Předmenstruační syndrom a menstruační symptomy

Předmenstruační syndrom je soubor subjektivních potíží, předcházející začátku menstruace. Vyskytuje se přibližně u pětiny až poloviny žen 14 až 7 dní před menstruací. Předmenstruační syndrom se může projevovat až 150-ti různými příznaky, které mohou ženu v různé intenzitě a počtu zasáhnout v tomto období a zmizí první, nebo druhý den krvácení.

Může se týkat menstruujících žen každého věku a v různé intenzitě. U asi poloviny žen jsou tyto příznaky mírné a neovlivňují jejich každodenní život. Druhá polovina žen má však závažnější stavy, včetně deprese. Se svým problémem však přijde k lékaři jen asi jedna pětina. Mnohé dívky a ženy chtějí totiž předmenstruační syndromy vyřešit samy. Těžší průběh této poruchy je označován jako dysfonická předmenstruační porucha. Předmenstruační syndrom obvykle končí s příchodem menopauzy.

 

Příčiny předmenstruačního syndromu

Příčiny vzniku předmenstruačního syndromu nejsou zcela objasněny. Obvykle bývá tato zdravotní komplikace spojována s hormonálními změnami v organismu během menstruačního cyklu, naopak stres či citové problémy přímo s předmenstruačním syndromem nesouvisejí, ale mohou jeho průběh zhoršit. Odborníci stanovili čtyři typy předmenstruačního syndromu. Závisí od stavů, které ženy před menstruací mají. Některé ženy udávají jen jednu skupinu příznaků, zatímco jiné ženy trpí kombinací dvou nebo tří.

 

typ A (apatie): úzkost, změny nálad, podrážděnost

typ C (cukry): chuť na sladké, bolesti hlavy a únava

typ H (hyperhydratace): nadýmání, přibírání, citlivost prsů

typ D (deprese): výpadky paměti, zmatenost

 

Ústup příznaků předmenstruačního syndromu

Pro tlumení menstruačních bolestí se používají například analgetika - léky odstraňující bolest, spasmolytika - léky uvolňující křeče a jejich kombinace. Dále léky blokující tvorbu prostaglandinů - nesteroidní antirevmatika. Menstruační bolesti odstraňuje i užívání hormonální antikoncepce, kterou doporučují někteří lékaři na vyrovnání hladiny hormonů v krvi.

Užívání hormonální antikoncepce zároveň brání ovulaci, nevytvoří se prostaglandiny a v důsledku toho během menstruace nejsou křeče svalových vláken dělohy. Zejména u žen, které trpí problematickou menstruací, jsou vhodné tzv.. dlouhé cykly, kdy žena bez přerušení užívá hormonální antikoncepci 3-6 měsíců, ba dokonce i rok a prakticky vůbec v tomto období nemenstruuje.

Předmenstruační syndrom může ustoupit s přibývajícím věkem, po prvním těhotenství nebo po hormonální léčbě, nebo užíváním hormonální antikoncepce. Doporučuje se i změna životního stylu, racionální strava a pohyb.

 

Menstruační symptomy

U 30 až 50% žen je menstruace spojená s bolestí, křečemi, nepříjemným tlakem v podbřišku. Bolest je různé intenzity, od mírného napětí až po silné křeče, vystřelující do křížové části zad nebo do nohou. U některých žen je bolest provázena nechutenstvím, zvracením, bolestmi hlavy, průjmem, mdlobami, napětím v prsou, nadmutím břicha, otoky prstů a kotníků (jako následek zadržování vody). Obtíže nastupují asi 1 - 2 dny před menstruací a vrcholu dosahují v prvních 24 hodinách krvácení.

 

Bolest při menstruaci lze ovlivnit:

a) Úpravou životosprávy: omezením těžkých smažených a tučných jídel, sladkostí, hovězího a vepřového masa, alkoholu a cigaret, zařazením zeleniny, ovoce, ořechů, naturální rýže, celozrnného pečiva a těstovin, sojových výrobků, ovesných vloček, bylinných čajů do svého jídelníčku

b) Pohybem: léčebný tělocvik, nebo pohybem středně náročným. Optimální je, když je pohyb pravidelný. Nejideálnější je břišní tanec - 90% žen, které tímto typem tance začaly bojovat s bolestí, uvádějí radikální zlepšení svých problémů.

c) Odstraněním stresu, nebo alespoň snahou o vnitřní pohodu a harmonii

d) Doplňky výživy: speciální sestavy, které pomáhají odstraňovat problémy spojené s menstruací.

e) Přírodními prostředky: některé rostliny, jako například kozlík lékařský, chmel, meduňka lékařská, třezalka tečkovaná, mají uklidňující účinky a zmenšují nervozitu a změny nálad.

f) Zvýšeným příjmem vitamínů: vápník, hořčík a železo - poskytují úlevu od bolestí a křečí. Vápník (kalcium) je minerál, jehož zvýšený příjem přináší dívkám a ženám úlevu od bolestí a křečí spojených s menstruací a pomáhá také při odstranění dalších příznaků spojených s menstruací - změny nálady, neklid, nervozita. Hořčík je proto stejně důležitý pro udržování normálního tonu hladkých svalů a pro zmírnění bolestí při menstruaci. Je vhodné doplňovat železo, jehož hladina se v důsledku několikadenního krvácení snižuje. Pomáhá i vitamin B6, který zajišťuje normální hladinu progesteronu - hormonu v luteinizační fázi. Doporučuje se zvýšit příjem draslíku - působí proti zadržování vody - nachází se v rajčatech, broskvích, banánech, slunečnicových semínkách.

g) Pomáhá i teplo v různých formách - jako koupel s přidáním mořské soli, teplý obklad na podbřišku

h) aromaterapií: majoránkový, šalvějový a levandulový olejíček zahání bolest. Růžový, levandulový a olej ze santalového dřeva zase zlepšuje náladu

 

Hygiena během menstruace

Během menstruace je nutné dodržovat zvýšenou osobní hygienu. Samozřejmostí je časté sprchování s použitím moderních mýdel pro intimní hygienu. V současnosti má každá žena možnost zvolit si pro ni nejpraktičtější způsob menstruační ochrany (menstruační vložky nebo tampony).

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kojení a menstruace

Návrat menstruace po porodu bývá u každé ženy odlišný. Mimo jiné obnovení menstruace po porodu ovlivňuje i kojení,...
více…

Menstruační bolesti

Bolesti při menstruaci - dysmenorea začíná na začátku pravidelného měsíčního krvácení, menstruace, a může...
více…

Menstruace

Menstruace je pravidelné měsíční krvácení u ženy, které souvisí se změnami na sliznici dělohy i hormonálními...
více…

Bazální teplota

Praktická pomůcka na zaznamenávání nepravidelností bazální teploty za měsíc. Teplota se měří v...
více…

Návod na menstruační kalendář

Praktická pomůcka pro zaznamenávání údajů o Vašich cyklech na celý rok, které jsou potřebné při návštěvě...
více…

Poruchy menstruačního cyklu

Předčasný nástup menstruace Jako předčasné se označuje krvácení před 9. rokem života. Je nutné vyloučit nádor...
více…

Zastavení nebo posun menstruace

Některé ženy si tímto způsobem,, odkládají "menstruační krvácení i pro dovolenou nebo prostě proto, že chtějí...
více…

Menstruační cyklus

Menstruace tvoří normální část přirozeného cyklického procesu vyskytujícího se u zdravých žen mezi pubertou a...
více…

Rukavice na outdoorové aktivity

Palcové, prstové nebo s krátkými prsty? Tak to záleží na konkrétní outdoorové aktivitě! Ale zkrátka rukavice k...
více…

Termoprádlo pro ženy

Pryč jsou doby, kdy spodní prádlo a trička ovládala bavlna, která je sice na nošení velice příjemná, ale nesvědčí...
více…