Faktem zůstává, že pocení jako takové proklínáme. Díky potu se zřejmě každý z nás občas dostane do nepříjemné situace a nejhorší je, že se nedá ovládat. Prostě člověk pocítí vystupující pot po celém těle a čeká, kdy to skončí. Jiná situace je při sportu, tam s pocením počítáme, dokonce je žádoucí. I když i tady je určitě nepříjemné, protože ho musíte pořád stírat a sprcha po sportu je nevyhnutelná. Jistě si mnozí z nás řeknou, že by bylo lepší, kdybychom se vůbec nepotili. Nuže, příjemné by to bylo, ale dlouho bychom nevydrželi. Rychle by nastaly horečnaté stavy a nastala by smrt z přehřátí. Konec konců, nejsme sami, kdo potřebuje ochlazovat organismus.Vezměme si například psy. Ti sice nemají potní žlázy, ale právě proto se musí chladit vyplazeným jazykem. Vyplazený jazyk u psa není znak nějakého psychického stavu, ale znamená to, že mu je horko a musí se ochladit. Líbilo by se vám to víc než pocení, běhat s vyplazeným jazykem? Ani ne, že? Nuž a čím je nám tepleji, tím více se potíme.
I zvýšené emoce vlastně způsobují, že se náš organismus prudce zahřeje přívalem stresových hormonů, a pocením se je snaží tělo vypudit a ochladit nás. Tedy potní žlázy vlastně řídí naši termoregulaci i bez našeho přičinění, něco jako autopilot.
Pocení by nám možná ani nevadilo, kdyby nevznikal nepříjemný pach, až zápach. Produkují ho tzv. potní žlázy, které se nacházejí po celém těle. Pot s charakteristickým zápachem vyrábějí apokrinní žlázy. Začínají fungovat v pubertě a jsou umístěny v podpaží, kolem prsních bradavek a genitálií. Produkt těchto žláz obsahuje bílkoviny, které bakterie pokožky rozkládají, a proto charakteristicky zapáchá.
Pocení není nic špatného. Třeba však rozlišit, zda se potíme normálně nebo nadmíru. Normálně se potíme v horku, v nemoci, při silném stresu nebo při běžných denních činnostech, které vyžadují vynaložit úsilí. Pokud se potíme nadměrně, dokonce i v klidu, může to být příznakem cukrovky, maligního onemocnění, poruchy štítné žlázy či hypofýzy. S nadměrným pocením se setkáváme i při obezitě nebo během menopauzy.
Názory na to jsou různé. Kvalitní antiperspiranty jsou klinicky testovány a tudíž jsou zdraví neškodné. Třeba si však uvědomit, že parfémy a deodoranty pach potu pouze překrývají a nebrání jeho tvorbě, jak to s oblibou tvrdí v reklamách. Jednoznačně je prvořadá kvalitní hygiena spojená s pravidelným sprchováním, nošením čistého bavlněného prádla a holením podpaží, což platí i pro muže. V letních vedrech se sprchování doporučuje i vícekrát za den. Antiperspiranty berte pouze jako hygienický doplněk, který vás osvěží a zadrží případný zápach v té nejnevhodnější chvíli.
I pomocí bylinek si můžete trochu pomoci.
Šalvěj: Při pocení nohou doporučujeme koupele nohou v šalvějovém odvaru - 4-6 listů nechte vyluhovat cca 15 minut. Šalvějový čaj pijte, pokud se potíte na více místech.
Dubová kůra: Odvar z dubové kůry vysušuje - v něm provádějte koupele nohou, rukou, i celého těla. 5 gramů kůry vhoďte do vroucí vody a vařte cca 20 minut. Přeceďte přes gázu.
Na každém cm2 pokožky se nachází kolem 350 milionů potních žláz, denně vyrobíme asi 0,5-1,5 litru potu, nadměrné pocení může vyvolat i kofein a alkohol.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu