Netrénujete příliš mnoho?
Pokud si myslíte, že čím více času strávíte v posilovně, tím lepších výsledků dosáhnete, jste na omylu. Příliš dlouho trvající silový trénink vede k přetrénovanosti.
Přetrénovanost je nerovnováha mezi tréninkem a odpočinkem. Přidat si v poslední sérii několik kilo navíc nebo strávit o 15 minut více na kole je v pořádku, pokud po výkonu následuje dostatečná regenerace. Je třeba poslouchat své tělo.
Přetrénovanost vede k poklesu motivace vrátit se opět do tělocvičny.
Projevuje se především těmito příznaky:
únava
bolesti svalů
strnulost
podrážděnost
poruchy spánku
deprese
pokles aerobního výkonu a celkový pokles síly
zranění
Pokud máte pocit, že jste přetrénovaní, dejte si nějaký čas oddych. Mnoho sportovců se bojí pár dní vypadnout z plánu, protože si myslí, že jejich těžce nabytá úroveň výkonu prudce poklesne. Avšak každodenní zvedání činek bez adekvátní regenerace vás neudělá silnějšími. Během silového tréninku se na svalech vytvářejí mikrotrhlinky, jejichž zacelení trvá 48 až 72 hodin.
Zabránit přetrénovanosti je možné soustředěním se jen na výkon. Tedy snažit se koncentrovat trénink do kratších časových úseků, což výrazně zkrátí pobyt v tělocvičně při zachování kompletního tréninkového plánu. Důležitým prvkem je také užívat si samotnou svalovou práci, přečíst sval. Naučit se, kdy ještě můžete zabrat a kdy už ne. Vhodně zařadit do tréninku kardio, obměňovat jednotlivé cviky, tedy neupadnout do rutiny. Každý týden může být jinak orientovaný - na intenzitu, na vyšší váhu, frekvenci, odpočinek atd..
Jak již bylo zmíněno, je důležité naučit se poslouchat své tělo a neignorovat jednotlivé příznaky přetrénovanosti. Jen citlivý přístup k sobě samému přinese výsledky.