Vyčerpanost - její příčiny a léčba

Vyčerpanost, čili astenie, je stav celkové slabosti nebo vyčerpání. V dnešní době je to stále častější stav při dnešní vytíženosti lidí.

Tento stav se projevuje ztrátou životních sil a nedostatkem energie. Tuto nemoc doprovází úbytek hmotnosti, pomalé trávení, zácpa a snížené svalové napětí. Tělesnou slabost často doprovází i duševní slabost, nervozita nebo podrážděnost. Astenie se v některých případech projevuje jako porucha spojená s příchodem jara. Doporučuje se některá očistná kúra.

Příčiny

  • - Stres a hluk.
    - Povrchové dýchání, které má za následek okysličení organismu.
    - Pravidelné užívání povzbuzujících látek nebo léků na uklidnění.
    - Nervové napětí nebo neurovegetativní dystonie.
    - Impotence u mužů a frigidita u žen.
    - Poruchy krevního oběhu a anémie.
    - Ložiska chronické infekce.
    - Nezjištěné zhoubné nádory atd.

Prvním krokem léčby je vždy určení původní příčiny vzniku astenie a její následné řešení. Astenii můžeme ovlivnit, až když zjistíme její příčinu. Dvěma nejtypičtějšími projevy jsou tělesná a duševní slabost. Léčba by se měla zaměřit především na ně.

Léčba stravou

Doporučujeme stravu bohatou na mléčné bílkoviny a lehce stravitelné cukry. Taková strava by měla obsahovat vejce, mléčné výrobky, velké množství syrového nebo podušeného ovoce, ořechy, mandle, pšeničné klíčky a malé množství medu. Čerstvé ovocné šťávy s obsahem vitamínu C - pomeranče, citrony a grapefruity - pomáhají obnovit přirozenou odolnost organismu. Osvědčilo se tento druh výživy oživit výživovými doplňky, jako jsou melasa (třtinový sirup), pšeničné klíčky, kvasnice, mořské řasy a jiné potraviny vyrobené na této bázi.

Přírodní léčba

Odpočinek, dodržování pravidelného spánku, vzdušné a sluneční lázně, masáže, sauna, dýchací cvičení, plavání, střiky celého těla.

Psychologická léčba

Psychologická léčba pomáhá odhalit psychické faktory a konflikty, které se podílejí na vzniku choroby, a podle možnosti je vyřešit. V některých případech je toto onemocnění odrazem hluboké nespokojenosti. Vnitřní konflikty, dlouhodobě zatlačeny do podvědomí, mohou vést k duševnímu a tělesnému vyčerpání. V takových případech je psychoterapie účinnější než léky.

 Fytobalneoterapie

Pod tímto exotickým názvem se skrývá terapie pomocí bylinných lázní. Mnohým se už jen při pomyšlení na teplou voňavou koupel rozzáří oči a také zatouží po takovém relaxu. Fytobalneoterapie není jen relaxem pro unavené tělo, ale i očistou mysli i duše. Voňavé koupele se používaly již v dávných dobách, zejména mezi bohatou vrstvou, která si mohla takový luxus dovolit. Samozřejmě i ti chudší si občas do koupele přidávali různé bylinky, a to zejména po těžkých nemocech a dlouhotrvajících nepříznivých stavech.

Přidávání bylin do koupele neztratilo své opodstatnění ani v dnešní době plné moderních výdobytků. Nejen lidoví léčitelé, ale i lékaři vědí, že fytobalneoterapie působí příznivě na organismus a vyvolává příjemné pocity i v naší mysli. Vždyť komu by bylo proti srsti ponořit se do teplé vody plné voňavých bylinek a zrelaxovat své tělo po těžkém a hektickém dnu? Pokud k tomu přidáme příjemnou hudbu a tlumené světlo v podobě svíček - romantika jako vystřižená z filmu. Co takhle potěšit svou polovičku? Valentýn se blíží, nechte se inspirovat. Fytobalneoterapii dnes nabízí i většina lázeňských domů či relaxačních center, vychutnat si ji můžete i v klidu domova. Podívejme se na tento druh terapie odbornějším okem.

