Pozor na přetrénování
Kdo to nezažil? Asi každý. Zejména tvrdým vyznavačům "železné hry", jak je tvrdá dřina v posilovně nazývána, budeme tuto otázku asi zbytečně klást!
Stav přetrénování je velmi nepříjemný a nesmíme jej podceňovat. Projevuje se výraznou svalovou horečkou a zvýšením teploty těla. Tělo je ve stavu, kdy je oslabené a zranitelnější k vnějším vlivům. Můžeme říci, že je ve vyšší míře náchylné na různé nemoci, chřipkového či jiného charakteru.
Důvodem vzniku a zveřejnění tohoto článku je moje osobní zkušenost s tímto stavem. Tím chci varovat zejména začínající cvičence, aby si dávali na přetrénování velký pozor.
Na jednom tréninku nohou jsem překročil hranici únosnosti.
Začalo to už několik dní před samotným tréninkem nohou. Předcházely mu 3 tréninky na ostatní partie.
Během tohoto období mě trápilo mírně nachlazení, doprovázené bolestmi hlavy. Večer jsem si udělal řepíkový čaj, vzal léky proti bolesti v krku, zvýšil dávkování vitamínu C. Další den jsem se cítil fit.
Nic nebránilo tomu, abych si neodcvičil partie, které jsem již měl v plánu. Jenže ignorováním nachlazení jsem nechal tikat časovanou bombu, která měla zanedlouho vybuchnout.
Den před tréninkem nohou jsem trénoval různé kopy a dělal náročnější strečinkové cvičení na protažení hamstringů a šlach. Nechtěně jsem si při jednom kopu mírně natáhl hamstringy. Byla to nepatrná bolest. Nevěnoval jsem jí velkou pozornost.
V samotný den tréninku nohou jsem stále pociťoval v dvojhlavém svalu malé napětí. Dal jsem si strečink a myslel, že to bude v pořádku. Namlouval jsem si, že to nic není. Projevila se zde moje tvrdohlavost a namísto toho, abych si dal lehký trénink, jsem se pustil do tvrdého.
Následky na sebe nenechaly dlouho čekat. Již krátce po příchodu domů z posilovny se mě zmocnila velká únava doprovázená žaludeční nevolností. Na večer se dostavila nevídaná svalovice a zvýšená teplota. Tehdy jsem už věděl, že jsem to přehnal a bude špatně. Obavy se potvrdily, jenže už bylo příliš pozdě.
Další den jsem se nedokázal postavit z postele a sotva jsem chodil. S pravou nohou, kde jsem měl natažené hamstringy, jsem jen s těžkostí stoupal na zem. Takže výsledek: 2 dny jsem kulhal, každým krokem překonával otřesnou bolest a měl teplotu.
Aby toho ale nebylo dost, můj organismus ještě postihla střevní viróza. Naštěstí tělo a imunita se rychle vzpamatovaly. Bylo tomu pravděpodobně tak jen díky rokům, během kterých si tělo zvykalo na tréninky a potřebné zotavení po nich. Ale příště to už tak nemusí být.
Co z toho všeho vyplývá?
Jasné ponaučení a ne zbytečné riskování!
Řiďte se radami:
Pokud tělo potřebuje odpočinek, dopřejte mu ho.
Pokud cítíte nachlazení a jiné nepříznivé příznaky, trénink odložte.
Pokud cítíte mírnou svalovici či napětí ve svalu, odcvičte si ho zlehka, případně nechoďte vůbec do posilovny.
Přestože se cítíme relativně dobře, musíme si uvědomit, že naše tělo není stroj. Samotná hranice mezi intenzivním tréninkem a přetrénováním (přetížením) je i pro zcela zdravé tělo velmi tenká! Proto je třeba hlas těla poslouchat a varování nebrat na lehkou váhu. Ignorování může být trpkým ponaučením.
Trénujte tvrdě, ale s rozumem! Nepřeceňujte své síly, protože se k vám vaše snaha obrátí zády!