Zpravidla se objevují ve středním věku a bez léčby mají tendenci se zhoršovat. Při varixech menšího rozsahu můžeme hovořit o estetickém problému, ale při těžších stavech dochází k závažnějším komplikacím. Mohou se dostavit nepříjemné bodavé bolesti v lýtkovém svalstvu, vnímání únavy, tíže nohou, brnění a křeče.
Toto onemocnění postihuje zpravidla dolní končetiny. Systém žil na nohou můžeme rozdělit na žíly hloubkové a povrchové. Oba typy žil jsou vzájemně propojeny a při správném fungování umožňují průtok krve pouze jedním směrem (z povrchových přes hloubkové směrem k srdci). Hloubkové žíly tak odvádějí asi 90 procent veškeré krve. 10 procent zůstává na povrchových.
Co je příčinou vzniku křečových žil? Velký podíl na nich mají jednoznačně genetické předpoklady. Kromě nich jsou zde však i jiné faktory. Nedoporučuje se například dlouhodobé stání. Krev ze žil neodtéká, hromadí se v dolních končetinách a zapříčiňuje zvýšení tlaku na cévní stěnu. Podobný stav nastává například během těhotenství. Mezi další podpůrné faktory vzniku, resp. rozvoje křečových žil patří obezita, ploché nohy, nesprávná - malá obuv (hlavně s vysokým podpatkem), chybné držení těla s ochablou břišní stěnou, těžká fyzická zátěž a kouření.
Pokud máte předpoklady pro křečové žíly a rády byste sportovaly, vyhněte se cvičením, při nichž dochází k zvedání těžkých břemen, používání břišního lisu a přetlakovému dýchání. Při správně zvoleném sportování se může pohyb stát účinným prostředkem ke zlepšování tohoto zdravotního stavu. Při cvičení se využívá tzv. princip svalové pumpy. Svalové kontrakce (do určité míry) kompenzují tlak na cévní stěnu a střídavým stahováním a uvolňováním svalových skupin pomáhají návratu krve do srdce.
Vzhledem k negativním dopadům gravitace při návratu krve do srdce je výhodné cvičit ve vodorovné poloze. Ideálním cvičením je proto plavání. Použít se však dají samozřejmě i jiné sporty. Vhodná je například chůze, běh nebo jízda na kole. Intenzita musí být pochopitelně zvolena podle závažnosti onemocnění. Je na místě řídit se heslem, že všeho moc škodí. Při závažnějších a rozsáhlejších varixech je vhodné využívat gumové punčochy. Jsou účinné, ale často odmítány z estetických důvodů.
Využívání principu svalové pumpy, a tedy sportování pro zlepšování stavu křečových žil, nemusí být vždy prospěšné. Aby byla svalová pumpa účinná, nesmí při průtoku nic bránit. Při prodělaném zánětu hlubokých žil se odtok nezlepší a může dojít vlivem zvýšeného přívodu krve do svalů až k pocitům napětí a zvětšení otoků. Při těžkých onemocněních se doporučují jen lehké tělesné aktivity a jednoduché cvičení, jako chození po špičkách, cvičení na zpevnění břišního a pánevního svalstva.
Cvičení je pouze jedním z možných bojů s tímto onemocněním. Existují i jiné prostředky, jako například různé léky. Zatím nejúčinnější a nejtrvalejším metodou je chirurgický zákrok. Ale pokud máte silné genetické předpoklady, ani ten nemusí zabránit opětovnému objevení varixů.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu