První příznaky se mohou projevit již pár hodin po příjezdu do vysokohorského prostředí. Pokud byste se vybrali lyžování za mořem a spojili tak několikahodinový let s vyšší nadmořskou výškou, příznaky to urychlí.
V prvních dnech budete pociťovat zvláštní bolesti hlavy, závratě, celkovou slabost organismu, bolesti ve svalech, vyčerpanost, nespavost, bušení srdce, nechuť k jídlu, zrychlené dýchání. Také se vyskytuje tzv. výšková euforie, která má za následek podceňování nebezpečí, přeceňování vlastních sil, čili zvyšuje riziko úrazu.
Pokud přicházíte do vyšší nadmořské výšky už nemocní nebo trpíte různými chronickými nemocemi, jste po úrazu, váš stav se pod tímto vlivem může zhoršit. (Nikdy nelétejte lyžovat za moře do extrémních výšek, pokud vám doma diagnostikují chronický zánět slepého střeva.
V tomto prostředí se snižuje atmosférický tlak, což způsobuje zhoršenou dodávku kyslíku organismu (hypoxie). Klesá teplota, vlhkost a hustota vzduchu a zintenzivňuje se sluneční záření. Schopnost krve vázat a přenášet kyslík se snižuje. Nepomůže nám ani zrychlené nebo prohloubené dýchání, abychom si udrželi normální koncentraci kyslíku v krvi.
Tento stav se nesmí nikdy podceňovat a při přetrvávání příznaků nebo jejich zhoršení je nutné sestoupit do nižší nadmořské výšky a vyhledat lékařskou pomoc. Častokrát pomůže, pokud budete moci spát v nižší nadmořské výšce.
Pokud nemáme čas na postupnou aklimatizaci, je nutné dodržovat dostatečný pitný režim 3-4 litry, nepřehánět to s alkoholem! Také různá narkotika mohou mít zvýšený účinek (nikotin), vyvarovat se nadměrnému slunečnímu záření.
Vybaveni spoustou informací a krémem na opalování si klidně užívejte nádherný zimní čas.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu