Mononukleóza a sport

Mononukleóza je onemocnění virového původu. Na stránce věnované sportu nachází své místo zejména proto, že postihuje mladé lidi a dokáže ze sportu vyřadit na dlouhé měsíce!

O tomto onemocnění se většinou říká, že je to nemoc mladých lidí, "nemoc z líbání". Přenáší se především slinami. Infekce Epsteinovo-Barrovým virem, která je za mononukleózu odpovědná, nemusí být však výhradně způsobena líbáním. Protože se přenáší kapénkou, je možné ji získat i ve společnosti, pitím z jednoho poháru, z kolující cigarety, ale také například z vody (plovárna, sprchy a pod.). Pravděpodobnost nákazy je však malá.

Většina dospělé populace je již na EB virus imunní. V převážné míře je tato imunita dána překonaným onemocněním z dětství. Tělo si tak obranyschopnost (protilátky) uchovává a znovu už nemoc nepropukne. V ojedinělých případech, kdy je organismus zcela vyčerpán nebo je snížená imunita, se může objevit znovu. Nikdy však již v takové síle jako poprvé.

Pokud se mononukleóza projeví u dětí, má obvykle mírný průběh a odezní bez většího povšimnutí. Někteří lidé se virem nakazí ještě v dětství, ale ten se nemusí hned projevit. Propuknutí onemocnění se může dostavit až mnohem později, kdy je tělo vyčerpané a imunita oslabena. Pokud mononukleózu dostane mladý, dospívající nebo dospělý člověk, mohou být příznaky větší a léčba delší. Mononukleóza se projevuje jako angina se známými povlaky na mandlích.

 

Za nejčastější 4 příznaky patří:

Celková únava a slabost

Zvětšené lymfatické uzliny (především krční)

Teplota 38 - 40 stupňů Celsia (dostavuje se náhle a opět na čas ustoupí. Nejvyšší většinou bývá na večer.)

Zánět nosohltanu

 

Příznaky, jakož i délka léčby, jsou různé a závislé na konkrétním jedinci a věku. Mezi další příznaky, které se mohou, ale nemusí objevit při mononukleóze, patří nechutenství, bolest hlavy, zvětšení jater, zvětšení sleziny, otok očí atd..

Obvyklá léčba trvá asi 6 měsíců. Protože antibiotika na toto virové onemocnění neúčinkují, je pro vyléčení nejdůležitější klid a dieta. Pokud jsou obě tyto složky léčby dodržovány, může být léčba kratší (někdy i o polovinu). Zpravidla první 3-4 týdny toho člověk hodně naspí a potřebuje klid. Postupně se stav zlepšuje a důraz zůstává na zmíněné dietě. Tělesná aktivita je však vyloučena i nadále! Onemocnění napadá játra a krevní jaterní testy mohou vypadat jako výsledky alkoholika. I to je důvod, proč je třeba na delší čas na sportování zapomenout.

 

Jak by měla vypadat dieta?

Jídlo přijímat v menších porcích 5 krát denně.

Strava musí být lehká, aby co nejméně zatěžovala játra.

Obsahovat by měla celozrnné výrobky, libové kvalitní maso, nízkotučné sýry, zeleninu a ovoce.

Je důležité se vyhnout mastným jídlům (tukům) a přípravě smažených pokrmů. Jídlo by mělo být připravované "na vodě".

Z vitamínů je dobré přijímat béčko (na játra) a E (antioxidanty).

Vhodné je se vyhnout polotovarům, které obsahují přídatné látky - "éčka", což znamená zbytečné zatěžování jater. Dobré je tak kontrolovat obaly výrobků a hledat ty bez E kódů. Až tady si člověk uvědomí, že to už dnes není vůbec snadné ...

Nepřejídat se.

Káva, černý čaj, sladkosti. To jsou další všední věci, na které je dobré na čas zapomenout.

Vynechání alkoholu je absolutní samozřejmost!

 

Po vyléčení člověk nemá následky. Virus, stejně jako protilátky, v těle zůstávají. Člověk má v drtivé většině toto onemocnění jen jednou za život.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus