Kolenní klouby vs. sport

S bolestí kolenních kloubů se setkává vysoké procento sportovců, ať již profesionálních, amatérských nebo rekreačních. Bolest kolen se často považuje za nezbytný průvodní jev vyskytující se u lidí dlouhodobě a pravidelně se věnujících určitému typu pohybové aktivity. Nemusí tomu však být nezbytně.

Mezi aktivity nejvíce zatěžující kolenní klouby patří nadměrné namáhání kolenních vazů, a to hlavně při posilovacích cvičeních jako hluboký dřep a leg press a také při sportech, kde se často vyskytují náhlá zastavení, změny směru běhu, rychlé starty, skoky a prudké dopady či nárazy. Takovými sporty jsou například basketbal, tenis nebo fotbal.

Skoky vyvíjejí zátěž na klouby až do trojnásobku tělesné hmotnosti sportovce, což podstatně zvyšuje míru rizika vzniku zranění. Obecně je možné říci, že plyometrické cviky (druh skoků) jsou pro kolena největší zátěží.

Často se v různých zdrojích uvádí, že jogging nepříznivě působí na kolenní klouby a způsobuje artritidu. Není tomu však zcela tak. Jogging v pravém slova smyslu, tedy pomalý běh na kratší vzdálenosti, dokonce pomáhá posilovat kosti a působí jako prevence před zánětem kloubů, tedy osteoartritidou. Přesto, že jogging vypadá jako jednoduchá záležitost, i zde platí jistá pravidla. Před zahájením tréninku by se měl proto každý cvičenec seznámit se správnou technikou. V první řadě je důležité vyhýbat se tvrdým povrchům jako je asfalt a také příliš nerovným terénům. Pokud však již trpíte problémy s kolenními klouby, na jogging byste měli zapomenout.

Mezi sporty šetrné k našim kloubům patří plavání. Při problémech s páteří se však vyhněte plaveckým způsobům motýlek a prsa. Z dalších aktivit je to především jízda na kole a rychlá chůze. Vhodný je rotoped a všechny eliptické přístroje.

K bolesti kolen nevede pouze jejich opotřebení, jak si mnozí myslí. Příčinou je často i náhle zranění, od něhož se odvíjejí následné bolesti při dané sportovní aktivitě. K zranění dochází nejčastěji během prudkého pohybu například při zvedání těžkých vah z podřepu, náhlých změnách pohybu nebo skocích. Nejčastější obětí se stává přední příčný vaz, vláknité vazivo, které spojuje koleno s kostmi bérce. Poškození tohoto vazu může vést až k nutnosti chirurgického zákroku.

K zranění se dá propracovat i dlouhodobým nesprávným zatěžováním kolenního kloubu. Taková zátěž se nazývá permanentní kloubový stres. Toto přetěžování ničí kloubní chrupavku a jiné měkké tkáně. Jejich opakujícím se drážděním vznikne nejprve mírná bolest, která může vyústit do seriózního zánětu.

Předejít zranění při dlouhodobém zatěžování kolenních kloubů u sportovců je možné například i prostřednictvím střídání cviků. Pro posilování to znamená obměňovat cviky zaměřené na konkrétní tělesnou partii. U kolenních kloubů - alternativní cviky na nohy. Důležité je samozřejmě dbát na správnou techniku a v případě pochybností se poradit s trenérem.

Cviky, jako jsou například dřepy s těžkými váhami, se nedoporučuje zařazovat do sestavy více než tři krát týdně, což zajistí kolenním kloubům a vazivu čas na regeneraci. Naopak leg press či extenze s malou zátěží naopak posilují kloubové vazivo a jsou vhodnými cviky i pro lidi s mírně narušenou funkcí kolenních kloubů.

Mezi doporučená preventivní opatření se řadí užívání výživových doplňků obsahujících kolagen, který zvlhčuje měkké kloubní tkáně a obnovuje jejich pružnost.

Navrátit již jednou poškozený kolenní kloub do původního stavu možné není, ale úplně upustit od sportovních aktivit je špatným řešením. Je třeba poslouchat vlastní tělo a zjistit, do jaké míry je možné klouby bez bolesti zatížit.
V případě pokud trpíte bolestmi kolenních kloubů, obraťte se na sportovního lékaře nebo fyzioterapeuta, který vám doporučí vhodný tréninkový program.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus