Dítě a zvířata v jedné domácnosti

Odmalička poučně děti seznamujeme se světem přírody kolem nás a ony ke každému živému tvoru s nadšením a úsměvem na tváři napínají drobné ručičky.

Myslíte si, že se v domácnosti snáší malé dítě a zvířátko?

Riziko je v tom, že lidé nevědí, co je to za zvíře a myslí si, že je to hračka, se kterou si budou hrát. Když je přestane bavit, odloží ho. Existují názory dětských psychologů, které zvířátko, je jak vhodné pro jaký věk. Asi by bylo vhodné se o tom informovat. 
Ptáky nepovažujeme za vhodné pro děti. Nejvhodnější je pes, i když je třeba dbát na to, že je dnes mnoho alergiků a je třeba přistupovat individuálně k výběru.

 

Téměř každý rodič zažil situaci, kdy právě kvůli touze po živém společníkovi, dítě se slzami v očích neúnavně prosí o zvířátko a argumenty rodiče jsou pro něj vždy jen chabou výmluvou. Některé děti to mají lehčí, když se narodí do rodiny, kde pes, kočka či jiný živý tvor byl už dávno před nimi.

 

Je domácí miláček pro naše děti spíše rizikem nebo výhodou? Pro mnohé rodiče zásadní otázka. Zvíře a dítě v jednom bytě - ano nebo ne?

Pokud v rodině zvířátko už je a přichází i nový člen - miminko, určitě se mnozí ptají, zda zvířátko může být v jedné domácnosti s takovým malým dítětem. V případě, že ano, jaká opatření je třeba udělat, aby dítě nebylo ohroženo ze zdravotního hlediska nebo útokům. Jednoznačně i studie, které jsou v poslední době publikovány, hovoří o tom, že se netřeba bát kontaktu i těch nejmenších dětí, tedy v domácnosti se zvířátkem. Asi před rokem ve významném americkém imunologickém časopise byla publikována studie, podle níž se ukázalo, že v domácnosti, pokud dítě vyrůstá s kočkou nebo psem, v prvních letech života, od narození do šesti let, je výskyt alergických onemocnění nižší než ve skupině dětí, které byly v kontaktu se zvířátkem až po 6. roce života.

 

Tedy šestý rok je určující? Pokud má dítě do 6. roku věku doma psa nebo kočku, je méně náchylné na alergie?

Podle této studie ano. Odborníci jsou však opatrní ve vztahu k vzniku alergií. Rovněž se to týká rodin, kde se vyskytuje alergie u otce nebo matky. Známá je hygienická teorie, která říká, že farmářské děti, které vyrůstají v kontaktu se zvířátky, mají významně nižší výskyt alergie, čili určitý vliv stimulace imunitního systému v kontaktu se zvířátky může být pozitivní.

 

Jaké jiné onemocnění kromě alergií hrozí dětem? Na co si mají dávat rodiče pozor?

Kromě alergií je velkým rizikem přenos různých parazitů z koček, psů a plazů - např. salmonelóza. Jednoznačně podmínkou pro to, aby zvířátko mohlo existovat v domácnosti s malým dítětem, je, aby bylo dobře veterinární ošetřované, aby bylo sledované pravidelně, aby dostávalo léky proti parazitům a také pobyt venku by měl být pod dohledem. Pokud máme psa, měli bychom sledovat, do jakého prostředí zvíře chodí. Pokud máme zahradu, je třeba velmi dobře dbát o hygienu v zahradě. Co se týče dalších rizik, jsou to úrazy. Zvíře může reagovat na podněty, může žárlit, reagovat obranným reflexem. Je ho proto nutné stále hlídat a nespouštět z dohledu.

 

Malé dítě si velmi rychle zvykne na malé štěňátko. Jak je to naopak? Jak bychom mohli domácího mazlíčka připravit na příchod dítěte z porodnice, abychom nemuseli mít obavy, že mu jistým způsobem v rámci žárlivosti ublíží.