Při fytobalneoterapii dochází k mechanickému a termickému působení mezi lidským tělem a látkami obsaženými ve vodní lázni. Tyto procesy působí současně profylakticky a léčebně a celkově posilují organismus. Po absolvování terapie se sice můžete cítit unaveně, malátné, ale jde jen o krátkodobý důsledek terapie, který po pár dnech úplně zmizí a vy se budete cítit jako znovuzrozený a plný energie.

Navzdory svým pozitivním účinkům není tato forma terapie či relaxu vhodná pro každého. Vyhnout by se jí měli pacienti s poruchami štítné žlázy, tuberkulózou, anémií as prudkými zánětlivými stavy. Při fytobalneoterapii je vždy nutná konzultace s lékařem.

Bylinné lázně se dělí na celkové - vanové a částečné, které se aplikují na určitou část těla, například chodidla, záda. Obvykle trvají od 10-30 minut, výjimečně i déle podle stavu pacienta. Do lázně se obvykle přidává 300-800 gramů bylin. Doporučená teplota je 34-38 ° C.

Lázně bývají nejčastěji silicové, které využívají léčivé účinky silic, například smrkové, heřmánkové, eukalyptové nebo tříselné, využívající třísloviny, například šalvějový list či dubovou kůru. Zároveň působí dezinfekčně a protizánětlivě.

Bylinné lázně jsou vhodné v každém období, zvlášť pozitivní účinek mají právě během zimy, kdy se pomocí nich zahřejeme a ozdravíme celé tělo. Vyzkoušejte je i vy!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Pokojová rostlina, která nahradí šalvěj a kapky do nosu - Rýmovník eukalyptový

Rýma a ucpaný nos dokáží pěkně potrápit. Sice se říká, že neléčená a léčená trvá stejně, tedy přibližně...
více…

Nadváha a obezita spouští zánětlivé procesy v těle, rakovinové bujení a cukrovku

Tuk v těle potřebujeme. Je nepostradatelný pro mnoho životně důležitých procesů. Ale! I zde platí, že všeho moc...
více…

Řapíkatý celer pomáhá při hubnutí, dně a vysokém krevním tlaku

Řapíkatý celer je u nás poměrně neznámá zelenina. Sice je to již poměrně dlouho, co se začal objevovat na pultech...
více…

Klimatizace v bytě - účinný pomocník nebo zabiják?

Mít v bytě či domě klimatizaci je výhoda. Ale na druhou stranu všechno má své pro a proti. Stejně je tomu i u...
více…

Auta ničí ovzduší, způsobují řadu vážných nemoci, a my se přesto rádi vozíme!

Auta všude kolem nás, to není je znak toho, že jsme bohatí a máme na to. Množství aut, to znamená také znečištěný...
více…

Pivo je vhodný nápoj po chemoterapeutické léčbě

Pivo je sice alkoholický nápoj, ale v rozumné míře je to i nápoj plný vitaminů, které mohou pomáhat nejen jako...
více…

Milenecká ruka, zdravotní komplikace z manželské postele

Společná manželská postel má nesporné výhody, ale i nevýhody. Objímání milujícího partnera ve spánku sice...
více…

Máte svoji lékárničku pod kontrolou?

Zřejmě by se v našich domácnostech nenašla rodina, která nevlastní lékárničku. Určitě různě velkou a různě...
více…

Nebezpečí z prošlých, dlouho skladovaných a špatně upravených potravin

Zdravá výživa bez zbytečných zdravotních komplikací, to především správná technika vaření a uchovávání...
více…

Pásový opar obvykle udeří v době snížené imunity

Pásový opar - herpes zoster, je hodně bolestivé, infekční onemocnění kůže. Způsobuje ho virus s názvem Varicella...
více…