Přetrénovanost

Ve vrcholovém sportu se sportovci snaží trénovat co nejvíce. I přes možnosti které mají, nevyužívají veškerý svůj čas jen pro trénink.

Pokud je sportovec (vrcholový či rekreační) přiměřeně motivovaný a má dostatečně pevnou vůli, dokáže ze sebe vydat na tréninku skutečně téměř vše. To by však nemělo být jednostranným cílem. Problém současného profesionálního sportu skutečně nespočívá jen v tvrdosti tréninku, ale ve schopnosti se co nejrychleji zregenerovat a absolvovat tak za stejný čas více tréninkových jednotek. Tréninkové úsilí by proto mělo jít ruku v ruce se skutečnými možnostmi organismu, správnou životosprávou a vhodně zvolenou regenerací.

V případě, že člověk tvrdě trénuje a nevěnuje prostor regeneraci, organismus trpí a může se dostavit stav přetížení, nebo dokonce přetrénovanosti. Pocity fyzické únavy se nejčastěji dostavují při nedostatku spánku, po příliš intenzivním a dlouhém tréninku, ale také jako indikátor zhoršeného zdravotního stavu. Aktuální únava, kterou člověk po skončení tréninku pociťuje, je přirozeným stavem. Tělo se jí brání před poškozením. Dává tak na vědomí, že je ten správný čas na odpočinek. Jelikož sportování je svým způsobem návykové, občas se může stát, že tyto pocity ignorujeme a nechceme se vzdát své pravidelné návštěvy fitnesscentra, aerobiku a podobně. Pokud jsou pocity únavy přehlíženy, dostaví se pocity přetížení. Při "souhře" faktorů jako je tvrdý trénink, nepřiměřená výživa, nedostatek spánku a špatný zdravotní stav se přetížení či dokonce přetrénování dostavují velmi rychle.

Přetížení se vyznačuje celkovým zeslábnutím, nespavostí či naopak celodenní ospalostí, zrychlenou a nepravidelnou srdeční činností atd.. Podceňování přetížení a pokračování v neúměrně náročném tréninku může vyústit až do přetrénování. Tomuto stavu by se měl každý sportovec raději vyhnout. Přetrénování vzniká postupně a je chronické, tedy stav trvalý! Dostaví se výrazné snížení výkonnosti, dlouhotrvající únava, poruchy spánku, zvýšené pocení, pomalé klesání tepové frekvence po výkonu, nepravidelná zvýšená srdeční činnost, nechutenství k jídlu a nechuť dále sportovat.

Akutní únava zmizí po dostatečném spánku, přetížení po dostatečném spánku a jedno nebo několikadenním zvolnění sportovních aktivit, ale na "vylízání" se z přetrénování bude tělo potřebovat času mnohem více. Může to trvat několik týdnů a v závažných případech dokonce měsíců.

Nadšeni sportovci a sportovkyně, kteří neustále zvyšují zatížení, mějte se na pozoru! Věnujte zvýšenou pozornost tomu, co se vám tělo snaží říct. Pokud se dostaví pocity únavy, zhoršení výkonu, koordinace, zpomalí se reakce a schopnost se soustředit, zvolněte. Pokud tělu nedáte prostor pro doplnění potřebných živin, zbavení se nahromaděných zplodin a dostatek odpočinku, přivedete svůj organismus do přetrénovanosti. Tady už budete potřebovat na zotavení mnohem více času, nebudete se moci věnovat svým oblíbeným sportovním aktivitám a ve velké míře ztratíte to, co jste tréninkem doposud získali.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Pozor na přetrénování

Kdo to nezažil? Asi každý. Zejména tvrdým vyznavačům "železné hry", jak je tvrdá dřina v posilovně nazývána,...
více…

Obnova a regenerace

Vhodná strategie obnovy a regenerace organismu je nezbytná pro podávání optimálních sportovních výkonů a dosahování...
více…

Netrénujete příliš mnoho?

Pokud si myslíte, že čím více času strávíte v posilovně, tím lepších výsledků dosáhnete, jste na omylu....
více…

Masáž a její působení

Účinek masáže je znám již z dob říčních civilizací. Tajemství této příjemné regenerační procedury už znali...
více…

Laktát, sport a svalovice

Jedním z klíčových úkolů sportovního tréninku je pochopit princip energetického metabolismu při zatížení. K...
více…

Kryoterapie - možnosti a způsob jejího využití (2. část)

U člověka s běžnými prodělanými nemocemi není žádná překážka v absolvování léčby chladem. Relativní...
více…

Kryoterapie - možnosti a způsob jejího využití (1. část)

Celková kryoterapie tj. působení chladu na celé tělo po dobu 2-3 minut při teplotě mínus 140 ° C (+ - 10 ° C)...
více…

Kryoterapie - léčení a regenerace chladem u sportovců

Působení chladu na lidský organismus je známo již velmi dávno. Avšak až v sedmdesátých letech minulého století v...
více…

Jak cvičit a co dělat při bolesti svalů po tréninku?

Jak cvičit a co dělat při bolesti svalů po tréninku? Dospělí by měli každý den provádět nějaký druh fyzické...
více…

Posilovací guma zpevní postavu, posílí svaly a zdravě protáhne celé tělo

Chcete posílit svaly, protáhnout se a zpevnit postavu? Nemusíte si hned kupovat permanentky do posilovny nebo...
více…