Ženské deprese ničí partnerské vztahy!
Nemluvíme o tom, že jen ženy trpí depresemi, avšak deprese žen, výrazněji ovlivňují partnera a tím pádem i celý vztah. Navíc žen, které trpí depresemi, je ve vztazích více než mužů s podobnými problémy. Deprese se obecně nekamarádí s intimními vztahy, dokonce je narušuje. Lidé, kteří trpí depresí, mohou být utahaní, protivní, nepřátelští, což může výrazně ovlivnit partnerský vztah.
"Depka" ničí naši empatii
Avšak existuje ještě jiný způsob, jakým deprese izoluje partnery od sebe navzájem. Ničí schopnost vnímat myšlenky a pocity ostatních lidí. To zhoršuje takzvanou "empatickou přesnost" a může výrazně zhoršit odcizení, deprese a cyklus, kterým posouvají jeden druhého. Výzkumníci chtěli lépe pochopit tuto dynamiku ve vztazích a zejména roli pohlaví. Jejich studie byla zveřejněna v odborném magazínu.
Nebezpečný partnerský efekt
Studie odhalila překvapivý závěr - nazýváme to partnerský efekt. Ženská deprese ovlivňuje empatii nejen jich samotných, ale i partnerovu - v obou případech negativně. Na studii se podílelo padesát heterosexuálních párů - někteří z nich byli svobodní, některé žili ve společné domácnosti a byli spolu v průměru pět let. Nejdříve vyplnili dotazník, který měl odhalit úroveň jejich deprese nebo úzkostných stavů. Pak bylo jejich interpersonální vnímání testováno v laboratoři, ale i v běžném životě.
Jak na to přišli?
V laboratoři dvojice nahrávaly 12minutový rozhovor, ve kterém jeden hledal pomoc od ostatních. V polovině se role vyměnily - ten, kdo žádal o pomoc, se stal pomocníkem a naopak. Pak jednotlivci sledovali nahrávku a psali o svých vlastních pocitech a myšlenkách a pocitech a myšlenkách jejich partnerů. Zprávy byly hodnoceny podle podobnosti a rozdílů mezi vnímáním každého člověka a popisem sebe samého.
Test - denní záznam
V druhé části testů účastníci dělali během 21 dní denní záznam, ve kterém uváděli své negativní a pozitivní nálady a pocity v souvislosti se vztahem - a to, jak své vlastní, tak i partnerovy a hodnotili je na pětibodové stupnici. Z obou testů vědci zjistili, že čím více byla žena depresivní, tím méně přesně stanovila partnerovy pocity. Ukázalo se, že v každodenním životě ovlivňují znaky deprese negativní pocity (ničí pozitivní).
Ženské jsou nebezpečnější
Zajímavým zjištěním je však to, že mužské deprese neměly vliv na jejich "empatickou přesnost" - i když se nedá říci, že blues muže by nemělo žádný vliv na vztah, avšak je podstatně jiný a mírnější. Nejpřekvapivější zjištění přinesly každodenní denní záznamy - když byly ženy depresivní a jejich empatická přesnost byla otupělá, jejich partneři se také stali méně empatickými. Tedy, když jsou depresivní ženy, vztah trpí více. Konec konců, vzájemné porozumění je základem intimity.
Terapie pro oba
Výsledky studie jsou velmi důležité. Říkají nám: nemůžete porozumět depresi bez toho, abyste vzali v úvahu pohlaví. Výsledky ovlivní i léčbu. Nestačí terapie depresivních žen. Je třeba mít oba partnery v ambulanci. V případě, že bude jeden z vás trpět depresivními pocity, je vhodné vyhledat psychologa - specialistu, pokud jste tou problémovou osobou vy, aby nedošlo k vážným negativním vlivům na vaše soužití, nebo rozbití vztahu. Ženy, které trpí depresemi, těžko snášejí nedostatečnou empatii ze strany partnera a ještě hůře rozchod. Proto je důležité, abyste se včas a podle možnosti oba vydali popovídat si s psychologem nebo jiným kvalifikovaným odborníkem.