Hrudní kyfóza - kulatá záda
Hrudní kyfóza patří mezi nejčastější odchylky páteře. Spolu s (hyper) lordózou spadá mezi tzv. přede-zadní odchylky zad. Poruchy držení těla jsou velmi rozšířené. Je však velmi smutné, že pokud někdo takovou chybu držení těla má, nesnaží se to změnit. Člověk se s tím jednoduše smíří a bere to jako smutnou samozřejmost. Převládá totiž všeobecná nevědomost, že se s tím nic nedá dělat.
Hrudní kyfózu má každý zdravý člověk. Patří k přirozenému a zdravému držení těla. Takové zakřivení má své opodstatnění a funkci. Přirozené zakřivení páteře pomáhá tlumit nárazy, které na tělo a záda působí. Za nezdravá se považují jak kulatá záda, tak i velmi rovná.
Rovný hřbet neplní dostatečně tlumící funkci. Otřesy tak mohou představovat pro zdraví vážné riziko.
Při kulatých zádech je naopak zakřivení páteře v oblasti hrudníku velmi velké = kyfotické držení těla. Navenek se to projevuje jako kulatá záda.
Jaké jsou příznaky kulatých zad?
Hrudní kyfóza má i estetický rozměr a rozpozná se snadno jako permanentní hrbení se, resp. hrb. Mezi další příznaky v držení těla patří zploštělý hrudník, odstávající lopatky, hlava v předklonu, ramena posunutá vpřed.
Jaké jsou důsledky kulatých zad?
Důsledkem, který bude brán asi nejvíce na vědomí, je bolest. Hrudní kyfóza vzniká a prohlubuje se přibližně mezi 6 - 8 hrudním obratlem. Tomu místu budou odpovídat i nepříjemné pocity a pobolívání.
V těžkých případech mohou probíhat v těle negativní změny. Hrudní koš představuje pevně vymezený prostor pro některé vnitřní orgány. Pokud se výrazně změní tvar páteře, má to vliv i na pozici hrudního koše. Spolu s ním se tak mění i uspořádání jeho obsahu, tj. vnitřních orgánů.
Jak hrbení odstranit?
Při nesprávném držení těla - zvětšené kyfóze, je možné výchilku vidět pouhým okem. Pokud se někdo hrbí, většinou nepomůže slovní upozornění: "narovnej se"! Ano, pokud na správnou polohu těla bude neustále myslet, zůstane vzpřímený. To se však nedá! Jakmile se myslí ponoří do práce, učení, nebo jiné činnosti, vrátí se i nezdravé držení těla.
Aby se na polohu nemuselo myslet, začaly se objevovat pomůcky, které to dělají za vás - tzv. pajonček. Pokud se člověk hrbí, přístroj začne vibrovat nebo pípat a upozorní tak na nesprávnou polohu trupu. Bohužel žádný takový přístroj dlouhodobě nepomůže. Cílem by mělo totiž být, aby se člověk nehrbil. Bez této pomůcky se kulatá záda začnou objevovat znovu. Je to logické! Nebyla odstraněna primární příčina, proč se člověk hrbí.
Proč se hrbím?
Důvodů vzniku kulatých zad je velmi mnoho. Mezi nejčastější patří:
dlouhé sezení a nedostatek vhodných posilovacích cvičení a strečinku
hormonální nerovnováha během puberty
dědičnost
vrozená tvarová odchylka stavby obratlů
Nejčastěji se kulatá záda objevují již ve "školních lavicích". Dítě je ve vývoji a je nuceno dlouho sedět. Při rychlém růstu často nedokážou svaly zad držet tempo. Prodlužují se a často i ochabují. Výsledkem je postupné hrbení se.
Dokud je člověk mladý, páteř je pružná a její poloha nezpůsobuje zdravotní potíže. V 15 - 17 roku života si však začíná "pamatovat" si svou polohu.
V mladém věku lze dosáhnout výsledku (nápravy) mnohem snadněji a rychleji. Pokud se kyfotické držení těla vědomě neupravuje, může se změnit do deformity. Znamená to, že poloha se stane pevnou a zdravotní cvičení budou mít postupně mnohem menší účinek.
Při deformitě již na rentgenových snímcích lze spatřovat také změny ve tvaru obratlů. Na místech velkého ohnutí se "obrušují" a začínají tzv. klínovatět. Takové změny jsou již trvalé a cvičení na ně již nemá vliv.
Jaké cvičení je vhodné pro zmírnění nebo odstranění kulatých zad?
To, co způsobuje hrbení, je především ochablé, dlouhé zádové svalstvo a pozkracované prsní svaly. Výběr cvičení by se proto měl ubírat tímto směrem.
V případě, že máte sedavé zaměstnání, dokáží být velkým pomocníkem míče:)