Jak cítí nastávající maminky pohyby miminka v bříšku během těhotenství?

Miminko se bříšku hýbe již v prvním trimestru. S pomocí ultrazvuku se dají zjistit jeho pohyby dokonce již v 6. -7. týdnu těhotenství.

 

Je však příliš malé na to, aby žena pohyby cítila. Začíná hýbat krkem, ručičkami, přibližně 10. týdnu otevírá ústa a polyká plodovou vodu. Miminko má dostatek místa a v bříšku předvádí hotové akrobatické kousky. V druhé polovině těhotenství, zejména ve třetím trimestru je miminku čím dál tím víc těsno. Proto už nemůže "dělat kotrmelce", ale jeho pohyby jsou cílenější a více intenzivní. Od 36. týdne, kdy je většinou dítě již otočené hlavičkou dolů, žena pociťuje výrazné pohyby děťátka rukama a nohama, podle jeho polohy většinou na jedné nebo druhé straně bříška. Bříško se na místech pohybu děťátka vydouvá.

 

Kdy miminko tedy pocítím?

První zřetelný projev života se může objevit kdykoli mezi 14. a 26. týdnem, ale obvykle mezi 18. a 22. týdnem. Ženy, které již měly dítě, začínají cítit pohyby obvykle dříve (protože vědí, co mají očekávat, a také proto, že jejich děložní svaly jsou uvolněnější a lépe pociťují kopnutí) než prvorodičky.

 

Hubenější ženy mohou zpozorovat velmi brzy slabé pohyby, zatímco ženy s nadváhou si obyčejně uvědomí pohyby, až když jsou energičtější.  Intenzita a vnímání pohybů plodu se zvyšují přímo úměrně s týdnem těhotenství. Netrapte se, pokud jste v 22. týdnu těhotenství a pohyby ještě necítíte, pokud bylo na ultrazvuku, který jste absolvovali v 20. týdnu vše v pořádku. Příčinou může být, že jsou tyto pohyby velmi jemné a vy jste například velmi aktivní osoba. Mnohdy se také stává, že je údaj o "týdnu těhotenství" nepřesný, zvláště pokud máte nepravidelnou menstruaci, nebo dlouhý cyklus. Těhotenství se vypočítává totiž s předpokladem, že cyklus trvá 28 dnů. Pokud je delší, vaše těhotenství začalo později (tedy ovulace nebyla v 14. dnu cyklu, ale např. ve 20. dni cyklu při 40 denní periodě), a tedy i samotné počítání týdnů těhotenství můžete posunout o 6 dní.

 

Různé děti, různé pohyby?

I když je tělesný vývoj dětí v bříšku stejný, přece jen se pohybují různě. Žena, která byla několikrát těhotná, si všimne rozdílu v temperamentu dítěte již během těhotenství. Jedno se hýbalo intenzivněji, druhé si svůj pobyt v děloze vychutnává v pohodičce. Zatímco některé miminko více v bříšku spinká, jiné méně. Zda se však z aktivního boxera stane dítě, které se nezastaví a z klidného podnájemníka bříška vyroste dítě, které prosedí hodiny u knih, na to neexistuje žádná statistika…

 

Termín porodu podle prvních pohybů?

Mnohé ženy začnou cítit pohyby děťátka velmi brzy. Znám jednu maminku dvou dětí, která tvrdila, že cítí druhé děťátko již od 14. týdne těhotenství! Protože je to subjektivní, není pocítění prvních pohybů ukazatelem, od kterého by se dalo na 100 procent odrazit při určení termínu porodu. Určení termínu porodu může být složité v případě, že je žena podruhé těhotná a otěhotněla, aniž měla první menstruaci po porodu, tedy otěhotněla během první ovulace po porodu, nebo pokud je cyklus nepravidelný. V zásadě lze pohyby cítit od cca 20. týdne těhotenství, avšak ne vždy je to pravidlem. Nejlepším ukazatelem pro výpočet předpokládaného termínu porodu je datum poslední menstruace, i když i tento údaj může být zkreslený (nepravidelný cyklus, při kojení před otěhotněním apod.). Zřejmě nejobjektivnějším výpočtem by v nejasném případě mohlo být korektní USG vyšetření. Elektronika moderních USG přístrojů dokáže zohlednit několik naměřených parametrů a podle nich určit předpokládaný termín porodu velmi přesně.

 

 Sledovat pohyby děťátka je důležité!

Po čase se každá maminka s miminkem sžije natolik, že bude vědět, jak se dítě pohybuje. Je důležité poznat ho a pozorovat jeho pohyby každý den. Je normální, že se děťátko pohybuje jeden den více, jiný méně. Není důležité, jak často pohyby cítíte, ale že je cítíte. Pokud je však změna v jeho pohybech velmi výrazná, může to znamenat komplikace.

 

Příliš intenzivní pohyby…

Cítit intenzivně, neustávající pohyby celý den také nemusí být v pořádku. Děťátko může mít málo místa nebo kyslíku. Pokud se vám zdá, že něco není v pořádku, navštivte hned gynekologa.

 

Žádné pohyby

Pokud přestanete pohyby cítit, okamžitě navštivte svého lékaře. Může jít o komplikace, které vedou až ke ztrátě dítěte… 

 

Pohyby před porodem

Od jemných motýlích křídel v prvním trimestru mají pohyby děťátka před porodem daleko. Jsou výrazné, někdy až bolestivé. Jak se dítě hýbe, lze pozorovat pouhým okem na bříšku. Jedna známá mi říkala, že v posledních týdnech "chytali děťátku nožičku". To jsou ty hezčí chvíle. Někdy je to s velkým bříškem však velmi obtížné. Když miminko kopne do měchýře či žeber, je to bolestivé. Pohyby děťátka ruší ženy ve spánku. Mnohé mají zkušenost, že miminko se začne nejvíce hýbat, když se uloží ke spánku. Je to přirozené, neboť žena změní polohu těla a miminko si také musí hledat novou polohu v bříšku. Jen to někdy trvá dost dlouho a ne a ne usnout… Jedinou "útěchou" v 9. měsíci je fakt, že už do finále není daleko.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Obaly s obsahem bisfenolu brání dokonce i umělému oplodnění!

Dříve si ženy s otěhotněním nedělaly starosti. Tedy spíše dělaly, ale více s nechtěným otěhotněním, než s...
více…

Jak udržovat vlasy po porodu a nezanedbávat dítě ani sebe?

Proč mnohé maminky po porodu nemají čas a péči o svůj zevnějšek odsouvají na poslední místo? Ženy, které mají...
více…

Proč přestat kouřit a jak je to s plánováním těhotenství u žen kuřaček?

Cigarety neustále zdražují a přibývá i kuřáků, kteří chtějí s tímto, životu nebezpečným zlozvykem skoncovat....
více…

Akné v době těhotenství a možnosti jeho léčby

Akné již dávno není jen problém mladých, tedy pubertálního věku. Může se vyskytnout kdykoliv. Své o tom vědí i...
více…

Hubnutí po porodu má svá pravidla

Všechny ženy během těhotenství přiberou. Jen ne všem nabytá kila zůstanou. Ale co s nimi, když je máme a nefunguje...
více…

Jak zabránit pigmentovým skvrnám a striím, které vznikají v těhotenstrví?

Ženy jsou v těhotenství citlivější. A citlivá je i jejich pokožka. Proto je důležitá svědomitá péče, která...
více…

Těhotenství ženám sluší, ale ne ve vytahaném svetru!

Ženám těhotenství sluší. O tom není pochyb! Jen je škoda, že některé ženy o sebe přestanou v těhotenství...
více…

Kdy znovu otěhotnět, pokud chcete mít zdravé dítě?

Velký věkový rozdíl mezi sourozenci nemusí být vždy ideální, ale ideální není ani snaha rodit jako na běžícím...
více…

Babské rady, které pomáhají rozhodnout o pohlaví dítěte

Vědci stále nemají jasno v tom, jak by se dalo ovlivnit pohlaví při početí dítěte. Ale přesto kolují mezi lidmi...
více…

Nejlepší ochrana proti těhotenství a životu nebezpečným chorobám

Austrálie přišla s novým, bezpečnějším druhem kondomů. Přestože kondomy jsou považovány za jednu z...
více…