Zimní dovolená a lyžování s dětmi na horách

Zima je v plném proudu a na nás se valí reklamy na dovolenou na horách. Jak ji správně vybrat, zvláště v případě, že s sebou budete brát mladší děti? Přečtěte si náš malý návod, jak se zorientovat v nabídkách cestovních kanceláří, ale i pronajímatelů různých penzionů. Zimní dovolená, to nejsou jen dny na svahu, ale i dlouhé večery, tak vybírejte i s ohledem na další možnosti činností pro vás, i vaše děti.

děti, zimní dovolená s dětmi, ubytování, lyžování, zimní aktivity, zimní oblečení dětí

Ubytování vhodné pro rodiny s dětmi

Pro začátek je třeba zvážit turistickou lokalitu, resp. rekreační středisko, ve kterém chcete dovolenou trávit. Při výběru přihlédněte na aktuální počasí a podmínky, ale i vzdálenost z bodu A - tedy vašeho bydliště, do bodu B. Myslete na to jak snáší delší cestování vaše dítě, a jak snášíte delší cestu v uzavřeném prostoru vy.

Při výběru samotného ubytování máte hned několik možností

Výběr chaty, chalupy, dřevěnice, priváty, apartmány, penziony či hotely), přičemž každá z nich má své kouzlo. Je jen na vás, co zvolíte. Chatařský nebo chalupářský typ ubytování poskytuje sice soukromnější a osobnější prostor pro rodinu, avšak komfort, který vám zaručí hotelová varianta, vám neposkytne. V hotelu máte k dispozici celodenní péči, zabezpečenou stravu, dětské koutky, kde se mohou vaše děti vyřádit a vyběhat, pokud jim pobyt na čerstvém vzduchu nestačil, případně oblíbený wellness nebo babysitting. Ať už se rozhodnete pro pohádkově zasněžené chalupy nebo pohodlnější hotelový typ ubytování, v každém případě si zjistěte, jaké služby a aktivity nabízí přímo středisko, ale i okolí ubytování.

Užitečné informace

 • Základní vybavenost střediska, případně nejbližších okolních měst (obchody, supermarket, bankomaty, lékárna, zdravotní středisko).
 • Služby pro dětského turistu na sněhu.
 • Možnosti pro dítě, pokud plánujete zasvětit své dítě do lyžování (lyžařská škola pro děti, hodiny pro začátečníky, dětské vleky, půjčovny dětských lyží.
 • Vzdálenost lyžařských vleků a svahů od místa ubytování.
 • Program střediska pro děti.
 • Možnosti trávení volného času s dětmi v případě nepříznivého počasí, jako například různé dětské herny, atrakce, welnes centra apod..
 • Reference na ubytování pokud nechcete nechat nic náhodě.

Děti a lyžování

Lyžování je oblíbeným zimním sportem, zábavou a zároveň možností společně a aktivně trávit čas s rodinou na čerstvém vzduchu. Pokud lyžují oba rodiče, je jen přirozené, že by chtěli naučit lyžovat i své dítě. Za nejvhodnější věk, kdy začít dítě učit lyžovat se obecně považují tři až čtyři roky. Závisí také na individuálním vývoji dítěte a samozřejmě jeho postoji k lyžím. Důležité je, aby dítě bylo dostatečně stabilní. Pokud si nejste zcela jistí, zdá se vám, že je ještě přece jen příliš brzy, zkuste dítě pro začátek s lyžemi jen seznámit a vysvětlit mu, o co vlastně při lyžování jde. Může si je poohlédnout, případně si vyzkoušet na místě nebo jen pozorovat jiné děti. V případě, že jste se spolu s dítětem rozhodli začít lyžovat, zvažte zda jste schopni mu vaše zkušenosti s lyžováním předat správné. Základy jsou přece vždy nejdůležitější. Pokud nejste o svých lyžařských nebo edukativních kvalitách přesvědčeni, (příp. vůbec nelyžujete), obraťte se raději na zkušeného instruktora.

Zimní radovánky aneb lyžování bez lyžování

Pokud lyžování není váš oblíbený zimní sport, je zde stále řadu dalších činností jak strávit zimní dovolenou aktivně a zábavně. Můžete se věnovat běžným zimním radovánkám, které děti milují.
- Stavění sněhuláka nebo stavění pohádkových bytostí nebo domků ze sněhu, příp. můžete vyhlásit soutěž o nejhezčí sněhovou bytost.
- Koulovačka.
- Můžete dělat různé sněhové otisky (např. oblíbený otisk andílka),
- Bruslit.
- Sáňkovat, nebo bobovat (taktéž můžete vyhlásit soutěž, nebo závody na sáňkách).
- Procházet se zasněženou přírodou.

 • TIP: Pokud rodiče touží po chvilce pro sebe, ideální je vyběhnout si vpodvečer s dětmi ještě na krátkou procházku (pokud není zrovna minus 20). Děcka se vyřádí a čerstvý vzduch je natolik unaví, že večerní uspávání bude mít rychlý a hladký průběh. Podmínkou je už jen aby neusnul spolu s dětmi i jeden z rodičů.

Správné oblečení do zimy

Základem je teplé a suché oblečení. Vhodné je dítě obléci do více vrstev.

 • První vrstva - ideální je termoprádlo, které zajišťuje sucho, resp. odvádí vlhkost (bavlněné prádlo nasákne, čili neodpaří a později chladí)
 • Druhá vrstva - oblečení s dlouhými rukávy, které již má za úkol izolovat
 • Třetí vrstva - svetr nebo různé teplákové bundy, či tzv.. mikiny, doplňuje druhou vrstvu a zajišťuje teplo
 • Čtvrtá vrstva - bunda, lyžařské kalhoty (nejlépe s laclem, aby je vaše dítě na sněhu neztratilo), příp.jiné zateplené nepromokavé kalhoty, či kombinéza. Funkcí této vrchní části je přímo chránit před nepřízní počasí hlavně vlhkostí a před větrem

I zde však platí zásada, oblékejte své dítě, tak jako sebe. Vrstvení zajistí teplo ale třeba vrstvit s mírou. Nezapomínejte, že čím více dítě oblečete, tím se vám více zpotí a může prochladnout. Navíc se musí i hýbat. Takže jej oblečte tak, aby mu to oblečení i dovolilo. Samozřejmostí je čepice, šála a rukavice (mějte po ruce vždy náhradní suché rukavice). Co se týče vhodné obuvi, i zde platí sucho a teplo. Čili je potřeba zvolit nepromokavé teplé boty, pojištěné silnějšímii ponožkami. Obuv by měla být pohodlná a pevná. Výhodou v tomto věku dítěte je, že už vám řekne, jak se cítí, zda mu je teplo nebo zima. Pokud si ale nejste jisti a chcete jeho teplotu zkontrolovat, je zbytečné chytat mu na studené ruce nebo nos, které jsou vystaveny větru. Teplotu nejlépe prověříte na záhlaví, krku a horní části hrudníku. Dobře oblečené dítě se vesele zabaví i v zimě a sněhu a nebude na vás po chvilce křičet "mámo, zima mi je".

Bezpečnostní doplňky pro lyžaře

Při lyžování určitě nezapomeňte přilbu a brýle, případně chrániče na lokty a kolena. Dnes se dokonce používá i reflexní vesta pro děti na svazích kvůli viditelnosti.

 • POZOR! Nepodceňujte sílu horského slunce. Tvář je v tomto případě jedinou nezakryté části těla, proto nezapomeňte chránit seb,e ale hlavně děti a jejich citlivou pokožku. Používejte mastnější pleťové krémy a balzám na rty. Užijte si čas strávený s rodinou na horách a po jejím skončení se odpočatí, bezpečně se vraťte ke svým každodenním povinnostem.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak se chovat na sjezdovce?

Odpovědné chování na lyžařské trati je velmi důležité nejen vůči sobě, ale i vůči ostatním lyžařům....
více…

Lyžařská střediska pro každou peněženku

Dobré lyžování je pro mnohé neodmyslitelnou součástí každé zimní sezóny. Nicméně každý lyžař, ať už...
více…

Zimní a zateplené bundy

Alespoň jednu zateplenou bundu máme ve svém šatníku všichni. Ale pozor! Vybrali jste si tu správnou a dokonale...
více…

Vybavení na sníh - lavinové vyhledávače, sondy, lopaty…

Vybavit se bezpečně na zimní vysokohorskou turistiku, skialpinistickou túru, freeriding, jízdu na sněžném skútru nebo...
více…

Lezení - úvazky neboli sedáky

Lezení je krásný sport, ale má také svá rizika, stejně jako všechny adrenalinové sporty. Ta lze přitom hodně...
více…

Dětské sedačky

Turistika, to není jen výšlap ve skupině nebo dvojici. To jsou i příjemné chvíle s rodinou a dětmi. Jenže, ne...
více…

Dětské batohy

Dítě není zmenšený dospělý, ale rádo dospělé napodobuje. Proto když jde rodina na výlet a balí objemná...
více…

Turistické a trekové batohy

Turistika a treking, to jsou zdravé pohybové aktivity, které vyžadují zdánlivě minimum vybavení. Ale zcela...
více…

Jak vybrat přebalovací pult a komodu

Když se připravujete na příchod miminka a zařizujete pokojíček, při výběru dětského nábytku narazíte jako první...
více…

6 zdravotních výhod, které přináší lyžování

Pro někoho je lyžování nutnost, protože bydlí na horách nebo tam má chalupu a pravidelně tam jezdí. Projít některé...
více…