Kliky na bradlech

Kliky na bradlech bývají zařazovány do posilovacího tréninku z několika důvodů. Při práci se zapojuje především spodní a vnější část prsních svalů, ale také tříhlavý sval paže (triceps) a deltový sval. Cvik tak najde své místo například jako doplňkový prostředek pro zvýšení výkonu v bench pressu, stejně jako cvičení na rozvoj tricepsu.


Hlavní rozdíl od klasických "strojních" cvičení je v tom, že člověk nezvedá závaží, ale pracuje s váhou vlastního těla. Tato skutečnost může dělat problémy u začátečníků a lidí s horší relativní silou. Cvik v podobě jak ho vidíte na přiložených obrázcích, lze doporučit asi jen zkušenějším cvičencům. Pro ty, kterým cvičení již přestane dělat problémy, může být zátěž těla doplněna o kotouč připevněn na pás. Pokud do této skupiny lidí nepatříte, a cvičení je příliš namáhavé i při práci s vlastní tělesnou hmotností, podložte si pod nohy lavičku, nebo jiný vhodně vysoký předmět a pomáhejte si nohama. Ještě lepší řešení je poprosit někoho o pomoc. Pomáhající podkládá své spojené ruce pod vaše pokrčené nohy a v případě, že to budete potřebovat se o ně budete moci opřít.

 

Provedení:

Výchozí polohou je vzpor na bradlech (obr. 1). Trup je vzpřímený a pohled směřuje vpřed. Pokud jsou cílem cvičení prsní svaly, doporučuje se větší předklon trupu a v tomto případě je i hlava v mírném předklonu. Pokud je cílem tříhlavý sval ramena, trup zůstává během celého cvičení vzpřímený. Lokty jsou rovnoběžně s tělem a měly by tak zůstat během celého cvičení (zapojení tricepsu) Nohy jsou pokrčené a doporučuje se je překřížit. Pomalým kontrolovaným pohybem se dostanete do nejnižší polohy a bez přerušení se vracejte zpět do vzporu na bradlech. Pohyb dolů je pomalejší (aby se předešlo zranění ramen), směrem nahoru dynamičtější.

I když budete chtít cvik zaměřit na prsní svaly, nedoporučuje se před ním zařazovat namáhavé cvičení na triceps, protože jeho síla a unavenost budou do značné míry limitujícím faktorem.

 

Dýchání:

Při spouštění do kliku je nádech a při dokončování pohybu v horní poloze výdech.

 

Chyby:

Nejčastější chybou jsou trhavé pohyby nohou a trupu. Pokud si takto všemožně musíte pomáhat, cvičte raději s dopomocí.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus