Aktivní život ve středním věku pomáhá zvládnout stáří
Stáří není nemoc. Navzdory aktivnímu přístupu k životu nemůžeme popřít fakt, že stáří je normální vývojová fáze, ke které patří určité fyzické, psychické a osobnostní projevy, které je třeba prostě akceptovat.
Fyzické a fyziologické změny
Proces stárnutí je ve velké míře ovlivněn genetickou dispozicí, ale také vnějšími vlivy, zejména životním prostředím, životním stylem a způsobem stravování. I proto tělesné změny nepostihují každého člověka stejně. Někdo má více síly, dobře slyší i vidí, jiný může mít výrazné problémy. Lidé, kteří celý život pracovali, aktivně se zapojili do společenského života, se najednou cítí bezmocní, ubývají jim síly. To neznamená, že se mají všeho vzdát. Stačí situaci přehodnotit, z něčeho upustit. Současně je třeba připustit, že existují i jiné užitečné činnosti, které nevyžadují fyzickou výkonnost. Kondici si je však potřeba udržovat, jak se nejdéle dá. Napomůže tomu například denní třicetiminutová rozcvička.
Ztráta sluchu
Je zřejmé, že ztráta sluchu, ačkoli je průvodním znakem stáří, izoluje seniory od okolí a zvětšuje pocit samoty. Zhoršuje se sluchová ostrost, zejména pro vysoké tóny - zvonek, telefon. Pokud se stařecká hluchota přidružila k věku, netřeba váhat a raději vyhledat lékaře. Starší lidé hůře rozumějí řeči, zejména, pokud mluví více lidí najednou, ale to je již jiný problém, který nesouvisí s kvalitou sluchu, ale je třeba na to myslet.
Ztráta zraku
Průvodním znakem vyššího věku bývá často šedý zákal, který se projevuje mlhavým, nažloutlým viděním, zdvojeným viděním, zvýšenou citlivostí na světlo. Je velmi špatné, pokud se světlo začne měnit na šero a tmu a z důvěrně známého prostoru se stává bludiště. Návštěva lékaře je nezbytná - pokud nepomohou kapky, přichází na řadu operační léčba.
Psychologické změny
V souvislosti s psychickými změnami ve vyšším věku můžeme hovořit o několika momentech. Změny podmíněné biologicky můžeme považovat za normální. Jde o celkové zpomalení, vše trvá o něco déle, přicházejí problémy s pamětí . Pak jsou to změny, které mohl vyvolat průběh nějaké nemoci a nakonec změny v důsledku sociálních faktorů - zatížení ekonomickými, politickými vlivy, ale i stresem. Projevují se problémy v komunikaci, nejistota ve vztahu k jiným lidem, opatrnost a nerozhodnost. Na stáří třeba myslet již v mládí, "předplatit" si péči. Znamená to - po celý život se starat se o své zdraví. Dále si je potřeba šetřit na dobu, kdy zůstává jediným příjmem důchod - být finančně zajištěn a relativně nezávislý.
Osobnostní změny
Osobnostní změny jsou ovlivněny životními zkušenostmi a schopností adaptace na novou situaci, které vyžaduje změna role - odchod do důchodu, ovdovění, ztráta blízkých a přátel. Ti šťastnější se vyrovnávají se vzniklými situacemi racionálněji a aktivněji. Naopak nešťastní jsou ti, kteří podlehnou pasivitě, závislosti na jiných lidech a neumí přijímat správná rozhodnutí. Pozitivní myšlení a zdravá důvěra v lidí má nesmírný význam. Pokud to nestačí, a ani pomoc rodiny nevede ke zlepšení situace, pak může pomoci specialista - klinický psycholog.
Moudře stárnout
Moudře stárnout, znamená reorganizovat si způsob života a reálně zhodnotit danou situaci. Doporučuje se na to myslet včas, již krátce po padesátce, možná i dříve. Čím je člověk starší, tím hůře se přizpůsobuje změnám. Možná právě tady je na místě připomenout známé přísloví: "Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš."