Obnova a regenerace
Vhodná strategie obnovy a regenerace organismu je nezbytná pro podávání optimálních sportovních výkonů a dosahování co nejlepších výsledků. Je třetím, ale neméně důležitým prvkem vedle samotného tréninku a účinné výživy.
Náročný trénink oslabuje imunitní systém. To může vést k různým menším onemocněním. Pokud se však jejich léčba zanedbá, mohou vést k závažnějším komplikacím. Podceňování regenerace tak může zmařit celý tréninkový plán. I v tomto případě je nejdůležitější prevence. V rámci prevence je třeba dbát zejména na tyto zásady:
Doplňování glykogenu
Kvalita a kvantita sacharidů obsažených ve stravě a nápojích by měla být prostředkem k pokrytí potřebného množství glykogenu ve svalech a v krvi. To má za následek zamezení výskytu únavového syndromu, potréninkové vyčerpanosti, závratí a bolestí hlavy, ospalosti a bolesti svalů. Doplnění sacharidů také připraví organismus na další zátěž.
Doplňování bílkovin
Dlouhodobá svalová zátěž uvádí organismus do katabolické fáze. Organismus si hledá materiál na svou obnovu a snaží se zregenerovat opotřebovaná svalová vlákna. Pokud nejsou z venku tělu dodány kvalitní bílkoviny v dostatečném množství, organismus začne spotřebovávat vlastní svaly, a tím pokrývat své potřeby na obnovu.
Doplňování elektrolytů
Při dlouhodobé zátěži přichází organismus spolu s tekutinami také o množství cenných prvků nezbytných pro jeho řádné fungování.
Dostatečný přísun základních elektrolytů jako sodík, magnézium, draslík, chlór a vápník jsou základem prevence svalové horečky, nevolnosti, dezorientace, bolesti hlavy, ospalosti či únavy.
Je také důležité vyhýbat se potravinám a nápojům, které mají diuretický účinek jako například kolové nápoje, káva, čaj či dokonce alkohol. Kromě toho, že působí močopudně, zabraňují také efektivní a rychlé hydrataci po výkonu.
K dalším nezbytným preventivním i následným krokům patří:
Odstraňování volných radikálů, které se do organismu dostanou z venku - znečištěné prostředí, potravinové přísady, či z vnitřku - výsledek působení stresu či intenzivního tréninku.
Doporučuje se zvýšený příjem vitaminu C a vitaminu E, beta-karotenu, selenu a zinku.
Odstraňování zánětu - opakovaná nepřiměřená svalová zátěž může vést k narušení měkkých tkání a svědění. Neřešení problému může vyústit do vážných poškození. Zánět způsobuje bolest a znemožňuje pohyb postižené oblasti.
Podpora imunitního systému - měsíce intenzivního tréninku a hlavní soutěžní sezóna vyžadují klást vysoký důraz na podporu imunitních funkcí a tedy doplňování všech vitamínů, minerálů a stopových prvků v optimálním množství.
Oddych - do tréninkového procesu je pro dosažení optimálních výsledků nezbytné zahrnout alespoň 8 hodinový pravidelný spánek, přičemž vědci doporučují usnout nejpozději do 22:30, protože spánek do půlnoci je pro regeneraci nejúčinnější.