Dejte si pozor! Od násilníka je třeba co nejdříve pryč!

Nová studie ukázala, že i po odchodu ze vztahu s násilníkem nebo mužem, který má snahy ženu ovládat, kdy psychické týrání ve skutečnosti je ještě horší. Výzkumníci zjistili, že během dvou let po ukončení nepříjemného vztahu, ve kterém ženy trpěly, měly dotyčné ještě horší psychické zdraví než předtím, trpěly více depresemi a vysokým stupněm úzkostí. Paradoxně v této oblasti na tom vůbec nebyly lépe než ženy, které v nefunkčních vztazích zůstaly nadále trpět.

Důležitá je podpora

Nicméně zneužívané ženy, které měly větší sociální podporu, logicky dopadly lépe po ukončení takového vztahu než ženy, které neměly takovou pomoc nejbližšího okolí - přátel a rodiny. Toto zjištění skutečně pomohlo pochopit, jak nestabilní jsou první roky pro ženy, které se rozhodnou opustit nebo ukončit vztah s násilníkem nebo mužem, který je zneužívá a chce ovládat.

 

Napětí pokračuje

I když z dlouhodobého hlediska je určitě dobré dostat se z takového vztahu, nejprve se ženy musí vypořádat s několika zdroji napětí, včetně finančních problémů, samostatného rodičovství a sdílení péče s násilníkem

 

Po rozchodu není všechno automaticky OK

Závěry nenaznačují v žádném případě, že by ženy neměly opustit zneužívající partnery. To, co výsledky naznačují, že tyto ženy stále potřebují hodně pomoci a služeb, i poté, co odejdou ze vztahu. Rodinní příslušníci a přátelé si mohou myslet, že už je vše v pořádku, protože opustila násilníka. Avšak ona stále potřebuje sociální služby.

 

Ze studie

Výzkumníci použili údaje celkově přibližně 2400 maminek, které byly během prvního roku tříleté studie vdané, žily v jedné domácnosti s otcem jejich dítěte. Matky rozdělili do tří skupin: ty, které nebyly vůbec zneužívané, ty, které muži měli snahy ovládat - byli velmi kritičtí a urážliví a kontrolovali jejich činnost, a dále ženy, které žily ve fyzicky násilných vztazích. Sledovali i to, zda vztahy přežily tříleté období nebo ne. Navíc, ženy byly testovány i na úroveň deprese a úzkostí a také z hlediska úrovně sociální opory a zapojení do náboženského života.

 

Deprese a úzkosti

Výsledky ukázaly, že všechny ženy - včetně těch v nenásilných vztazích, které zůstaly se svými partnery během celé studie - vykazovaly vyšší úroveň deprese a úzkosti během prvních třech let. Avšak ty, které zůstaly v násilných vztazích a ty, které odešly z nich, vykazovaly významně vyšší nárůst depresí a úzkostí v porovnání s těmi, které zůstaly v nenásilných vztazích.

 

Proč rostou?

Proč u žen, které opustily negativní vztahy, dochází k nárůstu depresí a úzkostí? Hlavním důvodem podle odbornic může být, že z důvodu společného dítěte mají stále kontakt s jejich zneuživatelem. Většina ho stále vídává minimálně jednou do týdne. Více než třetina žen má přitom po ukončení vztahu nadále zkušenosti s fyzickým týráním, 95 procent s citovým vydíráním. Pozitivem bylo, že zneužívané ženy, které měly podporu přátel a rodiny nevykazovaly tak vysokou úroveň depresí a úzkostí než u žen bez intenzivní podpory.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Sedm schopností, které by měl mít dobrý vedoucí aneb Já není my!

Na trhu práce je nedostatek kvalitních pracovníků. A to určuje, že již si firmy nevybírají zaměstnance, ale lidé se...
více…

Nový občanský zákoník a soužití se sousedovou zahradou

Dobré mezilidské vztahy jsou někdy nejdůležitějším prostředkem, jak dosáhnout trvalý smír v jakékoli oblasti. V...
více…

Milenecká ruka, zdravotní komplikace z manželské postele

Společná manželská postel má nesporné výhody, ale i nevýhody. Objímání milujícího partnera ve spánku sice...
více…

Tantrická masáž prověří vaše vztahy, zažene stres a zlepší vaše zdraví

Tantrická masáž je rituál, který vychází z tantrické filozofie. Těší se stále větší oblibě u mužů, žen i...
více…

Chcete se milovat jinak? Promluvte si otevřeně se svým partnerem!

Milování je ve vztahu důležité. A neméně důležité je, o něm také mluvit! Pokud chcete, aby vám to s partnerem či...
více…

Láska lázeňská je příjemná věc, ale má své meze

O lázeňských švihácích bylo napsáno a dokonce i nazpíváno mnoho. Přesto už patří k minulosti. Ale k minulosti...
více…

Co dělají páry, kterým vydrží vztah na celý život?

Dříve bylo více vztahů na celý život. V současnosti žít v dlouhotrvajícím a  šťastném vztahu je doslova věda....
více…

Jak napsat zamilovaný dopis?

Poslat a napsat zamilovanou SMS, to je otázka často pouhé minuty. Slova jako miluji tě nahradí kreslené znaky....
více…

Proč to stále gayové a lesbičky mají u nás těžké?

Sexuální orientací vnímáme jako přitažlivost k osobám stejného nebo rozdílného pohlaví. Ale je třeba brát na...
více…

Platonická láska má svá úskalí, ale i velmi příjemné pocity

Platonická láska je emocionální vztah mezi dvěma lidmi, do kterého však nevstupuje pohlavní ani erotický prvek. Je to...
více…