Chrápání není už dnes tak jako kdysi považováno jen za nepříjemnost, která způsobuje problémy okolí a ne samotnému spáči. Kdysi si totiž lidé mysleli, že ten, kdo chrápe, má velmi hluboký spánek a chrápání je pro takový spánek přirozené. Pravdou však je, že chrápání může být znakem onemocnění nebo jiného problému a rozhodně s ním je třeba něco dělat.
Byli byste překvapeni, kdybychom vyčíslili páry, které se do značné míry kvůli chrápání, rozešly. Zdá se to být malichernosti, ale protože většina párů problém řeší až když je už nesnesitelný a neřeší ho nijak jinak, jen odděleným spaním - tím začíná velmi často celkové odcizení a konec vztahu. Na nedostatek spánku, kvůli hlučnému partnerovi, si stěžuje až 25 procent žen.
Není však pochyb o tom, že chrápání partnera na vedlejší posteli je nejen nesnesitelné, ale i zdraví ohrožující. Navíc, jak jsme již zmínili, vědci upozorňují i na snižování kvality partnerského vztahu. Přestože většinou chrápou muži, problém se nevyhýbá ani ženám. Pravdou však je, že ženy hůře tolerují chrápajícího partnera.
Odborníci tvrdí, že každá čtvrtá žena, která má chrápajícího partnera, ho začne po čase fyzicky odmítat. Dvojice začne spát odděleně, aby se problém minimalizoval, avšak tímto krokem přichází o vzájemné laskání, tulení a noční doteky a partnerům začne chybět hormon oxytocin, který upevňuje pouto s milovanou osobou.
Tím může být vztah velmi vážně ohrožen. Dvojice pak vlastně žije jako dva samostatní lidé, kteří jen obývají jeden prostor. Možná se vám to nezdá, ale skutečně právě během noci na společném lůžku vzniká předpoklad hlubokého vztahu a toho, že budeme se svým partnerem co nejdéle a také co nejspokojenější.
Rozhodování, zda spát pohromadě nebo každý zvlášť, je stará věc. Přetrvávat ve stejné posteli, v jaké spí i partner, který vás vyrušuje, může být pro vztah velmi nebezpečné. Nedostatek spánku je škodlivý pro mentální i fyzické zdraví a člověk se může stát skutečně rozmrzelými, když nespí dostatečně.
Podle těchto slov by se zdálo, že oddělené spaní je tím nejlepším řešením, aby pár mohl fungovat v pohodě dál. Avšak vědci říkají, že společné sdílení postele je důležitým časem pro páry, aby si mohly užít fyzický kontakt, zejména po rušném dni. Víme všichni, že dotek je pro lidské vztahy nezbytný. Společné lůžko má symbolickou hodnotu. Když spíme, jsme totiž nejzranitelnější a sdílením postele dáváme jeden druhému najevo, že si navzájem věříme.
Kromě toho postel je i nejčastějším místem sexu, nemluvě o tom, že v ní k němu může dojít pěkně spontánně vedle mazlení.
Z hlediska dlouhodobého sexuálního vztahu je spontánnost velmi důležitá, a když nespíme ve stejné posteli, připravujeme se určitě i o nemálo epizod neplánovaného sexu.
Takže, pokud váš partner chrápe, vezměte ho k odborníkovi, dnes už existují specializované ambulance na podobné problémy, ale v žádném případě to neřešte odstěhováním partnera na noc do jiného pokoje. Může se to postupně rovnat úplnému rozchodu.
A také nezapomeňte na to, že chrápání není vyřešeno tím, že svého drahého otočíte na bok.
Problém může spočívat někde hlouběji - čím dříve ho odborně vyřešíte, tím lépe pro vaše zdraví, i váš vztah.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu