Ženatí muži se umí lépe chovat: Proč je to tak?
Vědci už dlouho tvrdí, že manželství obecně snižuje protiprávní a agresivní chování u mužů. Avšak zůstalo nejasné, zda to bylo proto, že méně antisociální muži se více ženili, nebo proto, že manželství z mužů dělá poslušnější. Správná odpověď podle nejnovější studie vědců - genetiků měla zahrnovat obě tyto možnosti a pravda je opět někde uprostřed.
Manželství je dobrá věc
Vědci zjistili, že méně antisociální muži se častěji žení. Platí však i to, že poté, co se muž ožení, manželství nadále brání jeho případnému špatnému chování. Výsledky naznačují, že snížený poměr antisociálního chování u ženatých mužů je mnohem komplikovanější záležitost, než bylo myšleno. Manželství je obecně dobrá věc pro muže, alespoň pokud jde o snižování antisociálního chování, ale údaje také ukazují, že není náhodné, kdo vstoupí do stavu manželského.
Fakta ze studie
Tato studie jako první zkoumala účinky manželství na antisociální chování, použití genetické informace vzorků dvojčat, aby vyloučili vliv genů na tyto souvislosti. Vědci zkoumali údaje 289 párů mužských dvojčat. Dvojčata byly hodnoceny čtyřikrát - ve věku 17, 20, 24 a 29 let.
Chování a pravděpodobnost sňatku
Studie zjistila, že muži s nižší úrovní antisociálního chování ve věku 17 a 20 let měli větší pravděpodobnost, že do věku 29 let se ožení. To je pozoruhodné, protože předchozí studie prokázaly malou podporu pro fakt, že proces výběru ovlivňuje sníženou úroveň antisociálního chování mezi ženatými muži.
Méně manželství jako kdysi
Vedoucí studie řekla, že zjištění se mohou lišit od předchozích studií, protože v posledních letech výrazně klesl počet sňatků, zatímco v 50. letech minulého století bylo manželství větším standardem. Dá se tedy říci, že se tehdy ženili i muži s více nekonformním chováním než dnes, protože se to prostě patřilo - naopak dnes se žení skutečně jen ten, kdo opravdu chce.
Ženatí jsou hodnějšího
Ukázalo se, že jakmile se muži oženili, míra jejich antisociálního chování se snížila ještě více. Při porovnávání jednovaječných dvojčat, z nichž se jedno dvojče oženilo a druhé ne, se podle vědkyně ukázalo, že svobodný jedináček se obecně pohybuje na nižších úrovních antisociálního chování, než svobodné dvojče.
Čím to je?
Výzkumníci také tvrdí, že je nepravděpodobné, že by manželství potlačovalo antisociální chování mužů přímo, ale spíše je to tak, že manželství je ukazatelem pro jiné faktory, jakými jsou například sociální vazby, či méně času stráveného s vrstevníky, kteří se chovají asociálně, či dokonce kriminálně.
Dalším faktorem, který se zdá být důležitý, je kvalita manželství, vliv manželství na antisociální chování je logicky silnější v pevnějším manželství.