Sport a astma

Astma je stav, který ovlivňuje dýchací cesty a vyvolává stavy, které ztěžují dýchání. Mezi astmatické příznaky patří kašel, pískavý zvuk na průduškách, chrčení a lapání po dechu.

Jinak řečeno, astma je nemoc projevující se náhlými dýchavičnými stavy. Jelikož při sportu dochází k zvýšeným nárokům na dýchání, do nedávna se věřilo, že to nejlepší, co astmatik může udělat, je nesportovat. V současnosti už tento názor neobstojí. Zejména díky vývoji léčby a inhalačním lékům je dnes možné sportovat i s astmatem. Podmínkou však je správné dávkování sportovního zatížení a přijímaných léků. Za důležitou součást léčby a prevence vzniku astmatických stavů se přitom považuje, aby se sám pacient snažil pochopit, jak jeho organismus funguje a jak reaguje na zatížení.

O tom, že sportovat s astmatem se opravdu dá, přesvědčují široké řady profesionálních sportovců astmatiků. V této široké skupině nechybí ani olympionici. Na druhé straně někteří odborníci poukazují na fakt, že registrovaných astmatiků sportovců je více, než by jich ve skutečnosti mělo být. Důležitou roli přitom jistě asi hraje skutečnost, že většina léků na astma spadá do skupiny zakázaných dopingových látek, které dokáží pomoci zvýšit sportovní výkon i u zdravého sportovce.

Spouštěč astmatického záchvatu může být různý. Tyto stavy se mohou objevit po vdechnutí alergenu nebo po jeho požití v potravě. Alergenem může být pyl, plíseň, prach a pod. U sportovního zatížení jsou navíc drážděny dýchací cesty potřebou přijímat více kyslíku. Vdechováním studeného a suchého vzduchu dochází k vysoušení sliznice. Ta pak reaguje zvýšenou produkcí hlenu, dochází k jejímu otoku a může dojít až ke stavu, který nazýváme astmatem vyvolaným námahou.

Ať jste či nejste astmatik, je pro vás sportování prospěšné. Před výběrem aktivity je třeba dobře zvážit (spolu s lékařem) své možnosti. Asi nejlepší způsob, jak se vyhnout astmatickým komplikacím, je připravovat organismus na zátěž postupně. Před samotným zatížením je velmi vhodné zařadit strečink a činnost na rozehřátí. Stejné pravidlo postupného zatížení platí z dlouhodobého hlediska. Znamená to, že dávkování musí jít ruku v ruce se schopností organismu adaptovat se na zvyšující se intenzitu činnosti.

Asi za nejpřátelštější sport pro astmatiky se považuje plavání. Prostředí kolem vody je obklopeno vlhkým vzduchem, který pomáhá udržovat sliznici vlhkou a napomáhá zachytávat nečistoty ve vzduchu. I když je plavání považováno za nejvhodnější, nemusí být to pravé. Při výběru sportu je třeba zaprvé zohlednit, zda nás tato aktivita bude bavit nebo ne. Pokud vás bude bavit něco jiného, s klidným svědomím se tomu věnujte.

Mezi další sporty, které se považují za vhodné, patří i posilování. Pravidelným cvičením dochází ke zmírňování astmatických potíží. Svaly, které jsou v kondici, dokáží pracovat ekonomičtěji a potřebují pro stejnou činnost méně kyslíku než svaly netrénované a ochablé.
Chůze stejně jako plavání je také vhodná. Je však třeba vyhýbat se prostranstvím, kde je větší koncentrace alergenů. Člověk citlivý na pyl dá asi raději v jarních měsících přednost posilovně nebo tělocvičně. Sportovec citlivý naopak na prach upřednostní asi jiné alternativy než je zaprášená tělocvična.
Mezi další sporty vhodné pro astmatiky patří bruslení, běh, cyklistika, vodní sporty (kajak, kanoe a pod.), kickbox nebo i asi méně přístupný golf.
Vyhnout se je potřeba především potápění nebo horolezectví.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Dance jóga - cvičení pro všechny, kteří mají v těle rytmus

Dance jóga je originální druh pohybu. Jedná se o jógu, kterou dotváří tanec. Vznikla na základě spojení...
více…

Fitness a jak to bylo s historií sportovní kultury

Cvičení lidé milovali od pradávna. Jen jeho podoba se staletími měnila. A mění se i terminologie. Tak často...
více…

Cvičení chce správnou motivaci

Nechce se vám jít cvičit? Nejprve jste byli plní elánu, měli jste naplánovaná pravidelná cvičení a vše plynulo...
více…

Cvičení, které změní vaše tělo - bodystyling

Bodystyling - cvičení, které změní vaše tělo! Jedná se účinnou kombinaci aerobního cvičení se silovým. Stačí...
více…

Cvičení pro moderní lidi - antigravity jóga

Na jedné straně přibývá pasivních lidí, které tráví dlouhé hodiny u svých počítačů, ale také přibývá i...
více…

Cvičení pro ženy - formování zadečku

Důvody ke cvičení jsou různé. Muži chtějí adrenalin a pěknou postavu, ženy pěknou postavu a adrenalin zažívají...
více…

Hubnutí usnadní zrychlený bazální metabolismus

Mužské tělo obsahuje větší množství svalové hmoty, než tělo ženy. Zastoupení tuku je zase větší u žen. A to...
více…

Letecká akrobacie pro všechny - antigravity jóga

Chcete vyzkoušet orginální “houpání”? Tak potom zkuste antigravity jógu - tedy leteckou akrobacii ve speciální...
více…

Běh pomáhá odstraňovat tukové polštáře na břiše

Chcete mít krásné bříško bez tukových polštářů? Může vám k tomu pomoci běh! Ale samotný běh nestačí,...
více…

Cvičení ve skupině a jeho nesporné výhody

Nechce se vám cvičit, ale kamarádi vás nakonec na cvičení “dotáhnou”? Tak to je názorný příklad toho, že...
více…