Venku fungují již tzv. zvířecí psychologové, kteří velmi dobře umí otestovat různé typy zvířátek a poradit, jak postupovat, když chceme přivést do rodiny nového člena. Doporučení jsou zaměřené na přípravu zvířete. Po splnění zdravotních hledisek by bylo dobré trénovat takové zvířátko v tom směru, že si můžeme hrát s panenkou, houpat ji, kolísat a připravovat na takovou situaci. Můžeme mu pouštět zvuky dětského pláče a říkat před zvířetem jméno, které jsme vybrali dítěti. Když nový člen přijde do domácnosti, je třeba, aby se i matka uvítala se zvířetem, aby nemělo pocit, že je odstrkováno a opatrně ho seznámit s dítětem. Je třeba dítě hlídat, abychom předešli napadení.

 

Hadi jsou netypickým domácím zvířetem. Může jejich přítomnost v domácnosti nějak ovlivňovat zdraví malého dítěte?

Doporučení, které jsou publikovány v různých časopisech, hovoří o tom, že plazi mohou být přenašeči salmonely. Rozhodně bychom takové miláčky neměli koupat v kuchyňském dresu, protože bychom mohli kontaminovat dřez a přenést infekci. Je třeba dodržet základní hygienické podmínky. I v kontaktu s jinými zvířaty je vždy důležité mytí rukou a také pobyt zvířete v té místnosti, kde je dítě, se nedoporučuje. Při dodržení hygienických zásad by nemuselo být dítě ohroženo.

 

Jaký význam má přítomnost zvířete z hlediska psychického vývoje dítěte?

Psychologové se jednoznačně přiklánějí k tomu, že kontakt dítěte se zvířetem i pobyt v jedné domácnosti má pozitivní vliv na rozvoj dítěte. U lezoucích může zvíře stimulovat k rozvoji motoriky, u starších zájem o přírodu, rozšiřují se znalosti dětí. Co se týče psychologického aspektu, tyto děti si budují k sobě lepší sebeúctu, rozvíjejí se lépe v emotivní oblasti, naučí se hodně o životě a smrti, což také patří k rozvíjení se vědomostí, učí se také odpovědnosti.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Neučme děti bát se psů, učme je, jak jim rozumět!

Kolikrát se stane, že dítě, nebo dospělého napadne pes. A kolikrát po takovém útoku zhodnotíme, že psovi, který...
více…

Jak zajistit bezpečnost dětí v přítomnosti zvířat?

Zvířata mohou přinést mnoho radosti. Přinášejí však nejen radost, ale také pomohou dětem naučit se hodnotám a...
více…

Jaké radosti i starosti přináší soužití dítěte a kočky?

Snad nejvíce diskutovaným tématem, pokud se vzpomene dítě a kočka v jedné domácnosti, je alergie.   V...
více…

Dětské sedačky

Turistika, to není jen výšlap ve skupině nebo dvojici. To jsou i příjemné chvíle s rodinou a dětmi. Jenže, ne...
více…

Dětské batohy

Dítě není zmenšený dospělý, ale rádo dospělé napodobuje. Proto když jde rodina na výlet a balí objemná...
více…

Turistické a trekové batohy

Turistika a treking, to jsou zdravé pohybové aktivity, které vyžadují zdánlivě minimum vybavení. Ale zcela...
více…

Jak vybrat přebalovací pult a komodu

Když se připravujete na příchod miminka a zařizujete pokojíček, při výběru dětského nábytku narazíte jako první...
více…

Jak vyrobit pelíšek pro svou kočku

Celou věčnost tvrdíte, že kočka nesmí přes váš práh a najednou máte to chlupaté stvoření doma? I to se stává....
více…

Tipy na skladování většího množství granulí

Z mnoha různých důvodů nakupují chovatelé větší množství potravy, pro své mazlíčky. Jednak nákup většího...
více…

Používat či nepoužívat klec pro psa

Spousta lidí odmítá přepravovat psa v kleci nebo ji používat i v běžném domácím prostředí. Taková přepravka...
více…