Černý kašel - očkování dětí a dospělých

Černý kašel se řadí mezi stále aktuální infekční onemocnění. Způsobuje ho bakterie Bordetella pertussis a postihuje pouze lidské jedince. Nemoc byla odborně popsána v 15. století. Vyskytoval se ve formě epidemií a byl řazen mezi smrtelná onemocnění. Ještě v minulém století a i v současnosti patří mezi obávané a závažné, nejen dětské nemoci.

Co je černý kašel

Jde o infekční bakteriální onemocnění, způsobené bakterií bordetellou pertussis, která se rozmnožuje na sliznicích dýchacích cest, kde způsobí zánětlivé změny a dochází k produkci vazkého hlenu. Toxiny bakterie vedou ke zničení sliznice dýchacích cest a působí i v mozku na centrum pro kašel, čímž dochází k typickým záchvatům kašle.

Původce onemocnění je velmi citlivý na vyschnutí a v prostředí přežívá velmi krátce

Onemocnění se šíří kapénkovou nákazou, při kontaktu nemocného jedince s jedincem vnímavým k tomuto onemocnění, tedy takovým, který nemá dostatek protilátek proti černému kašli. Jsou to zejména adolescenti a mladí dospělí, po posledním očkování již se značným poklesem hladiny protilátek proti tomuto onemocnění. K ohrožené skupině patří i novorozenci matek, které neměly dostatečnou hladinu protilátek proti černému kašli v době těhotenství, také děti, které ještě nebyly očkovány.

Příznaky onemocnění se mění podle věku nemocného

Inkubační doba je šest až dvacet dnů.Zpočátku se nemoc projevuje horečkou, pokašlávání, rýmou, toto stadium trvá asi deset dní. Následně horečka ustoupí a charakter kašle se změní. Kašel je dráždivý, přichází v často se opakujících záchvatech, především v noci. Pacient při záchvatu zrudne až zmodrá, slzí, při kašli má vyplazený jazyk. Na závěr se snaží nadechnout, přičemž intenzivní nádech připomíná kokrhání, nebo hýkání oslíka. Jelikož se záchvaty černého kašle často opakují, nemocného značně vyčerpávají, vedou k jeho podvýživě, nadměrné únavě, slabosti. Pacient je bledý, má typicky oteklou uplakanou tvář, přílišně prokrvené spojivky. Toto období trvá dva až pět týdnů. Přestože záchvatů postupně ubývá, může se stát, že při jakékoli infekci dýchacích cest, způsobené jiným původcem, se charakter dráždivého kašle znovu zopakuje.

Velmi nebezpečná a komplikovaná situace je u kojenců

Ty ještě nemají vyvinutý kašlací reflex a tak často po prvním zakuckaní, vyvolaném rozvojem infekce, dojde k zástavě dechu a bezvědomí, přičemž hrozí zadušení dítěte. "Dále zdůrazňuje, že u těchto malých dětí se často vyskytují komplikace v podobě zánětů středního ucha, ale i zánětů plic. Černý kašel se léčí antibiotiky. Pokud se s léčbou začne v prvním stádiu, předejde se propuknutí stádia intenzivních záchvatů. Pokud se však léčba začne až v době, kdy je již typický křečový kašel rozvinutý, dojde k likvidaci bakterií (je to důležité hlavně pro další šíření infekce), ale nezmírní se průběh s typickým kašlem, který pacientovi způsobuje značné utrpení. Samozřejmě je důležitá úprava prostředí s čistým vzduchem a přiměřenou vlhkostí, zajištění kvalitní výživy a dostatku tekutin.

Černý kašel je stále přítomen

I v současné době patří černý kašel k nejčastěji se vyskytujícím infekčním onemocněním, na které v zemích třetího světa stále umírají tisíce dětí. Ročně se jím nakazí několik desítek milionů lidí. Černý kašel se však vždy vyskytoval i v zemích, kde se očkování provádí. Ovšem, ne v hrozivých epidemiích, ne u malých očkovaných dětí, ani ne ve vysokém počtu smrtelných případů. Objevuje se hlavně u mládeže, u níž už odolnost vůči chorobě, zajišťována vakcinací z raného dětského věku, vymizela. Pokud k onemocnění dojde, probíhá mírněji, dokonce bývá často nepoznané a léčené jako běžná infekce dýchacích cest, pravda, s delším průběhem. Právě tito jedinci jsou však zdrojem infekce pro lidi ve svém okolí. Nebezpečné je, pokud se stanou zdrojem onemocnění pro novorozence či malého kojence, které ještě nebylo očkováno, ani nemá dostatek protilátek přenesených od matky z nitroděložního života. "V takových případech onemocnění může probíhat velmi závažně, život ohrožující, proto by bylo vhodné, v rámci přeočkování proti tetanu, očkovat proti černému kašli už mladé ženy ve fertilním věku, aby měly dostatek protilátek i pro své budoucí dítě.

Co mohou dělat rodiče

  • pokud vaše dítě mladší šesti měsíců kašle, navštivte lékaře, který určí závažnost onemocnění
  • pokud děťátku při kašli zmodrají rty, má křeče, lékaře volejte okamžitě
  • pravidelně větrejte, přiměřeně zvlhčujte vzduch v místnosti
  • v žádném případě v blízkosti nemocného dítěte nekuřte (nejvhodnější je, pokud u dítěte nekouříte nikdy!)
  • nabízejte nemocnému dostatek tekutin
  • výživnou stravu (jemná, nedráždivá, kašovitá jídla)
  • pokud neumíte malému dítěti pomocipři uvolnění hlenů poproste o radu pediatra
  • u větších dětí vyzvedněte podložku lůžka téměř do sedavé polohy
  • snažte se udržet klidné chování, dítě je samo zmatené a bolavé, potřebuje ve vás najít dvojnásobnou oporu
  • dbejte o zajištění očkování dítěte nejen v raném věku, ale i v pozdějším období, zejména ve třinácti letech
  • očkování je vhodné i u dospělých osob, kdy je součastí vakcíny proti tetanu, ale nehradí ho zdravotní pojišťovna
     
Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články