Akné v době těhotenství a možnosti jeho léčby

Akné již dávno není jen problém mladých, tedy pubertálního věku. Může se vyskytnout kdykoliv. Své o tom vědí i těhotné ženy. některým se naopak pleť během těhotenství vyčistí a jiné s ním bojují i během kojení. Tady platí, že některé úkony spojené s jeho odstraňováním není možné během těhotenství a v době kojení provádět.

ženy, těhotenství, péče o pleť, akné, čištění pleti, chemický peeling

I když jste dosud neměli problém s akné

I lékaři tvrdí, že pozdní akné nám může znepříjemnit život i po pubertě, přestože průběh je mnohdy mírnější, jak potvrzuje například i dermatoložka a zároveň upozorňuje, že genetické predispozici ke vzniku akné se samozřejmě vyvarovat nedá. Příčina akné je v každém věku stejná, ale spouštěči akné po pubertě jsou především hormonální změny. Udát se to může například po vysazení antikoncepce, během kolísání hormonů těsně před nebo během menstruace a taktéž i během těhotenství. Navíc během těhotenství se může stát, že akné dostanou i ženy, které do té doby ani v pubertě neměly takové problémy. Pro organismus je to velká změna, čili nemůžete být překvapeni i z takové reakce. Dalším problémem je i stres a napětí, které vede ke stimulaci mužských pohlavních hormonů. U některých lidí může být zhoršení pleti ovlivněny i potravinami, sníženou konzumací vitaminu B, kouřením nebo jinými vyvolavateli. Na rozdíl od akné v pubertálním věku, projevy akné v dospělosti jsou především v oblasti čelistí a krku.

Lehčí forma akné - ošetření v kosmetických salonech

s čištěním pleti nebo laserové ošetření. Pokud nepomáhá kosmetické čištění, vyzkoušet můžete i některé přípravky z lékárny. Při neustupujícím akné, které přetrvává i pár měsíců po těhotenství, byste však měla vyhledat už i pomoc dermatologa. U pacientů s akné se běžná kosmetika z drogerie moc nedoporučuje. Dobře známé jsou komedogenní složky některých krémů. Znamená to, že promazávání některými krémy naopak může akné zhoršit. Vhodné je aplikovat kosmetiku speciálně určenou pro aknózní pleť s lehčí texturou, a to včetně UV filtrů a vedle toho pokračovat v kosmetickém čištění pleti. Není vhodné se léčit sama a měnit přípravky po několika dnech.

Léčba na míru

Při složitější formě akné je důležité nastavit i správnou léčbu. Pokud ani po měsících vaší snahy tento problém neustupuje, je nutné vymyslet nějaký konkrétní postup, který se zaměří na tento problém hloubkově. Podle dermatoložky se lékař snaží pacientovi nasadit léčbu na míru, při které může využívat příznivé ovlivnění pleti i chemickým peelingem. Ten pokožku nejen vyhladí, ale ji může i jemně omladit. Pro dlouhodobý efekt je důležité absolvovat návštěvu několikrát. Chemický peeling je jednou z možností léčby. Je účinný v kombinaci s dalšími postupy (dermatologická léčba, IPL světlo, kosmetické ošetření). Obecně platí, že zlepšuje kvalitu pleti, stáhne póry, vyhladí jemné vrásky, zhomogenizujte pigmentaci. Využít se přitom může v jakémkoliv věku.

Až po těhotenství a kojení

Když se vám objeví akné v těhotenství, buďte opatrné s jeho řešením. Tehdy je nejvhodnější použít volně dostupné prostředky, které tento stav zmírňují. Často se stane, že se pak stav zlepší a pleť se vrátí do normálu. Pokud by však akné přetrvávalo, zajděte za lékařem. Chemický peeling je totiž jednou z nejúčinnějších pomůcek, ale nemůže se používat právě v období těhotenství a kojení. Vhodné je proto za pomoci odborníků udržet váš stav pod kontrolou a pak podstoupit tuto hlavní léčbu.

Chemický peeling

Při chemickém peelingu se na pokožku nanášejí ovocné kyseliny různé koncentrace. V případě akné je to většinou kyselina glykolová, mandlová, mléčná či salicylová. Po krátké době se tyto kyseliny zneutralizují a pleť se ošetří uklidňujícími přípravky. Chemický peeling lze aplikovat nejen na obličej, ale i záda či ruce. Výsledky se dostaví již po prvním ošetření. Ošetření je vhodné opakovat v intervalu 2-4 týdny. Měli byste si však zapamatovat, že pokud akné přesto neustupuje, pomůže vám pak zejména odborná lékařská léčba.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Péče o pleť podle ročních období

Naše pleť potřebuje neustále vodu. V zimě i v létě. Mnohé ženy na to hlavně v zimě často zapomínají. Ano, v...
více…

Francouzský styl inspiruje ženy nejen v oblasti módy, ale i používání kosmetiky

Francouzské ženy jsou vzorem pro ostatní Evropanky, protože mají svůj styl. Jsou stále elegantní. V módě mají svůj...
více…

Pihy na obličeji dodávají ženám sebevědomí

Pihovatý obličej, to byl dříve hodně velký problém. Hlavně dívky a ženy se za ně styděly. Často byly důvodem k...
více…

Kdy je nejvhodnější doba na kosmetické procedury?

Peeling je účinná kosmetická metoda, kterou si pomocí peeligových krémů, omlazujeme pleť. Jak často se má používat...
více…

Jak zabránit pigmentovým skvrnám a striím, které vznikají v těhotenstrví?

Ženy jsou v těhotenství citlivější. A citlivá je i jejich pokožka. Proto je důležitá svědomitá péče, která...
více…

Jak se zbavit ochlupení, pigmentových skvrn, jizev či mateřských znamének?

Krásná žena, to je určitě charisma a srdečná povaha. O tom není pochyb, ale co se týká estetického smýšlení, tak...
více…

Jak nanášet samoopalovací přípravek, aby působil přirozeně?

Krásně opálená pleť v zimě a na jaře? To nemusí být výsledek exotické dovolené, ani pravidelných návštěv...
více…

Jak správně vybrat hydratační krém, aby vyhovoval vaší pleti?

Bez hydratačního krému se neobejde žádná žena, stejně jako bez přípravků na čištění pleti. Po řádném...
více…

Kosmetická akupunktura nejen jako prevence stárnutí pleti

K akupunktuře se upínají lidé, kteří potřebují pomoci se zdravotním problémem. Její účinky zde probírat nebudeme,...
více…

Muži si chrání pleť, ženy bojují proti vráskám

Pánská kosmetika, to není jen univerzální krém, navoněný “mužskou” vůní. Mezi kosmetikou pro muže a kosmetikou...
více…