Nevděčnost vás dostane na dno a zničí vztahy!

Existuje zcela nový způsob, jak můžeme jednoduchými metodami, projevujícími vděčnost, dát nový impuls našim partnerským vztahům. Tyto jednoduché projevy nám pomohou dosáhnout a udržet si spokojenost s našimi partnery a celkově v našem vztahu.

Různé reakce na projevy

Lidé jsou provázání s lidmi, pro které vzájemně po celou dobu něco dělají, a pro které zase něco dělají jejich partneři. Každý z nás však může na takový benefit, který obdrží od jiného člověka, reagovat jinak - včetně vděčnosti, nepochopení, závisti a pocitu dluhu, takže ne vždy to musí mít pozitivní efekt. Samozřejmě, příjemné benefity, kterými nás obdarovávají naši nejbližší, mají většinou pozitivní efekt na vzájemný vztah.

 

Pozitivní myšlení

Už dávno bylo prokázáno, že pozitivní myšlení má dlouhodobý konstruktivní vliv na náš emocionální život. Autoři nové studie tvrdí, že rozšíření těchto pozitivních emocí a vděčnosti směrem k našim romantickým partnerům, může zvýšit prospěch pozitivního myšlení až desetinásobně. Pocity a projevy vděčnosti a velkorysosti jsou užitečné při utužovaní našich vztahů s lidmi, o které se staráme a přináší přínos jak pro toho, který dostává, tak i pro toho, kdo dává.

 

Důležitá vděčnost a její projevy

Autoři studie si myslí, že emoce vděčnosti jsou přizpůsobivé a nakonec nám pomáhají najít, vzpomenout a navázat se na lidi, kteří, zdá se, že se starají o naše blaho. Takové drobnosti - jako když jeden z partnerů naservíruje nebo alespoň naplánuje sváteční večeři, když druhý partner potřebuje podporu, vezme děti do zoo, tak že partner má nějaký čas pro sebe nebo připraví oblíbený šálek kávy pro partnera, jsou jednoduchými příklady, jak si můžeme posílit své partnerské vztahy. Samozřejmě, funguje to pouze tehdy, jestliže se příjemce cítí v konečném důsledku vděčný a ne zbytečně zatížený, otrávený, osamělý, či obtěžovaný.

 

Jak na to přišli?

Autoři studie se rozhodli sledovat více než šedesát pět párů, které žily v již fungujících uspokojujících vztazích. Sledovali kolísání spokojenosti ve vztazích ze dne na den a souvislost s každým členem vztahu. Tyto malé každodenní vzestupy a pády v kvalitě partnerského vztahu zjevně souvisely s pocity vděčnosti jednoho z partnerů. Vliv na vztahy byl zaznamenán i den poté, co byly pocity vděčnosti vyjádřeny. Tento výzkum tedy naznačuje, že i každodenní drobné projevy vděčnosti, jsou mimořádně důležité pro udržování vztahu a působí posilujícím dojmem.

 

Pozor na pocity zadluženosti

Autoři však varují, že každodenní emoční reakce zadlužení v žádném případě udržování vztahu neusnadňují, ale spíše naopak. Zadluženost znamená potřebu splatit druh gesta. Může to sice pomoci udržovat vztahy fungujícími, ale rozhodně to nepřinese tolik výhod nebo dlouhodobý růst ve vztahu, jak projev vděčnosti. Proto je důležité vnímat rozdíl mezi těmito dvěma pocity.

 

Co to s námi dělá?

Vděčnost spouští kaskádu reakcí uvnitř toho, kdo ji v té chvíli pociťuje, mění způsob, jak dotyčný vnímá štědrého dárce a stejně tak i motivaci vůči dobrodinci. Platí to zejména tehdy, když dotyčný prokáže péči vůči partnerovým potřebám a preferencím.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Víme, jak na něj: Tajemství přitažlivosti odhaleno!

Výzkumníci zjistili, že se můžeme pro opačné pohlaví udělat atraktivnějšími s ohledem na způsob, pod jakým...
více…

Umíte odhadnout, jakou má povahu?

Nová studie ukázala, že během krátkého setkání dokážeme přesněji identifikovat osobnostní rysy těch lidí,...
více…

Ženatí muži se umí lépe chovat: Proč je to tak?

Vědci už dlouho tvrdí, že manželství obecně snižuje protiprávní a agresivní chování u mužů. Avšak zůstalo...
více…

Z postele do dlouhodobého vztahu? I to je možné!

Možná byste nevěřili, ale existují i ​​opačné zkušenosti a skutečně může dlouhodobý trvalý vztah začít i...
více…

Jaké ženy jsou pro muže nejideálnější?

Výzkum ukázal, že sex není ani zdaleka tak důležitý při dlouhodobých vztazích, jak bychom si mohli myslet. Pouze...
více…

Jak nepokazit začínající vztah?

Na základě toho, jak komunikujete a jak vyjadřujete přitažlivost, se dá říci cosi o tom, jaké problémy jste mohli...
více…

Dat či nedat druhou šanci ve vztahu?

Je pochopitelné, že rozchod, který zapříčinila nevěra, byl tvrdší než ten, který vznikl z běžné hádky jako...
více…

Existuje vůbec ten pravý partner?

I když se muž, ten pravý, nikdy neskloní v množném čísle, my ženy nejlépe víme, že jen velmi vzácně se...
více…

Je opravdu ten váš pravý partner skutečně tak neodolatelný?

Našli jste si přítele. Jste šťastná, spokojená, prožíváte krásné zamilované dny. Když se však jednoho dne...
více…

Láska na první pohled je čistě sexuální záležitost

Zamilovali jste se do svého drahého na první pohled? Okouzlil vás svým vzhledem a vyzařováním až jste se do něj...
více…