Posilování u diabetiků

Lidem s onemocněním diabetes nic nebrání věnovat se posilování, avšak je nezbytné, aby dodržovali několik důležitých zásad ...

Zásada č.1:

Před každým tréninkem je nutné změřit hladinu krevního cukru. Příliš vysoká nebo příliš nízká hladina cukru v krvi může být nebezpečná. V případě, že se nerovnováha vyskytne, je nezbytné učinit opatření ke stabilizaci a na chvíli odložit začátek tréninku. Optimální hladina cukru je 100 až 120 mg/100 ml.

 

Zásada č.2:

Necvičte ve špatně větrané nebo neklimatizované místnosti. Je v ní příliš vysoká teplota. Ideální teplota vzduchu by měla být mezi 21 - 24 º C. Teplota hraje velkou roli ve způsobu, jakým organismus dokáže přeměnit glukózu.

 

Zásada č.3:

Nezapomínejte na dostatek tekutin. Zásobování organismu vodou před, během i po tréninku je nezbytné k udržení stabilní tělesné teploty. Přílišné kolísání teploty může mít na cvičícího člověka s cukrovkou negativní dopad, neboť může rozhoupat hladinu cukru v krvi.

 

Zásada č.4:

Mějte vždy po ruce něco k zakousnutí. Stačí něco jednoduchého jako glukózové tablety nebo bonbóny a tyčinku. Jakmile budete cítit náznaky hypoglykémie, je velmi důležité, abyste měli u sebe něco k jídlu, co obsahuje rychlé jednoduché cukry. Symptomy hypoglykémie jsou především hlad, ztráta rovnováhy, bolest hlavy, zmatenost či podrážděnost. Pokud se vám to stane, snězte 2-3 glukózové bonbóny a o 10 minut později proteinovou tyčinku. Počkejte přibližně 15 minut, než se vám ustálí krevní cukr a můžete pokračovat ve cvičení. Pokud vám přesto cukr nestoupne nad úroveň 100 mg/100 ml, dále ve cvičení nepokračujte.

 

Zásada č.5:

Po každém cvičení si dopřejte vyvážené jídlo složené z komplexních sacharidů a kvalitních bílkovin. Udržíte si hladinu krevního cukru v normě a tělu dodáte vše, co po tréninku potřebuje. Obnoví se zásoby glykogenu ve svalových vláknech a zajistí dostatek aminokyselin nezbytných pro regeneraci organismu.

V případě, že máte cukrovku, víte, jak těžké je dodržovat správnou životosprávu. Nejdůležitější je disciplína a vnitřní přesvědčení o tom, že i navzdory této těžké chorobě můžete prožít plnohodnotný život. Ve vaší snaze vám může výrazně pomoci právě vhodná fyzická aktivita.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus