Celulitida

Celulitida, nebo tzv. pomerančová kůže, je mnohými označována za civilizační onemocnění, jinými "jen" za nepříjemný estetický problém. Jak se na mnoha místech můžeme dočíst, je celulitida spojována s obezitou. Ačkoli kila navíc k celulitidě dopomoci mohou, neubrání se jí ani mnohé štíhlé a sportující ženy.

Příčiny vzniku celulitidy jsou vysvětlovány různě, přičemž se nejčastěji uvádí spojitost s ukládáním tuku v podkoží a neodplavovaním zplodin látkové výměny. Navenek vzniklé hrbolky nejsou jen výsledkem ukládání přebytečného tuku, ale jsou výsledkem změn v podkožní tkáni. Tuk se ukládá do neforemných hrudek, které tlačí na pokožku. Dochází ke stlačování vlásečnic a ke zhoršování prokrvení. Podkožní vazivo se tak bez dostatku živin postupně narušuje.

Celulitida postihuje především něžné pohlaví a to zejména v důsledku souhry několika faktorů jako jsou dědičnost, nadváha, ochablé vazivo, nesprávná životospráva, hormonální poruchy, špatný krevní a lymfatický oběh. Mezi rizikové faktory patří například i stres.

V poslední době se hodně hovoří o genetice a předurčenosti mít pomerančovou pokožku. Ve skutečnosti však nelze potvrdit, že by se celulitida dala zdědit. To, co člověk získává po svých předcích, je především typ postavy. Nejrizikovější skupinou žen jsou ty, které mají tzv. hruškovitý typ postavy. Pro takové tělo je typický úzký pas a široké boky. Tuk se ukládá především na bocích, pozadí a stehnech.

Dalším již zmíněným faktorem je vysoká hladina estrogenu. Do vlastností tohoto hormonu patří i ochabování tkáně a ukládání tukových buněk a jejich množení. Estrogeny blokují funkčnost vitamínu C a B12 a spalují kyselinu listovou. Celulitida ohrožuje dívky již od puberty, přičemž je spojitost s estrogenem zjevná. Celulitidou jsou sice ohroženy ženy každého věku, ale do nejvyšší rizikové skupiny patří dívky v pubertě, ženy po těhotenství, v menopauze a ženy užívající hormonální antikoncepci a hormonální léčbu.

Nesprávná životospráva může být dalším kamenem úrazu. Ukládání toxinů v těle a nedostatek potřebných minerálních látek a vitamínů jen podporuje efekt celulitidy. Mezi rizikové patří kofein a kouření, protože při nich dochází k zužování cév a tím ke zhoršenému prokrvení. Ve výživě je nutno klást větší důraz na méně černého čaje, kávy a méně soli. Potravin, na které by si žena měla dávat pozor, je tak moc, že snadno může nabýt dojmu, že by prakticky nemohla jíst vůbec nic! To však nemusí být pravda. Důraz je třeba věnovat pitnému režimu a rozumnému, obsahově vyváženému a pravidelnému stravování (5-6x denně).

Fenomén, který s výživou bezprostředně souvisí se nazývá jo-jo efekt. Různé druhy diet, při kterých dochází k rychlým úbytkům na váze s následným rychlým přibíráním, jsou asi to nejhorší, co může člověk udělat. V případě, že se žena rozhodne držet dietu, ta by měla být racionální a kaloricky méně drastická. Ideální úbytek na váze je asi do 1 kilogramu týdně.

Ačkoli celulitidu mohou mít i štíhlé, pohybově aktivní ženy, obezita je významným faktorem, který jí může dopomoci. Zatímco štíhlá žena se celulitidy bude zbavovat asi opravdu těžko, mnohým ženám, které jsou více při těle, postačí na její výrazné zmírnění prakticky jen zhubnout. Za vhodný prostředek lze označit sportování s důrazem na ty pohybové aktivity, u kterých intenzita umožní dostatečné zásobování těla kyslíkem, který je pro spalování tuků nezbytný. Sportováním nedochází pouze k úbytku tělesného tuku, ale také ke zpevňování tkáně a k zlepšení prokrvení.

Zlepšené prokrvení dopomáhá zásobovat postižené oblasti živinami a zbavovat je usazených toxinů. Sport však není jediným prostředkem, kterým je možné zlepšovat krevní cirkulaci. Do skupiny těchto prostředků patří i například pravidelná masáž.

V současném období prožívají velký rozmach různé "zázračné" krémy a gely proti celulitidě. Jejich obsah a zaměření, jakož i účinnost je rozmanitá, přičemž je třeba vyzdvihnout například zlepšení prokrvení a mobilizaci tukových buněk. To, co je jim naopak často vytýkáno, je fakt, že většinou působí jen povrchově, přičemž skutečný problém se skrývá mnohem hlouběji.

Co říct na závěr? Zázračný prostředek v boji s celulitidou neexistuje. Nelze odstranit, dá se však výrazně zmírnit. Na to však různé krémy stačit asi nebudou. To co opravdu může pomoci, je celková změna životního stylu, která se dotkne výživy, pohybové aktivity člověka a i pravidelné péče o postižené části těla.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Cvičení zachraňuje život, překonejte svoji lenost!

Kouření zabíjí, to ví snad každý. Ale, že pomalu zabíjí i nečinnost, to asi každého hned nenapadne. A je tomu...
více…

Dance jóga - cvičení pro všechny, kteří mají v těle rytmus

Dance jóga je originální druh pohybu. Jedná se o jógu, kterou dotváří tanec. Vznikla na základě spojení...
více…

Fitness a jak to bylo s historií sportovní kultury

Cvičení lidé milovali od pradávna. Jen jeho podoba se staletími měnila. A mění se i terminologie. Tak často...
více…

Cvičení chce správnou motivaci

Nechce se vám jít cvičit? Nejprve jste byli plní elánu, měli jste naplánovaná pravidelná cvičení a vše plynulo...
více…

Cvičení, které změní vaše tělo - bodystyling

Bodystyling - cvičení, které změní vaše tělo! Jedná se účinnou kombinaci aerobního cvičení se silovým. Stačí...
více…

Cvičení pro moderní lidi - antigravity jóga

Na jedné straně přibývá pasivních lidí, které tráví dlouhé hodiny u svých počítačů, ale také přibývá i...
více…

Cvičení pro ženy - formování zadečku

Důvody ke cvičení jsou různé. Muži chtějí adrenalin a pěknou postavu, ženy pěknou postavu a adrenalin zažívají...
více…

Hubnutí usnadní zrychlený bazální metabolismus

Mužské tělo obsahuje větší množství svalové hmoty, než tělo ženy. Zastoupení tuku je zase větší u žen. A to...
více…

Letecká akrobacie pro všechny - antigravity jóga

Chcete vyzkoušet orginální “houpání”? Tak potom zkuste antigravity jógu - tedy leteckou akrobacii ve speciální...
více…

Běh pomáhá odstraňovat tukové polštáře na břiše

Chcete mít krásné bříško bez tukových polštářů? Může vám k tomu pomoci běh! Ale samotný běh nestačí,...
více…