Vyčerpanost - její příčiny a léčba

Vyčerpanost, čili astenie, je stav celkové slabosti nebo vyčerpání. V dnešní době je to stále častější stav při dnešní vytíženosti lidí.

Tento stav se projevuje ztrátou životních sil a nedostatkem energie. Tuto nemoc doprovází úbytek hmotnosti, pomalé trávení, zácpa a snížené svalové napětí. Tělesnou slabost často doprovází i duševní slabost, nervozita nebo podrážděnost. Astenie se v některých případech projevuje jako porucha spojená s příchodem jara. Doporučuje se některá očistná kúra.

Příčiny

 • - Stres a hluk.
  - Povrchové dýchání, které má za následek okysličení organismu.
  - Pravidelné užívání povzbuzujících látek nebo léků na uklidnění.
  - Nervové napětí nebo neurovegetativní dystonie.
  - Impotence u mužů a frigidita u žen.
  - Poruchy krevního oběhu a anémie.
  - Ložiska chronické infekce.
  - Nezjištěné zhoubné nádory atd.

Prvním krokem léčby je vždy určení původní příčiny vzniku astenie a její následné řešení. Astenii můžeme ovlivnit, až když zjistíme její příčinu. Dvěma nejtypičtějšími projevy jsou tělesná a duševní slabost. Léčba by se měla zaměřit především na ně.

Léčba stravou

Doporučujeme stravu bohatou na mléčné bílkoviny a lehce stravitelné cukry. Taková strava by měla obsahovat vejce, mléčné výrobky, velké množství syrového nebo podušeného ovoce, ořechy, mandle, pšeničné klíčky a malé množství medu. Čerstvé ovocné šťávy s obsahem vitamínu C - pomeranče, citrony a grapefruity - pomáhají obnovit přirozenou odolnost organismu. Osvědčilo se tento druh výživy oživit výživovými doplňky, jako jsou melasa (třtinový sirup), pšeničné klíčky, kvasnice, mořské řasy a jiné potraviny vyrobené na této bázi.

Přírodní léčba

Odpočinek, dodržování pravidelného spánku, vzdušné a sluneční lázně, masáže, sauna, dýchací cvičení, plavání, střiky celého těla.

Psychologická léčba

Psychologická léčba pomáhá odhalit psychické faktory a konflikty, které se podílejí na vzniku choroby, a podle možnosti je vyřešit. V některých případech je toto onemocnění odrazem hluboké nespokojenosti. Vnitřní konflikty, dlouhodobě zatlačeny do podvědomí, mohou vést k duševnímu a tělesnému vyčerpání. V takových případech je psychoterapie účinnější než léky.

 Fytobalneoterapie

Pod tímto exotickým názvem se skrývá terapie pomocí bylinných lázní. Mnohým se už jen při pomyšlení na teplou voňavou koupel rozzáří oči a také zatouží po takovém relaxu. Fytobalneoterapie není jen relaxem pro unavené tělo, ale i očistou mysli i duše. Voňavé koupele se používaly již v dávných dobách, zejména mezi bohatou vrstvou, která si mohla takový luxus dovolit. Samozřejmě i ti chudší si občas do koupele přidávali různé bylinky, a to zejména po těžkých nemocech a dlouhotrvajících nepříznivých stavech.

Přidávání bylin do koupele neztratilo své opodstatnění ani v dnešní době plné moderních výdobytků. Nejen lidoví léčitelé, ale i lékaři vědí, že fytobalneoterapie působí příznivě na organismus a vyvolává příjemné pocity i v naší mysli. Vždyť komu by bylo proti srsti ponořit se do teplé vody plné voňavých bylinek a zrelaxovat své tělo po těžkém a hektickém dnu? Pokud k tomu přidáme příjemnou hudbu a tlumené světlo v podobě svíček - romantika jako vystřižená z filmu. Co takhle potěšit svou polovičku? Valentýn se blíží, nechte se inspirovat. Fytobalneoterapii dnes nabízí i většina lázeňských domů či relaxačních center, vychutnat si ji můžete i v klidu domova. Podívejme se na tento druh terapie odbornějším okem.

