Když snaha o zdraví ničí zdraví - Orthorexia nervosa
Ortorexie, jako typ poruchy stravování, vznikla paradoxně ruku v ruce se snahou o zdravý životní styl. Projevuje se posedlostí ve snaze žít co nejzdravěji. Veškeré úsilí lidí, postižených touto poruchou, směřuje pouze k jedinému cíli - žít co nejzdravěji.
Slovo ortorexie pochází z řeckého "orthos", což znamená správné a "orexis" což znamená chuť. Lidé postižení ortorexií si vytvářejí svá vlastní specifická pravidla stravování. Otázka stravování zabírá většinu jejich času. Vypracovávají si vlastní stravovací postupy a přesně plánují co, kdy, s čím a jak upravené snědí. Mnozí z nich si nosí s sebou své vlastní potraviny, aby se nestalo, že budou muset sáhnout po něčem "špatném", což nebylo v plánu. Z potravin, o kterých se rozhodli, že jsou nevhodné, mají panický strach a absolutně je odmítají.
Lidé trpící touto poruchou se většinou vyznačují vysokým sebevědomím, protože jsou přesvědčeni o tom, že dokázali něco, na co ostatní nemají dost síly a sebeovládání.
Pokud se stane, že tito lidé snědí něco ze seznamu zakázaných potravin, cítí vinu a často se za to trestají například větším omezením potravy nebo dokonce hladovkou. V těchto rysech připomíná tato poruchy jiné poruchy příjmu potravy, jako jsou anorexie či bulimie. Rozdíl mezi nimi však spočívá v tom, že anorektici a bulimici se zajímají o množství potravy, zatímco ortorektici o její kvalitu.
Jediná možnost, jak se zdravě stravovat a nespadnout do neustálého kolotoče uvažování co můžu a co ne, je umírněnost. Změny ve výběru potravin by měly být realizovány postupně a takovým způsobem, který vyhovuje životnímu stylu a příliš člověka v běžném životě neomezuje. Zdravější stravování má mít pozitivní vliv na zdraví, aniž by omezovalo příjemné pocity z vlastního jídla nebo negativně ovlivňovalo vztahy s okolím.
V případě, pokud chcete zjistit, zda nejsou vaše snahy o zdravé stravování přehnané a nejste ohroženi ortorexií, můžete si udělat tzv.
Bratmanův test:
Trávíte více než 3 hodiny denně přemýšlením o své stravě?
Plánujete si pokrmy na několik dní dopředu?
Je pro vás nutriční hodnota vašich pokrmů důležitější než potěšení z vlastního jídla?
Snížila se kvalita vašeho života se zvyšováním kvality vašeho stravování?
Stali jste se postupem času na sebe přísnější?
Zvýšilo zdravější stravování vaši sebeúctu?
Vyloučili jste ze svého jídelníčku své oblíbené pokrmy a nahradili je "správnými"?
Působí vám vaše dieta potíže při stravování mimo domov nebo ve styku s rodinou a přáteli?
Máte pocit viny, když svou dietu porušíte?
Cítíte vlastní uspokojení, když se stravujete zdravě?
Pokud jste kladně odpověděli na 4 až 5 otázek, doporučujeme vám zvolnit tempo. Pokud jste odpověděli kladně na všechny otázky, pravděpodobně se ortorexie týká i vás.