Ženské deprese ničí partnerské vztahy!

Nemluvíme o tom, že jen ženy trpí depresemi, avšak deprese žen, výrazněji ovlivňují partnera a tím pádem i celý vztah. Navíc žen, které trpí depresemi, je ve vztazích více než mužů s podobnými problémy. Deprese se obecně nekamarádí s intimními vztahy, dokonce je narušuje. Lidé, kteří trpí depresí, mohou být utahaní, protivní, nepřátelští, což může výrazně ovlivnit partnerský vztah.

"Depka" ničí naši empatii

Avšak existuje ještě jiný způsob, jakým deprese izoluje partnery od sebe navzájem. Ničí schopnost vnímat myšlenky a pocity ostatních lidí. To zhoršuje takzvanou "empatickou přesnost" a může výrazně zhoršit odcizení, deprese a cyklus, kterým posouvají jeden druhého. Výzkumníci chtěli lépe pochopit tuto dynamiku ve vztazích a zejména roli pohlaví. Jejich studie byla zveřejněna v odborném magazínu.

 

Nebezpečný partnerský efekt

Studie odhalila překvapivý závěr - nazýváme to partnerský efekt. Ženská deprese ovlivňuje empatii nejen jich samotných, ale i partnerovu - v obou případech negativně. Na studii se podílelo padesát heterosexuálních párů - někteří z nich byli svobodní, některé žili ve společné domácnosti a byli spolu v průměru pět let. Nejdříve vyplnili dotazník, který měl odhalit úroveň jejich deprese nebo úzkostných stavů. Pak bylo jejich interpersonální vnímání testováno v laboratoři, ale i v běžném životě.

 

Jak na to přišli?

V laboratoři dvojice nahrávaly 12minutový rozhovor, ve kterém jeden hledal pomoc od ostatních. V polovině se role vyměnily - ten, kdo žádal o pomoc, se stal pomocníkem a naopak. Pak jednotlivci sledovali nahrávku a psali o svých vlastních pocitech a myšlenkách a pocitech a myšlenkách jejich partnerů. Zprávy byly hodnoceny podle podobnosti a rozdílů mezi vnímáním každého člověka a popisem sebe samého.

 

Test - denní záznam

V druhé části testů účastníci dělali během 21 dní denní záznam, ve kterém uváděli své negativní a pozitivní nálady a pocity v souvislosti se vztahem - a to, jak své vlastní, tak i partnerovy a hodnotili je na pětibodové stupnici. Z obou testů vědci zjistili, že čím více byla žena depresivní, tím méně přesně stanovila partnerovy pocity. Ukázalo se, že v každodenním životě ovlivňují znaky deprese negativní pocity (ničí pozitivní).

 

Ženské jsou nebezpečnější

Zajímavým zjištěním je však to, že mužské deprese neměly vliv na jejich "empatickou přesnost" - i když se nedá říci, že blues muže by nemělo žádný vliv na vztah, avšak je podstatně jiný a mírnější. Nejpřekvapivější zjištění přinesly každodenní denní záznamy - když byly ženy depresivní a jejich empatická přesnost byla otupělá, jejich partneři se také stali méně empatickými. Tedy, když jsou depresivní ženy, vztah trpí více. Konec konců, vzájemné porozumění je základem intimity.

 

Terapie pro oba

Výsledky studie jsou velmi důležité. Říkají nám: nemůžete porozumět depresi bez toho, abyste vzali v úvahu pohlaví. Výsledky ovlivní i léčbu. Nestačí terapie depresivních žen. Je třeba mít oba partnery v ambulanci. V případě, že bude jeden z vás trpět depresivními pocity, je vhodné vyhledat psychologa - specialistu, pokud jste tou problémovou osobou vy, aby nedošlo k vážným negativním vlivům na vaše soužití, nebo rozbití vztahu. Ženy, které trpí depresemi, těžko snášejí nedostatečnou empatii ze strany partnera a ještě hůře rozchod. Proto je důležité, abyste se včas a podle možnosti oba vydali popovídat si s psychologem nebo jiným kvalifikovaným odborníkem.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Víme, jak na něj: Tajemství přitažlivosti odhaleno!

Výzkumníci zjistili, že se můžeme pro opačné pohlaví udělat atraktivnějšími s ohledem na způsob, pod jakým...
více…

Umíte odhadnout, jakou má povahu?

Nová studie ukázala, že během krátkého setkání dokážeme přesněji identifikovat osobnostní rysy těch lidí,...
více…

Ženatí muži se umí lépe chovat: Proč je to tak?

Vědci už dlouho tvrdí, že manželství obecně snižuje protiprávní a agresivní chování u mužů. Avšak zůstalo...
více…

Z postele do dlouhodobého vztahu? I to je možné!

Možná byste nevěřili, ale existují i ​​opačné zkušenosti a skutečně může dlouhodobý trvalý vztah začít i...
více…

Jaké ženy jsou pro muže nejideálnější?

Výzkum ukázal, že sex není ani zdaleka tak důležitý při dlouhodobých vztazích, jak bychom si mohli myslet. Pouze...
více…

Jak nepokazit začínající vztah?

Na základě toho, jak komunikujete a jak vyjadřujete přitažlivost, se dá říci cosi o tom, jaké problémy jste mohli...
více…

Dat či nedat druhou šanci ve vztahu?

Je pochopitelné, že rozchod, který zapříčinila nevěra, byl tvrdší než ten, který vznikl z běžné hádky jako...
více…

Existuje vůbec ten pravý partner?

I když se muž, ten pravý, nikdy neskloní v množném čísle, my ženy nejlépe víme, že jen velmi vzácně se...
více…

Je opravdu ten váš pravý partner skutečně tak neodolatelný?

Našli jste si přítele. Jste šťastná, spokojená, prožíváte krásné zamilované dny. Když se však jednoho dne...
více…

Láska na první pohled je čistě sexuální záležitost

Zamilovali jste se do svého drahého na první pohled? Okouzlil vás svým vzhledem a vyzařováním až jste se do něj...
více…