Při fytobalneoterapii dochází k mechanickému a termickému působení mezi lidským tělem a látkami obsaženými ve vodní lázni. Tyto procesy působí současně profylakticky a léčebně a celkově posilují organismus. Po absolvování terapie se sice můžete cítit unaveně, malátné, ale jde jen o krátkodobý důsledek terapie, který po pár dnech úplně zmizí a vy se budete cítit jako znovuzrozený a plný energie.

Navzdory svým pozitivním účinkům není tato forma terapie či relaxu vhodná pro každého. Vyhnout by se jí měli pacienti s poruchami štítné žlázy, tuberkulózou, anémií as prudkými zánětlivými stavy. Při fytobalneoterapii je vždy nutná konzultace s lékařem.

Bylinné lázně se dělí na celkové - vanové a částečné, které se aplikují na určitou část těla, například chodidla, záda. Obvykle trvají od 10-30 minut, výjimečně i déle podle stavu pacienta. Do lázně se obvykle přidává 300-800 gramů bylin. Doporučená teplota je 34-38 ° C.

Lázně bývají nejčastěji silicové, které využívají léčivé účinky silic, například smrkové, heřmánkové, eukalyptové nebo tříselné, využívající třísloviny, například šalvějový list či dubovou kůru. Zároveň působí dezinfekčně a protizánětlivě.

Bylinné lázně jsou vhodné v každém období, zvlášť pozitivní účinek mají právě během zimy, kdy se pomocí nich zahřejeme a ozdravíme celé tělo. Vyzkoušejte je i vy!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Klimatizace v bytě - účinný pomocník nebo zabiják?

Mít v bytě či domě klimatizaci je výhoda. Ale na druhou stranu všechno má své pro a proti. Stejně je tomu i u...
více…

Auta ničí ovzduší, způsobují řadu vážných nemoci, a my se přesto rádi vozíme!

Auta všude kolem nás, to není je znak toho, že jsme bohatí a máme na to. Množství aut, to znamená také znečištěný...
více…

Pivo je vhodný nápoj po chemoterapeutické léčbě

Pivo je sice alkoholický nápoj, ale v rozumné míře je to i nápoj plný vitaminů, které mohou pomáhat nejen jako...
více…

Milenecká ruka, zdravotní komplikace z manželské postele

Společná manželská postel má nesporné výhody, ale i nevýhody. Objímání milujícího partnera ve spánku sice...
více…

Máte svoji lékárničku pod kontrolou?

Zřejmě by se v našich domácnostech nenašla rodina, která nevlastní lékárničku. Určitě různě velkou a různě...
více…

Nebezpečí z prošlých, dlouho skladovaných a špatně upravených potravin

Zdravá výživa bez zbytečných zdravotních komplikací, to především správná technika vaření a uchovávání...
více…

Pásový opar obvykle udeří v době snížené imunity

Pásový opar - herpes zoster, je hodně bolestivé, infekční onemocnění kůže. Způsobuje ho virus s názvem Varicella...
více…

Přecitlivělost na zvuk je diagnóza, která vyžaduje špunty do uší

Přecitlivělost na zvuky není pouhý rozmar některých citlivějších lidí. Jedná se o klinickou diagnózu...
více…

Nemoc, která začíná nenápadně, ale zabíjí víc než rakovina

Chronická obstrukční plicní nemoc je velmi zákeřná choroba. Začíná úplně nevinně, ale nakonec udeří silou,...
více…

Chráníte své děti úzkostlivě před špínou a bakteriemi? Zadržte!

Chráníte své děti dostečně proti všude číhajícím bakteriím? Čistíte jim doma vzduch? Dezinfikujete inkriminované...
více…