Jak se chovat v cizích zemích - v Turecku?

Tak, jako ve všech mezilidských vztazích, musí být i vztah hosta a hostitele založený na rovnoprávném partnerství. Nejvyšším principem je vzájemná úcta a odpovědnost, protože obě strany žijí velmi různým způsobem života.

Není to ještě tak dávno, kdy turecké obyvatelstvo poprvé vkročilo do turistické arény. I když je dnešní Turecko propojené moderní turistickou infrastrukturou, jejich hlavní motivaci tvoří srdečnost a zdvořilost, snaha najít porozumění a být oblíbený, komunikace, učení se od lidí z jiných zemí a být jim postaven na stejnou úroveň.

Při návštěvě Turecka berte tedy v úvahu pokusy o navázání kontaktů díky těmto aspektům. Obecně se dává přednost navázání trvalé známosti, výměně dopisů, mailů, pohlednic a dárků, než jen "přiměřenému zaplacení" nebo bohatým spropitným za poskytnutou pomoc!

Několik pravidel společenského styku v Turecku

Přivítání - zahrnuje pozdrav, objetí, vzájemný polibek na tváře, následovaný otázkami o tom, jak se účastníci tohoto významného "uvítacího rituálu" mají, jak se mají jejich rodiny a jak jim jdou obchody.

Očekává se - že se také projedná zdravotní stav všech přítomných a teprve potom se mluví o ostatních tématech. Takovému uvítacímu rituálu při náboženských svátcích připisuje ještě větší význam.

Mladí lidé - navštěvují své starší rodinné příslušníky, přátelé se navštěvují navzájem, aby své přátelské vztahy ještě více posílily.
Od mladých - se očekává, že se vůči starším chovají s respektem, což se projevuje v tom, že nemluví, pokud se k nim starší nepřidá, neposadí se, pokud si nesedl starší a že nabídnou svou pomoc, kdykoliv je nutná.

Děti - dostávají dárky, plní se společenské povinnosti. Tak, jako všude jinde jde o velmi radostné příležitosti.
To, že se děti účastní života dospělých, se považuje za zcela normální. Svěřit děti do péče dívky, která na ně dává pozor, je velmi vzácné.
Při návštěvě - se servírují sladkosti, káva a čaj s koláči nebo sušenkami a ovoce. I krátká návštěva je vždy dost dlouhá na to, aby se jí nabídl čaj, káva nebo chlazený nápoj, k čemuž dojde, jakmile se posadíte. Mohlo by se stát, že lidi přivedete do rozpaků, pokud odmítnete jejich pozvánku na oběd či večeři u nich doma.

Při jídle - je obvyklé hostu nabídnout jídlo vícekrát a s velkým přesvědčováním. Očekává se, že host jídlo příjme po opakované výzvě. Považuje se za velmi nezdvořilé odejít od stolu a sednout si někam jinam nebo náhle opustit společnost.

Rozloučení - zabere přibližně tolik času, jako uvítání. Hostitelé jsou vždy potěšeni, pokud jim hosté přinesou malý dárek, což ale není podmínkou.
Obchodní jednání - začínají tak, jako soukromé návštěvy, jen většinou bez objetí a polibku na tváře. Jedná se při společném pití čaje, kávy nebo alkoholu. Dokonce i při zcela normálním nakupování se často mezi prodávajícím a kupujícím přetřásají velmi soukromé věci.

Hádka - zde není brána vždy jako výměna názorů mezi dvěma stranami s protichůdnými názory. Někdy jde jen o přátelské dobírání se, a tak by mělo být i chápáno.

S některými tématy je však dobré zacházet velmi opatrně. Jde hlavně o státní vlajku, armádu, krajinu a náboženství. I když lidé na otázky týkající se těchto témat s velkým potěšením odpovídají, jsou při nich citliví. Politika je však vhodným tématem a jen málo lidí na světě se tak rádo vyžívá v diskusi o politice než Turci.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Turecko - luxusní dovolená, která nemá přemrštěné ceny

Turecko je lákavé a krásné, takže se nelze divit tomu, že je u našich turistů tak oblíbené. V každém případě...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…

Devět ostrovů v Evropě, kde se dá prožít úžasná dovolená

Pokud nechcete za exotickou dovolenou cestovat na jiný kontinent, máme pro vás několik tipů na nádherné ostrovy s...
více…

Maledivy - ráj, který postupně mizí do moře

Maledivy jsou známé ostrovy nacházející se nedaleko Srí Lanky v Indickém oceánu. Jde o krásný kout světa,...
více…

Ostrovy v Itálii, které patří mezi nejkrásnější

Italská holínka je obklopena stovkami krásných ostrovů, jejich počet je přibližně 450, z toho je mořem obklopených...
více…

Kapverdské ostrovy - originální černá Afrika s luxusem

Kapverdské ostrovy jsou roztříštěný kousek země na několik ostrovů. Tvoří pomyslnou podkovu, která z dálky...
více…

Sedm nejkrásnějších památek Evropy

Sedm divů světa - pod tímto pojmem znali ve starověku díla, která vynikala technickou a uměleckou dokonalostí....
více…

Dovolená s veškerým servisem může mít i zdravotní následky

Pobytová turistika, druh turistiky, který vyznává nejvíce Čechů a kterou si dopřejeme mnozí, zejména pokud nám v...
více…

Jihoafrická republika - atraktivní a levná dovolená

Výhodné ceny přilákaly do Jižní Afriky obrovské množství turistů. Výborný poměr ceny a kvality však cestovatelé...
více…

Národní parky - přírodní krása, kterou musíte vidět na vlastní oči

Česko se může pochlubit několika chráněnými parky, které nabízejí řadu turistických možností. I proto vyhledává...
více…