Například sezení za monitorem často nutí k předklonu. Hlava nezůstává v jedné ose se zbytkem páteře. Posouvá se blíže k monitoru a dostává se do předklonu (předsun hlavy).
Na této poloze by nebylo nic špatného. Svaly šíje a krku jsou dostatečně silné a hlavu udrží. Pokud se však poloha nemění a v práci trávíte v podobném postavení mnoho hodin denně, máte problém.
Námaha, kterou musí svaly dennodenně vykonávat, je velmi velká. Svaly nemění svou délku a jsou v neustálém napětí. Výsledkem je zvýšení svalového tonusu ve svalech krku a šíje. Není výjimkou, že tato bolest proráží z krku dále do hlavy, případně do končetin.
Mezi další příčiny problémů s krkem patří časté záklony hlavy. Je třeba si opět uvědomit, že hlava je relativně těžká a svaly to pocítí. Problém může nastat i při spánku na břiše s nevhodným polštářem.
Ze sportů je potřeba dát pozor např. na plavání - plavecký způsob prsa. Zde opět dochází k prohýbání v krku. Tento plavecký způsob proto není velmi vhodný pro lidi s hyperlordózou.
Zejména ženy se často rozhodnou, že začnou plavat pro zdraví. Chodí trénovat pravidelně a dokáží prsa plavat i hodinu bez přestávky. Hlavu často ani nechtějí ponořit – hlava ční jako periskop nad vodou a krk hodinu bez změny v záklonu. Pokud se k tomu přidá dennodenní práce za počítačem, není překvapením, pokud vznikne bolestivý problém.
Pokud je člověk pod častým psychickým stresem v práci, projeví se to i na svalech. Mezi duševním a fyzickým napětím je vzájemný vztah.
Psychický stres se umí přenášet na svaly. Svaly šíje tuhnou, dostavují se bolesti a člověk se nedokáže soustředit na práci. Je dobré vědět, že podobná spojitost je i opačným směrem. Pokud vám například někdo namasíruje šíji (trapézový sval), mělo by se dostavit nejen svalové uvolnění, ale i osvěžení mysli.
Jak dosáhnout zmírnění nebo odstranění problémů s krční páteří? Základem by mělo být uvolňovací cvičení na tuto oblast. Pomoci by měly pohyby (cviky) hlavy a ramen. Pohyb nesmí být veden rychle, silou a násilně.
Cílem by se mělo stát celkové uvolnění. Při dosažení krajní polohy přichází často i bolest. Vyhněte se jí. Cvičení musí zůstat nenásilné. V opačném případě riskujeme, že si více ublížíme než pomůžeme. Pokud se vyvine velký odpor, zapojíme navíc i nežádoucí svaly.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu