Francouzské tlaky na pozitivní nakloněné lavičce

Cvik z nadpisu představuje kombinaci výhod klasického francouzského tlaku a tricepsových tlaků vsedě nebo vestoje.

Francouzský tlak lze označit za vynikající objemový cvik na tříhlavý sval paže. Ten se skládá ze tří hlav - vnitřní, vnější a dlouhé hlavy. Kromě tohoto svalu, který prakticky zakrývá celou zadní část paže, se pohybu účastní i sval loketní. Ve srovnání s tricepsy se jedná o nepatrný, drobný sval, který se ani pravidelným cvičením velmi "nezviditelní".

Podle polohy v níž se francouzské tlaky, resp. vypínání v loktech provádí, se na těle zapojují i tzv.. stabilizační svaly. U klasického francouzského tlaku, kde je cvičenec na rovné lavičce, se výrazně jako stabilizační svaly použije svalstvo ramen. Je to asi největší rozdíl mezi francouzskými tlaky na rovné a na šikmé lavičce. Pokud chceme na rovné lavičce použít větší zátěž (odpovídající objemovému cviku), budou kromě tricepsu výrazně zatěžována i ramena. Při využití pozitivně nakloněné lavičky se sklonem opěrky asi 40 stupňů, se však dá tento problém výrazně eliminovat.

 

Provedení:

Připravte si lavičku a nakloňte opěradlo o zhruba 35-40 stupňů. Uchopte ezetu (tyč) nadhmatem úzkým úchopem a lehněte si na lavičku. Záda, jakož i hlava, zůstanou během celého cvičení opřené o opěrku. Nohy pomáhají udržet stabilní polohu a jsou opřeny o zem asi na šířku ramen (nebo o něco širší). Zvedanou činku do předpažení zvedejte tak, aby byly paže propnuty kolmo na podložku. Tuto polohu, která je znázorněna na prvním obrázku lze označit za startovní - úvodní.

Začněte ohýbat ruce v loketních kloubech tak, aby závaží klesalo po obloukové dráze směrem dolů. Lokty by po celou dobu měly směřovat nahoru a nadloktí by se nemělo v důsledku přehnané zátěže rozcházet do stran. Lokty musí zůstat fixovány a nadloktí kolmo na podložku!

Pokud jsou již paže v loktech pokrčené a střed tyče se již prakticky dotýká čela (vlasů), změňte pohyb a začněte návrat činky zpět do startovní pozice. Horní krajní poloha je u konce až po úplném propnutí loktů. V této poloze na vteřinu vydržte, aby došlo k výraznějšímu procítění tricepsů.

 

Dýchání:

Když se činka pohybuje dolů, resp. do začátku vytlačování je nádech. V průběhu nejtěžšího momentu protlačování je dech zadržen a po překonání tohoto bodu následuje výdech.

 

Chyby:

Nepřiměřená zátěž a z toho pramenící další chyby.

Nesprávná, resp. nestálá poloha loktů a nadloktí - nadloktí nejsou rovnoběžně a nejsou kolmé na podložku.

Nedopínání loktů v horní poloze.

Trhané pohyby, nebo jakákoli forma cheatingu

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus