Lordóza a Hyperlordóza

Lordóza patří do skupiny předozadních odchylek páteře. Tato vychýlení jsou přirozená a pro tělo důležitá, neboť splňují funkci tlumení otřesů. Pokud však úhel zakřivení příliš vzroste, může to způsobovat bolestivé problémy. V takovém případě se zakřivení již označuje jako hyperlordóza.

Na lidské páteři jsou dvě místa, kde hyperlordóza může vzniknout. Na krční páteři - krční hyperlordóza. Druhým mnohem častějším místem postižení je břišní část páteře (obratle L1-L5) - břišní hyperlordóza.
Hyperlordóza může být zapříčiněna zvýšeným sklonem pánve nebo vrozenou tvarovou odchylkou obratlů. Mnohem častějším důvodem vzniku hyperlordózy je však jiný důvod, kdy zvětšené prohnutí vzniká jako druhotný problém. Tělo si tak prostřednictvím hyperlordózy kompenzuje jiný problém těla. Mezi nejčastější takové příčiny patří např.. obezita, hrudní kyfóza nebo gravidita.

Jak hyperlordóza vzniká a co způsobuje bolest v bederní části páteře? Abych začal po pořádku, začnu od dětí. Ty mají páteř relativně pružnou. Ta se začíná zpevňovat a získávat svůj stálý tvar kolem dvanáctého roku života. Pokud má dítě již v tomto věku pozkracované svaly a nesprávné držení těla, může to mít postupně negativní dopad na jeho zdraví. Dochází k zafixování nesprávné polohy obratlů, což může postupně vést ke zdravotním problémům. V dospělosti na nesprávné držení těla často navazuje sedavé zaměstnání a zanedbávání cvičení a pohybu obecně. Svaly tak postupně tuhnou a ochabují.
Jak se oblouk - úhel v bederní části páteře zvětšuje a klesá její pružnost, narůstá i tlak na meziobratlové ploténky. Pokud je oblouk již opravdu velký a problém dlouhodobě neřešený, může nastat situace, že obratle začnou měnit svůj tvar. Na místech, kde je obratel utlačovaný a nemá potřebné místo, se začne zmenšovat - obrušovat. Obratel tak postupně získává tvar "klínu" (trojúhelníku). Pokud necháme dospět hyperlordózu až do takového stadia, léčení je mnohem těžší. Pokud je onemocnění způsobené "jen" pozkracovanými a ochablými svaly, dá se hodně napravit. Tvar obratlů však cvičením už se napravit nedá ...

Je třeba si také uvědomit, že zatímco jiné části těla mají oporu v podobě kostry, resp. kostí, v pase žádná taková velká opora neexistuje. Celou váhu horní části těla má na starosti břišní část páteře (obratle meziobratlové ploténky). To, co zdravému člověku účinně pomáhá, aby bederní obratle a ploténky netrpěly, jsou svaly trupu. Znamená to, že pokud se člověk věnuje jen svému sedavému zaměstnání a nevěnuje dostatečnou pozornost posilování a uvolňování svalstva, dříve či později začne pociťovat bolesti v kříži. Chyb se však často nedopouští jen nesportovci, ale i sportovci! Hodněkrát se stává, že zatímco velkým svalovým partiím věnujeme dostatečnou pozornost, drobné svaly v okolí páteře i samotné svaly trupu zůstanou zanedbávány.

Asi nejčastější chybou, se kterou se setkáváme, je intenzivní procvičování spodní části zad jako lék na jeho bolest. Zní to logicky. Pokud mě bolí záda, budu cvičit záda. Ve většině případů to však od bolesti nepomůže, ale naopak hyperlordózu může zhoršit. To, co však nejčastěji způsobuje problémy, je ochablá břišní stěna a ztuhlé zádové svalstvo v okolí beder.
Pro lepší pochopení uvedu příklad. Představte si, že tělo je pružná hůl a do obou stran ohýbaná dvěma "strunami": 1. břišní svaly a 2. zádové svaly. Pokud budou břišní svaly ochablé a nedostatečně napnuté, ty na opačné straně budou ohýbat hůl (páteř) na svou stranu mnohem výrazněji. To nejlepší co můžeme tedy v takovém okamžiku udělat, je posílit břišní svaly a vhodnými uvolňovací cviky natahovat ztuhlá a pozkracovaná záda. Jak se říká, všechno se vším souvisí, a proto bolest kříže nekončí u ochablého břicha. Častou příčinou je postahovaná zadní strana stehen (dvouhlavý sval stehna) a naopak ochablé hýžďové svalstvo a přední strana stehen (čtyřhlavý sval stehna). Je proto důležité věnovat pozornost i těmto partiím.

Na závěr bych chtěl dodat, že zejména u obézních lidí je třeba odstranit primární příčinu hyperlordózy, která vzniká až druhotně, jako kompenzace nadváhy - velké břicho nutí jeho majitele nezdravě prohýbat záda. Podobný problém mají i nastávající maminky, ale zatímco u nich primární příčina po porodu zmizí, obézním nepomůže nic jiného než zhubnout ...

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Krásná a štíhlá postava je výsledkem klidu u jídla

Štíhlá postava, přestože byla dána do vínku, nemusí zdobit svého majitele či majitelku věčně. A proto držení...
více…

Cvičení, do kterého se musíte nutit, vám nic pozitivního nepřinese!

Zdravý životní styl spojuje přirozený pohyb, vyváženou stravu, ale také pravidelné cvičení a pozitivní myšlení....
více…

Cvičení zachraňuje život, překonejte svoji lenost!

Kouření zabíjí, to ví snad každý. Ale, že pomalu zabíjí i nečinnost, to asi každého hned nenapadne. A je tomu...
více…

Dance jóga - cvičení pro všechny, kteří mají v těle rytmus

Dance jóga je originální druh pohybu. Jedná se o jógu, kterou dotváří tanec. Vznikla na základě spojení...
více…

Fitness a jak to bylo s historií sportovní kultury

Cvičení lidé milovali od pradávna. Jen jeho podoba se staletími měnila. A mění se i terminologie. Tak často...
více…

Cvičení chce správnou motivaci

Nechce se vám jít cvičit? Nejprve jste byli plní elánu, měli jste naplánovaná pravidelná cvičení a vše plynulo...
více…

Cvičení, které změní vaše tělo - bodystyling

Bodystyling - cvičení, které změní vaše tělo! Jedná se účinnou kombinaci aerobního cvičení se silovým. Stačí...
více…

Cvičení pro moderní lidi - antigravity jóga

Na jedné straně přibývá pasivních lidí, které tráví dlouhé hodiny u svých počítačů, ale také přibývá i...
více…

Cvičení pro ženy - formování zadečku

Důvody ke cvičení jsou různé. Muži chtějí adrenalin a pěknou postavu, ženy pěknou postavu a adrenalin zažívají...
více…

Hubnutí usnadní zrychlený bazální metabolismus

Mužské tělo obsahuje větší množství svalové hmoty, než tělo ženy. Zastoupení tuku je zase větší u žen. A to...
více…