Cviky na krční páteř - úvod (1.část)

Bolest hlavy, šíje a krku. To jsou nejčastější problémy, které mohou být zapříčiněny právě krční páteří. Proč problém vzniká? Možná právě teď, když čtete tyto řádky, se nejběžnější chyby dopouštíte. Nejčastější příčinou vzniku obtíží je dlouhé držení hlavy a tedy i krku v nesprávné poloze (např. předklon nebo záklon).

Například sezení za monitorem často nutí k předklonu. Hlava nezůstává v jedné ose se zbytkem páteře. Posouvá se blíže k monitoru a dostává se do předklonu (předsun hlavy).

Na této poloze by nebylo nic špatného. Svaly šíje a krku jsou dostatečně silné a hlavu udrží. Pokud se však poloha nemění a v práci trávíte v podobném postavení mnoho hodin denně, máte problém.

Námaha, kterou musí svaly dennodenně vykonávat, je velmi velká. Svaly nemění svou délku a jsou v neustálém napětí. Výsledkem je zvýšení svalového tonusu ve svalech krku a šíje. Není výjimkou, že tato bolest proráží z krku dále do hlavy, případně do končetin.

Mezi další příčiny problémů s krkem patří časté záklony hlavy. Je třeba si opět uvědomit, že hlava je relativně těžká a svaly to pocítí. Problém může nastat i při spánku na břiše s nevhodným polštářem.
Ze sportů je potřeba dát pozor např. na plavání - plavecký způsob prsa. Zde opět dochází k prohýbání v krku. Tento plavecký způsob proto není velmi vhodný pro lidi s hyperlordózou.

Zejména ženy se často rozhodnou, že začnou plavat pro zdraví. Chodí trénovat pravidelně a dokáží prsa plavat i hodinu bez přestávky. Hlavu často ani nechtějí ponořit – hlava ční jako periskop nad vodou a krk hodinu bez změny v záklonu. Pokud se k tomu přidá dennodenní práce za počítačem, není překvapením, pokud vznikne bolestivý problém.

Pokud je člověk pod častým psychickým stresem v práci, projeví se to i na svalech. Mezi duševním a fyzickým napětím je vzájemný vztah.

Psychický stres se umí přenášet na svaly. Svaly šíje tuhnou, dostavují se bolesti a člověk se nedokáže soustředit na práci. Je dobré vědět, že podobná spojitost je i opačným směrem. Pokud vám například někdo namasíruje šíji (trapézový sval), mělo by se dostavit nejen svalové uvolnění, ale i osvěžení mysli.

Jak dosáhnout zmírnění nebo odstranění problémů s krční páteří? Základem by mělo být uvolňovací cvičení na tuto oblast. Pomoci by měly pohyby (cviky) hlavy a ramen. Pohyb nesmí být veden rychle, silou a násilně.

Cílem by se mělo stát celkové uvolnění. Při dosažení krajní polohy přichází často i bolest. Vyhněte se jí. Cvičení musí zůstat nenásilné. V opačném případě riskujeme, že si více ublížíme než pomůžeme. Pokud se vyvine velký odpor, zapojíme navíc i nežádoucí svaly.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus