, poskládat na hromadu potřebné věci a usnadnit tak pár povinností. Když jsou děti menší, udělejte z toho zábavu. Zahrajte si s nimi, kdo dřív přinese více hraček, poskládáme je společně do krabic a udělejte jim z toho zábavu.

3. Krabice vždy označte

Nejideálnějším způsobem přesunu do nového domova je balit věci do krabic. Poptejte se ve větších obchodech, jistě vám poskytnou prázdné krabice od zboží. Do těch si pak nejlepe naskládáte věci a navíc se vám to bude dobře vkládat do auta a přenášet. Velmi důležitým úkonem je také krabice označovat. Velmi vám to pomůže při vybalování, když nemusíte chaoticky prohledávat krabice, protože na vrchu najdete vždy napsáno, co jste tam uložili.

4. Balte se logicky

Stěhování je často jeden velký chaos. Nedovolte však, aby vás zcela ovládl. Důležité je zachovat si ve všem jistou posloupnost. Ideální je balit po místnostech. Takto krabice napěchujeme vedle sebe a pak to stejně vyložíte i v novém domově. Když vyndáte věci ze skříní, uskladňujte je podle možností ve stejném sledu, jako byly uloženy, abyste je pak bez velkého uvažování mohli stejně rychle vybalit.

5. To co nejvíce používáte, sbalte do posledních kufrů

Udělejte si uprostřed stěhování jedno místo, kde zůstanou všechny důležité věci, které budete používat do poslední chvíle a zároveň je budete potřebovat hned po nastěhování. Na ně si nechte speciální kufr, který pak sbalíte jako poslední. Dávejte si pozor, abyste si ho nezamíchali mezi ostatní věci, které se budou přesouvat v etapách.

6. Poproste rodiče o hlídání

Zejména pokud máte menší děti, budete potřebovat pomoc od svých rodičů, případně někoho z přátel. Když se vám podaří najít někoho na hlídání na celý den, balení vám půjde podstatně rychleji. Děti pak přijdou domů tehdy, když už bude většina práce za vámi a takto se vám to bude organizovat snáze.

7. Objednejte si včas firmu

Když budete stěhovat i nábytek, jistě se vám sejde pomoc profesionálů i při vynášení nábytku. Rovněž budete potřebovat větší auto, díky kterému to všechno převezete. Myslete na tyto záležitosti včas a nenechávejte si to na poslední chvíli. Velmi snadno se může stát, že i když žijete ve větším městě, na ten váš termín nebudou mít zrovna volný čas.

8. Myslete i na malé opravy

Při stěhování si vždy nechte jistou rezervu, ať už finanční, nebo časovou, i na malé opravy. Když odejdete ze starého domu a necháte ho novým nájemníkům nebo jej prodáváte, musíte jej vrátit do původního stavu. Možná bude nutné vymalovat, určitě všechno je třeba uklidit a opravit závady, které vznikly během jeho užívání. Mějte to na mysli, abyste vedle stěhování nebyli ve stresu a nemuseli mezi rozloženými krabicemi řešit i tyto věci.

9. Nezapomínejte na vyřízení potřebných dokladů

Pokud se stěhujete do vzdálenější oblasti nebo jiné části města, bude nutné vybavit i pár praktických záležitostí. V první řadě myslete na školu vašich dětí. Najděte jim nové místo, zapište je a dohodněte se s učiteli. V případě trvalého přestěhování je nutné vybavit si nový trvalý pobyt a vyměnit si také doklady.

10. Drobnosti, které jsou pro děti důležité

Chaos kolem stěhování nemusí dobře zvládat zejména děti. Dbejte proto na to, abyste jim nechali jejich pohodlí a snažte se přenést do nového domova kousek toho starého. Nechte jim vždy po ruce pár drobností, na které jsou vázaní. Takto budou mít pocit jistoty a lépe budou snášet i jednotlivé změny.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak nezešílet z malého dítě, které si chce za každou cenu prosadit své?

Výchova dětí, to nejsou jen příkazy a zákazy. Děti se musí vychovávat s láskou. Ale i přestože své děti...
více…

Nosíte své miminko často v náručí? Nejenže ho vychováte správně, ale také správně poroste!

Utišujete dítě když pláče v náručí? Tak to ale vůbec neděláte chybu! Nejenže své dítě rychleji utišíte, ale...
více…

O čem a čím se baví dnešní děti?

Asi by nebylo těžké uhádnout nejoblíbenější hračku malých i velkých dětí. Ale o tom, že si děti hrají s mobily,...
více…

Jak nevychovávat děti, pokud chcete, aby byly v životě spokojené?

Jak vychovat dítě se zdravým sebevědomím, dítě které se nebude cítit ukřivděné nebo naopak nebude nebezpečně...
více…

Děti vychovávané mazlením, budou duševně vyvinutější než děti, na které se křičí

Objímáte často svoje děti a mazlíte se s nimi? Tak to svým dětem pomáháte ke správnému duševnímu vývoji. A...
více…

Dětský pokoj není jen místnost s hračkami

Nezáleží na tom, v jakém domě či bytě bude mít vaše dítě pokojíček. Záleží ale na tom, zda se mu v něm bude...
více…

Hledáte psa k malým dětem? Pozor, ne všechna plemena snesou dětskou "péči"!

Máte malé dítě nebo ho zatím pouze plánujete a chcete i čtyřnohého mazlíčka? Ne všechna plemena psů jsou vhodná...
více…

Televize malé děti rozvíjí, ale může jim i škodit!

Televizní programy vychovávají naše děti za nás. Ale jak? Je to ta správná výchova? A je v pořádku, že často i...
více…

Proč stále ještě vychováváme dívky k nízkému sebevědomí?

Žijeme v době, kdy by již nemělo na pohlaví záležet. Ale není tomu tak. Stále se dělají rozdíly mezi chlapci a...
více…

Co si přejí děti, jejichž rodiče se rozvedli?

Pro většinu dětí je rozvod hodně špatným obdobím a velkou neznámou. Ale rodiče mohou zvládnout tento náročný čas...
více…