Sport s diabetes 2. stupně

Vyskytuje se v dospělosti poměrně často ve starším věku. Vzniká hlavně u obézních lidí.

Zatímco člověk s 1. stupněm musí inzulín tělu dodávat, člověk s diabetes 2. stupně inzulín má, ale jeho buňky jsou vůči němu necitlivé - inzulínová rezistence. A jak může sport pomoci? Tato rezistence se po sportovní aktivitě sníží a pravidelným pohybem se dá odstranit úplně. Diabetes 2. stupně se většinou objeví až ve věku, kdy už člověk má i jiné zdravotní problémy. Je proto nezbytné při zahájení pohybu brát na ně ohled.

Většina diabetiků 2. stupně žije pohodlným, sedavým způsobem života se špatnými stravovacími návyky. Bude to asi těžké, ale je třeba to změnit! Nepomohou ani ty nejlepší rady, pokud to člověk sám nechce. Jako motivace by měl sloužit výsledek pravidelného sportování. Nejen že člověk zhubne, ale celkově zlepší fyzické a psychické zdraví - hezčí vzhled, zlepšení práce srdeční činnosti, zlepšení a ustálení hladiny krevního tlaku, zlepšení periferního prokrvení. Sníží se inzulinová rezistence a také klesnou i hodnoty cholesterolu. Sport tak přináší i snížení rizika pozdějších cévních komplikací.

Zpravidla však člověk sám sobě lže a klade si vymyšlené, nebo jen z části pravdivé překážky. I když člověk pracuje a má málo času, těch 30 minut pro zdraví si 3 krát týdně musí najít. Pokud jste již pevně rozhodnuti, čeká na vás to nejtěžší. Redukce tělesné hmotnosti. Nejdůležitější je volba sportovní aktivity. Výběr je individuální. Každého může bavit něco jiného a ne každému musí ze zdravotních příčin vyhovovat to či ono. Svůj výběr konzultujte se svým lékařem. Při hubnutí je třeba mít na paměti, že jakýkoli pohyb přispívá ke zvyšování výdeje energie a proto i pravidelné procházky mohou prospět. Nejvhodnější bude asi rychlá chůze, anebo u těch zdatnější pravidelné běhání. Pokud má člověk velkou nadváhu, resp. problém s klouby, ideální je plavání nebo kolo. Méně vhodná aktivita pro redukci hmotnosti je klasické posilování ve fitness-centrech. Ideální je sportovat denně, ale to asi nebude vyhovovat každému. Optimální intenzita je 3-4 krát týdně po 20-40 minut pohybu. Sportování 2 krát týdně je rozhodně lepší než nic, ale je vědecky dokázáno, že jeho efekt je výrazně nižší než při sportování 3 krát týdně.

Pravidla pro bezpečné sportování jsou podobná jako pro diabetiky 1. stupně. O svém pohybu se poraďte s lékařem. Podle rad lékaře a podle vlastního uvážení pak snižte dávku inzulínu nebo léků, přídavky sacharidů a samozřejmě přísně kontrolujte hladinu cukru. Další rizika vyplývají z přidružených chorob. Vlivem nadměrné, resp. nesprávné intenzity sportovního zatížení se mohou také objevit dosud skryté srdeční problémy.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus