Pryč s alergií aneb zvířata v domácnosti

Přemýšleli jste už nad tím, že byste vašemu dítěti splnili sen a koupili mu zvířátko? Obáváte se toho, že by mohlo být na něj alergické? 

 

V současnosti existuje mnoho teorií o tom, zda je bezpečné chovat doma zvířata. Přestože váš Puňťa, nebo Piňďa vypadají nevinně, v současnosti jsou předmětem kontroverzních výzkumů. Stále přibývají důkazy a zjištění o tom, že domácí mazlíčci, hlavně v prvních sedmi letech života dítěte, mají ochranný účinek vůči alergickým onemocněním. Ve výzkumu odborníci sledovali 700 dětí, které měly doma psa nebo kočku. Právě u těchto dětí byla vykázána nižší náchylnost k alergii. Výsledek byl ještě markantnější u prvorozených dětí. Avšak podle nejnovějších testů na univerzitě v Georgii (USA), chování zvířátka snižuje pravděpodobnost výskytu alergie u dětí. Takové informace o léčbě alergií vědci poprvé zaevidovali před deseti lety. Výsledky překvapily i samotně vědce, protože pokládali kočky a psy za vyvolávače alergií.

 

Pozorování provedli na 474 miminkách, které sledovali až do věku sedmi let. Když měly děti jeden rok, vědci zjišťovali počet zvířat v domě. Když měli šest až sedm let, lékaři je testovali na alergické protilátky dvěma způsoby-klasickým testem na kůži a rozborem krve. Zjistili, že u dětí, které se doma staraly nebo žily se zvířetem, měli o polovinu menší riziko, že se u nich vyskytne alergie jako u dětí bez domácího mazlíčka. Vysvětlují si to tím, že děti jsou se zvířaty vystaveny endotoxinům - látkám, které se nacházejí v trávicích orgánech psů a koček. Zatím neobjasněným způsobem endotoxiny mění reakci imunitního systému. Dalším poznatkem je fakt, že vystavení dostatečnému množství alergii vyvolávajícím látkám v raném dětství "vytrénuje" imunitní systém. Jiné výzkumy také potvrdily ochranný vliv kontaktu se psem či kočkou i v souvislosti s astmatickými onemocněními. 
Vědci však zároveň upozorňují na to, že pokud rodiče mají alergii, nemělo by se v této rodině chovat zvíře, protože je více než pravděpodobné, že ji dítě zdědí.

 

Co je však na výzkumu nejpřekvapivější, je skutečnost, že vystavení kontaktu se zvířetem v raném dětství, nejenže ochrání dítě vůči alergii na zvířata, ale i na roztoče a různé trávy. Děti, které byly v dětství intenzivně v kontaktu s dvěma nebo více psy v domácnosti, měli také nižší pravděpodobnost výskytu ekzémů. Někteří odborníci zacházejí až tak daleko, že tvrdí, že vystavení dítěte špíně zvyšuje jeho obranyschopnost.

 

Dětem, které byly alergické na kočky a psy lékaři doporučovali chovat křečky nebo jiné hlodavce. Pravdou však je, že děti si mohou vypěstovat alergii na látky, které se nacházejí v moči těchto zvířat. Ty vyvolávají alergickou reakci, pokud se dostanou na dětskou pokožku. 
 Protože výzkum alergií u dětí v posledních letech začal nabírat nový směr, je jen na samotných vědcích, aby svá tvrzení podložili ještě dalšími důkazy, o které se moderní medicína bude moci opřít.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Neučme děti bát se psů, učme je, jak jim rozumět!

Kolikrát se stane, že dítě, nebo dospělého napadne pes. A kolikrát po takovém útoku zhodnotíme, že psovi, který...
více…

Jak zajistit bezpečnost dětí v přítomnosti zvířat?

Zvířata mohou přinést mnoho radosti. Přinášejí však nejen radost, ale také pomohou dětem naučit se hodnotám a...
více…

Jaké radosti i starosti přináší soužití dítěte a kočky?

Snad nejvíce diskutovaným tématem, pokud se vzpomene dítě a kočka v jedné domácnosti, je alergie.   V...
více…

Lezení - úvazky neboli sedáky

Lezení je krásný sport, ale má také svá rizika, stejně jako všechny adrenalinové sporty. Ta lze přitom hodně...
více…

Dětské sedačky

Turistika, to není jen výšlap ve skupině nebo dvojici. To jsou i příjemné chvíle s rodinou a dětmi. Jenže, ne...
více…

Dětské batohy

Dítě není zmenšený dospělý, ale rádo dospělé napodobuje. Proto když jde rodina na výlet a balí objemná...
více…

Turistické a trekové batohy

Turistika a treking, to jsou zdravé pohybové aktivity, které vyžadují zdánlivě minimum vybavení. Ale zcela...
více…

Jak vybrat přebalovací pult a komodu

Když se připravujete na příchod miminka a zařizujete pokojíček, při výběru dětského nábytku narazíte jako první...
více…

Jak vyrobit pelíšek pro svou kočku

Celou věčnost tvrdíte, že kočka nesmí přes váš práh a najednou máte to chlupaté stvoření doma? I to se stává....
více…

Tipy na skladování většího množství granulí

Z mnoha různých důvodů nakupují chovatelé větší množství potravy, pro své mazlíčky. Jednak nákup většího...
více…