Autonomní autobus Mercedes

Autonomní autobus Mercedes-Benz s technologií CityPilot má za sebou první kilometry v reálném provozu, a je připraven na dlouhodobé testování v ulicích měst a na dálnicích v Nizozemsku.

Autonomní autobus Mercedes

Jeden z autobusů Future Bus od německé automobilky včera úspěšně absolvoval 20-kilometrovou trasu z amsterdamského letiště Schiphol do nedalekého městečka Haarlem. Po cestě na něj čekalo několik úskalí, neboť musel projít přes ostré zatáčky, křižovatky, pěší zóny a to vše bez zásahu lidské bytosti.

 

CityPilot platforma je založena na speciální verzi autonomní technologie Highway Pilot od Daimleru. Ta byla upravena tak, aby vyhovovala specifickým potřebám městského autobusu. Za pomoci GPS, radaru a tuctu zabudovaných kamer do samotného vozidla, je autobus schopen rozeznávat dopravní signály, vyhýbat se chodcům a jiným překážkám na cestě. Maximální rychlost vozidla je 70km / h a s využitím veškeré dostupné technologie je schopen na centimetr přesně zastavit ve vyhrazeném prostoru na zastávce, a umožnit bezproblémový nástup i imobilním cestujícím.

 

Kvůli bezpečnostním předpisům je nutná neustálá přítomnost řidiče, ale dokud nenastane kritická situace, do řízení nijak nezasahuje. Na rozdíl od autonomních automobilů, autobus je napojen na městskou síť, což mu umožňuje přímo komunikovat se semafory a jinou městskou infrastrukturou. 

Kamerový systém umístěný na autobuse dokáže sledovat povrch vozovky a vyhýbat se výmoly na silnicích, čímž umožní cestujícím hladší a příjemnější jízdu. Systém si kritická místa dokáže zapamatovat a v budoucnu se jim bude vědět lépe vyhnout. I tento moment je dalším výrazným krokem k provádění vozidel bez řidiče ve městech po celém světě.

 

 

comments powered by Disqus