Nebojte se urologického vyšetření

Urolog asi není u mužů velmi oblíbeným lékařem, jaké máte zkušenosti, stydí se pacienti, odkládají návštěvu ...?

S urologickými pacienty je to jako se všemi pacienty. Někteří se stydí, bagatelizují své problémy a vymýšlejí si různé důvody, jak návštěvu odložit, jiní zase přijdou za urologem i s nejmenší "blbosti", s problémem, který buď problémem vůbec není, nebo který by si uměli vyřešit i sami. Pokud však pacient dostane například ledvinovou koliku, která je doprovázena bolestmi, při kterých se pacienti doslova škrábou po stěnách, návštěvu lékaře určitě neodloží.

 

S jakými problémy se mohou na urologie muži obrátit? Uveďte mi alespoň tři, čtyři příklady i se stručným popisem, případně, s čím nejčastěji se na Vás obracejí?

Starší muži přicházejí pro problémy s močením způsobené většinou onemocněním prostaty, nebo močového měchýře. Může se jednat o nezhoubné nebo zhoubné onemocnění, případně zánět. Při močení musí čekat, proud moči je slabší než byl předtím, močí na několikrát a po vymočení mají pocit, že v měchýři něco ještě zůstalo, nebo naopak močí často, více než 8x za den, močí často iv noci, někdy i každou hodinu, mají problém oddálit močení a mohou se i pomočit.

Další skupina pacientů jsou pacienti s ledvinovými kolikami. Jsou to výrazné, ostré bolesti, které vznikají tehdy, když kamínek zablokuje odtok moči z ledviny. Vyrážejí většinou od zad směrem do slabiny, pacient při nich může i zvracet a může močit často po trošce moči. Ženy přicházejí často se záněty močového měchýře, nebo s unikáním moči, mladí lidé pro neplodnost, poruchu ejakulace a někdy i erekce. Mladí muži mohou mít zúženou předkožku, která jim způsobuje bolesti při pohl.. styku, kterou musíme odstranit obřízkou. Léčíme i nádory ledvin, moč. měchýře, varlat a penisu, podobně i záněty všech urogenitální orgánů.

 

Jak se třeba na návštěvu urologie připravit, jsou nějaké doporučení?

Na návštěvu urologie potřebujete poukaz od obv. lékaře. Většinou je dobré, když se pacient před vyšetřením nevymočí, abychom mohli vyšetřit moč. Jinak speciální přípravu pacient nepotřebuje.

 

Jak vypadá návštěva v ambulanci urologie?

Při návštěvě urologie si s vámi lékař nejprve povypráví o vašich obtížích, pak vám vyšetří břicho a genitál. Při vyšetření genitálu se u mužů zaměří na penis a varlata a u mužů nad 50 let, případně i u mladších, kteří mají pálení při močení na prostatu. Vyšetření prostaty je asi jediné málo příjemné vyšetření, které může čekat muže u urologie. Prostatu vyšetřujeme prstem přes konečník. Vyšetření nebolí a trvá pouze chvíli. Prakticky všichni muži ho zvládnou bez potíží. A většina z nich řekne, že to vůbec nebylo tak hrozné, jak si mysleli. Mezi další vyšetření patří vyšetření moči, ultrazvuk, připadne RTG. U žen někdy vyšetřujeme cévkovanou moč - odebírá se tenkou cévkou močovou trubicí přímo z močového měchýře. Je to také vyšetření, kterého se ženy bojí, ale urologické sestřičky jsou v cévkování tak zručné, že strach není na místě. Cévkovanou moč potřebujeme vyšetřit hlavně tehdy, když má žena výtok, nebo pokud chceme vyloučit příměsi, které se do moči mohly dostat z pochvy.

 

Urologické problémy se asi nevyplatí podceňovat, jaké to může mít při některých chorobách důsledky?

Urologické nemoci se nevyplatí podceňovat a hlavně, to chci zdůraznit, je velmi nebezpečné léčit se při problémech s močením, nebo s prostatou sám, pouze zakoupením volně dostupných potravinových doplňků v lékárně. Měli jsme pacienty, kteří se rok léčili těmito doplňky bez návštěvy lékaře a když se dostali k urologovi, měli již pokročilou rakovinu prostaty, která se nedala vyléčit. Kdyby přišli před rokem, šance na vyléčení by byla jistě mnohem vyšší. Podobně je to i se samoléčby při zánětech močových cest u žen. Pokud se zánět močového měchýře neléčí správně, může se stát chronickým, nebo se může rozšířit i na ledviny a vážně je poškodit.

Další varovný příznak, kromě poruch močení, který by měl pacienta ihned přivést k urologovi je krvavá moč. Může se totiž jednat o první příznak nádoru močového měchýře, prostaty, nebo ledviny. Když se dá pacient hned vyšetřit, šance na vyléčení je velká. Později již rapidně klesá. Hlavně u mladých mužů upozorňujeme na nutnost sebetestování si varlat. Jakékoliv zvětšení varlete, nebo vyhmatání si bulky na varleti je důvodem k urychlenému urologické vyšetření. Může se jednat o zhoubný nádor varlete, který je nejčastější u mladých mužů mezi 20-40 lety a většinou nebolí. Jak vidno, podceňování, stud a obava z nepříjemného vyšetření se nevyplácí.

 

Podezření na pohlavní choroby rovněž spadá do Vaší kompetence? A s čím naopak pacientům neumíte poradit, anebo si možná myslí, že to patří k urologii?

Podezření na pohlavní choroby patří jak urologům, tak kožnímu lékaři. Kožní lékař však umí pacienta vyšetřit komplexně. My například standardně nevyšetřujeme pacienty na AIDS, nebo syfilis. Jsme schopni vyšetřit běžné onemocnění, chlamydie, ureaplazmy, mykoplazmy, kapavku a herpes.

Co nepatří do naší kompetence a pacienti to od nás často očekávají, jsou choroby konečníku - krvácení, trhlinky a podobně. Většina pacientů si myslí, že když přes konečník vyšetřujeme prostatu, tak konečník i léčíme. Ne. Konečník léčí chirurgové, nebo gastroenterologie. Podobně i u žen - výtok z pochvy, nebo pálení zevního genitálu nepatří urologům, ale gynekologovi. Pokud má pacient bolesti zad, většinou to nejsou ledviny, ale páteř a je třeba zajít k neurologovi, nebo ortopedovi. Naopak, ženy si většinou myslí, že únik moči léčí gynekolog. Vzhledem k tomu, že močové cesty má na starosti urolog, by ženy s únikem moči měly absolvovat urologické vyšetření.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Antikoncepční pěna

Pěna je vyrobena z polyuretanu s přidanými spermicidním látkami. Funguje tak, že žena si ji zavede do pochvy před...
více…

Pesar - vaginální diafragma

Pesar je pomůcka vyrobená z latexu nebo ze silikonu ve tvaru kloboučku, která se zavádí do pochvy. V pochvě působí...
více…

Mechanické (bariérové) antikoncepční metody

Do této skupiny zahrnujeme kondom, klobouček na krček dělohy a pesar. Antikoncepce bariérovou metodou zamezí vstupu...
více…

Spermicidy

Spermicidní látky vytvářejí chemickou bariéru, která zabíjí, nebo odstraňuje odpad spermie v pochvě, takže se...
více…

Chemické metody antikoncepce

Antikoncepce principem chemických metod znamená zavádění látek, které ničí spermie, tzv.. spermicidy do pochvy před...
více…

Antikoncepční tyčinka - podkožní implantát

Velmi oblíbenou metodou jsou podkožní antikoncepční tyčinky. Původní podkožní tyčinky pocházely z Finska a šlo o...
více…

Antikoncepční náplasti

Náplasti se staly moderní metodou léčení, jsou šetrnější k organismu a mají méně nežádoucích účinků. K...
více…

Hormonální antikoncepce - Tabletky

Nejlepší je brát pilulku ve stejný denní čas, a to nejlépe večer, dokud je nejvyšší hladina hormonů v krvi....
více…

Slovník pojmů o antikoncepci

Antikoncepce Pod pojmem antikoncepce (kontracepce) se rozumí předcházení těhotenství, ochrana před oplodněním nebo...
více…

Charakteristika antikoncepce

Antikoncepce (kontracepce) znamená souhrnný název pro metody, které brání oplodnění a tak zabraňují vzniku...
více…