Hypokrates popisoval výrazný protibolestivý účinek při zchlazení postiženého místa. V napoleonských válkách chirurgové popisovali, že končetiny zraněných vojáků mohly být amputovány s minimální bolestivostí a krvácením, pokud byly předtím obložené sněhem a ledem. Stejně byla popisována tzv. narkóza chladem - hypotermie. Od minulého století jsou známy lokálně protibolestivé vlastnosti chloridu ethylu, které se využívají hlavně ve sportovní medicíně při pohmožděninách. Odpařováním chloridu ethylu v místě jeho použití se snižuje teplota okolí od -5 do -20 ° C. O současné léčbě chladem můžeme mluvit od doby, kdy zkapalnili kyslík, kysličník uhličitý, dusík, vzduch a vodík a umožnili i průmyslovou produkci těchto chladicích kapalin.
V 70. letech našeho století se ve světě začala rodit koncepce kryoterapie. Pod tímto pojmem je třeba chápat stimulující povrchové používání kryogenické teploty - minus l00 ° C působící velmi krátce - 2 až 3 minuty pro vyvolání a fyziologické využití reakcí organismu na chlad, s cílem podporovat základní léčení a usnadnění léčení pohybem. Kryogenické - tedy nízké teploty - mohou být uplatněny místně na chorobné změny na kůži, kloubech nebo na celý organismus v kryokabinách a kryokomoře při mnoha onemocněních. Zavedení kryoterapie v praxi se připisuje Japonci Toshiro Yamauchimu a jeho kolektivu. V Evropě se po jeho uvedení v roce l98l začali léčbou chladem zabývat Němci a postupně Poláci. Postupně na dobrovolnících zkoumali krátkodobý vliv extrémně nízkých teplot při onemocnění pohybového aparátu.
V komplexním pojetí lze účinky kryoterapie rozdělit na léčebně - rehabilitační, regeneračně - rekondiční, preventivní a kosmetické.
Léčebně - rehabilitační efekt - reakcí na chlad, tedy působením hormonů, snížením vodivosti nervů a svalovým uvolněním dochází k výraznému snížení subjektivního pocitu bolesti, což představuje pozitivum zejména při léčbě postižení pohybového aparátu, revmatických onemocnění i zánětlivých onemocnění kloubů, stejně jako při korekci poúrazových stavů. Nejnovější výzkumy také ukazují, že zvýšená látková výměna podmiňuje dokonalejší redistribuci minerálů a vitamínů, což příznivě ovlivňuje pacienty trpící osteoporózou. O využívání kryoterapie v případě malých dětí se dosud mluvilo jen velmi opatrně, podle studií japonských odborníků je však termoregulační vývoj ukončen v druhém roce života, takže od tohoto období lze podle nich metodu léčby chladem aplikovat i na pacientech nejnižší věkové kategorie. Další příklad pochází z Polska, kde se kryoterapii podrobila větší skupina dětí postižených mozkovou obrnou. Jejich rehabilitace vedla ke zlepšení stability, k podpoře pohyblivosti, ke snížení agresivity a ke klidnějšímu spánku.
Regeneračně - rekondiční efekt - vylučování hormonů, zejména testosteronu, v průběhu kryoterapie je zajímavé zejména pro sportovce. Tento jev má totiž přímý vliv na růst svalové hmoty a na zvýšení výkonnosti při silovém a vytrvalostním tréninku. Působení nízkých teplot zároveň urychluje léčbu měkkých tkání a kloubů po úrazech (pohmoždění s krevním výronem, podvrtnutí), eliminuje krvácení, analgézii a otoky, omezuje riziko přetrénování a podporuje svalovou relaxaci i celkovou biologickou regeneraci.
Preventivní a kosmetický efekt - současné laboratorní výzkumy evidentně svědčí o tom, že kryoterapie působí pozitivně na imunitní systém a posiluje tak obranyschopnost organismu. Vytlačením tuku z buněk při jejich stažení chladem a jejich následujícím prokrvení se dosahují úspěchy i při úpravách celulitidy.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu