Jak dlouho trvá, než se zamilujete? Ani ne sekundu!

Nová studie ukázala, že zamilovanost může vyvolat stejně euforické pocity jako užívání kokainu, ale také ovlivňuje intelektuální oblasti mozku. Vědci zjistili i to, že než se zamilujeme, trvá nám to jen neuvěřitelnou pětinu sekundy. 

Euforie z vlastních látek

Výsledky týmu odhalily fakt, že když se člověk zamiluje, dvanáct oblastí v mozku začne spolupracovat tak, aby se vytvořily chemické látky způsobující euforii. Takovými látkami jsou například dopamin, oxytocin a adrenalin. Pocit zamilovanosti a lásky také ovlivňuje některé kognitivní funkce, jako jsou mentální vyjádření, metafory a vytvoření dojmu.

 

Srdce, či mozek?

Nové poznatky však nastolily další otázku:"Zamiluje se srdce nebo mozek?" Toto jsou vždy choulostivé a složité otázky. Vědci se přiklání spíše k mozku, ale srdce je také do toho zapojené, protože komplexní pojetí lásky je tvořeno oběma druhy procesů - odspodu nahoru a odshora dolů z mozku do srdce a naopak.

Například aktivace některých částí mozku může dávat podněty srdci nebo také k pocitu motýlů v žaludku. Některé příznaky, které pociťujeme jako projevy srdce, mohou někdy přicházet z mozku.

 

Láska má vědecký základ

Tímto však zajímavé zjištění vyplývající z nové studie nekončí. Vědci dále zjistili, že v případě dvojic, které se právě do sebe zamilovaly, se zvýšily i hladiny nervového růstového faktoru (NGF). Tato molekula hraje důležitou roli v sociální chemii člověka nebo ve fenoménu nazvaném "láska na první pohled. Tyto výsledky potvrzují, že láska má vědecký základ.

 

Nebudeme už tolik trpět?

Výsledky studie mají a teprve budou mít podstatný vliv na neurovědu a výzkum duševního zdraví, protože když láska nevyjde, může být významnou příčinou emocionálního stresu a depresí. Je to další sonda do mozku a do mysli člověka. Tím, že porozumíme tomu, proč se zamilujeme a proč máme tak zlomené srdce, mohou být navrženy a využity nové léčebné postupy. Určením částí mozku, které jsou stimulovány láskou, mohou lékaři a terapeuti lépe porozumět bolesti "nemocných" z lásky.

 

Je i špatné k něčemu dobré?

A co z těchto zjištění vyplývá pro nás? Že si máme užívat úžasných pocitů zamilovanosti, dokud je máme, ne vždy totiž trvají dlouho a ne vždy se ještě v takové intenzitě zopakují. Pozitivní by bylo, kdyby však rozchody a ztráty tak nebolely, ale na druhé straně téměř všechno má svůj význam, i když někdy nás stojí množství utrpení.

 

Tabletka na zlomené srdce?

Dávno studie ukázaly, že existuje souvislost mezi "zlomeným srdcem" - tedy nemocí lásky a skutečným zdravotním stavem "pacienta" lásky. Na problémy, které vyplývají z nešťastné lásky, již existuje i lék. Obsahuje výtažky z exotických plodů stromů, které rostou na pobřeží slonoviny a jeho název je Griffon simplicifolia.

Tato novinka má pomoci všem, kteří jsou nešťastně zamilovaní, nebo je milovaný člověk opustil, či je zanedbává. Afričané si účinky plodů tohoto stromu pochvalují už celá staletí. Zda je skutečně zázračný, do jaké míry, a zda skutečně každému pomůže v podobné situaci, je sporné.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Sedm schopností, které by měl mít dobrý vedoucí aneb Já není my!

Na trhu práce je nedostatek kvalitních pracovníků. A to určuje, že již si firmy nevybírají zaměstnance, ale lidé se...
více…

Nový občanský zákoník a soužití se sousedovou zahradou

Dobré mezilidské vztahy jsou někdy nejdůležitějším prostředkem, jak dosáhnout trvalý smír v jakékoli oblasti. V...
více…

Milenecká ruka, zdravotní komplikace z manželské postele

Společná manželská postel má nesporné výhody, ale i nevýhody. Objímání milujícího partnera ve spánku sice...
více…

Tantrická masáž prověří vaše vztahy, zažene stres a zlepší vaše zdraví

Tantrická masáž je rituál, který vychází z tantrické filozofie. Těší se stále větší oblibě u mužů, žen i...
více…

Chcete se milovat jinak? Promluvte si otevřeně se svým partnerem!

Milování je ve vztahu důležité. A neméně důležité je, o něm také mluvit! Pokud chcete, aby vám to s partnerem či...
více…

Láska lázeňská je příjemná věc, ale má své meze

O lázeňských švihácích bylo napsáno a dokonce i nazpíváno mnoho. Přesto už patří k minulosti. Ale k minulosti...
více…

Co dělají páry, kterým vydrží vztah na celý život?

Dříve bylo více vztahů na celý život. V současnosti žít v dlouhotrvajícím a  šťastném vztahu je doslova věda....
více…

Jak napsat zamilovaný dopis?

Poslat a napsat zamilovanou SMS, to je otázka často pouhé minuty. Slova jako miluji tě nahradí kreslené znaky....
více…

Proč to stále gayové a lesbičky mají u nás těžké?

Sexuální orientací vnímáme jako přitažlivost k osobám stejného nebo rozdílného pohlaví. Ale je třeba brát na...
více…

Platonická láska má svá úskalí, ale i velmi příjemné pocity

Platonická láska je emocionální vztah mezi dvěma lidmi, do kterého však nevstupuje pohlavní ani erotický prvek. Je to...
více…